Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanlığın Geleceğini Kurtarabilecek Buluş: Yılda 8 Ton Üretim Yapan Yüzen Çiftlik

 > -
Abone ol

9 milyar insan nasıl doyurulur?  Barselona bazlı şirket Forward Thinking Mimarlık ise bir çözüm bulmuş gibi gözüküyor.

Kaynak: http://distractify.com/beth-buczynski/th...

Birleşmiş Milletlerin verilerine göre 2050 yılında dünya nüfusu 9.1 milyar olacak bu da üretebileceğimiz besinden %70 daha fazlasının gerektiğini işaret ediyor.

Asıl problem, 9 milyar insan için ürün yetiştirecek alanın olmaması.  Eğer olsaydı bile iklim değişikliklerinden dolayı bu kadarlık bir üretim imkansızdı.

Bazı öngörülere göre ürün-alan sıkıntısının cevabı yüzen tarlalar.

Dikey tarım yöntemi ve hidroponik yöntemi beraber kullanılabilir, daha az alandan daha fazla ürün alınabilir.

Kurduğumuz deniz çiftliğinin ilk katında balık çiftliği ekipmanları, deniz suyu arıtma tesisi, su erişim tesisi ve dalga bariyerleri bulunacak.

İkinci seviyede ise ürünleri yetiştirecek, otomatik zararlı ilaç içermeyen hidroponik seralar olacak.

Tüm sistemin enerjisi ise çatıda bulunan güneş panelleri ile sağlanacak.

''Bu sistemin amacı geleneksel çiftçiliğin yerini almak değil'' diyor Forward Thinking’in tasarımcıları. Asıl amaçları ise ülkelerin gelecekte oluşacak farklı tarımsal zorluklarına ve ithalat sorunlarına alternatif çözümler üretmek.

Yüzen çiftlikler kuraklığa, sele, zararlı böceklere ve tabii ki ticari tarıma karşı bir çözüm oluşturacaktır.  Bunun anlamı ise aç insanlar için daha çok yemek sağlanması ve gıda fiyatlarını dengesizleştiren doğal risklerin ortadan kalkması demektir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
matsuyama

o nüfus problemi çoktan düşünüldü ve çözümü de bulundu sistematik olarak insanları öldürmek boşunamı aids, kuş gribi v.s. hastalıklar türüyor olmadı bir 3. dünya savaşı patlatırlar bütün sorunlar çözülür rahat olun nüfus patlaması falan olmaz hem böyle bir proje var madem neden şimdi yapılmıyor basit kimsenin umurun da değil aç insanlar

Gizli Kullanıcı

Abi sana Marvel - DC yada WB , Univesal , Legendary Pictures'dan ne zaman iş teklifi geliyor.

ramazan-erdogan

Şuan tüm dünyaya yeticek gıda üretimi var fakat büyük bir kısmı israf edilerek çöplere filan atılıyor elimizde olanı doğru kullanmamız gerek.

Gizli Kullanıcı

guzel sistem gelecekte degil belkide bazi bolgelerde simdi yapilmasi gerekli. Bkz. Kuzey ve bati Afrika, guney Asya fln. Dalgalar ve mevsiml sebze ve meyveleri sknti olusturabilir...

Görüş Bildir