İnsanlığa Mâl Olan Olimpiyat: 22.000 Aile Evinden Oldu

-

2016 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapan Rio de Janeiro kenti, oyunlara hazırlık sürecinde yaşanılan insanlık dışı olaylarla bir kez daha gündeme geldi. "Terre des Hommes" isimli insan hakları kuruluşunun raporu, olimpiyat ve paralimpik oyunlarının ülkede yarattığı insani tahribatı gözler önüne serdi.

Rapora göre, 2016'da oyunlara ev sahipliği yapacağı kesinleştikten sonra geçen 7 yıllık süreçte, Rio'daki yaklaşık 22.000 aile evlerinden tahliye edildi. Şehrin imajını bozacağı endişesiyle yerlerinden edilen bu insanların çoğu, hükümet kontrolündeki lojmanlara gönderildi.

Tahliyelerden en çok etkilenenler çocuklar

Tahliyelerden en çok etkilenen kesimin çocuklar olduğu belirtiliken, güvenlik güçlerine direnenlerin darp edildiği de tanık ifadeleriyle raporda yer aldı.

Olimpiyat oyunlarında ev sahibi şehirlerin daha sıkı denetlenmesi gerektiği vurgulandı

Raporun sonunda Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne de çağrıda bulunularak, bundan sonraki olimpiyat oyunları için adaylık sürecinde insan hakları kriterinin de göz önünde bulundurulması ve bu amaçla ev sahibi şehirlerin daha sıkı denetlenmesi gerektiği vurgulandı.

Brezilya'nın Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapması, ülke genelinde birçok kez protesto edilmişti

Brezilya'daki ekonomik krize rağmen 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapılması, ülke genelinde birçok kez protesto edilmişti.

Eurosport

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Brezilyatahliye
Görüş Bildir