İnsanların Bebeklerine Verdikleri İsimlerin Altında Yatan İlginç Bilimsel Sebepler

-
Abone ol

Son dönemde yaşanan ilginç isim çılgınlığının bir sebebi varmış.

Kaynak: https://daily.jstor.org/science-baby-nam...

Bebeklere verilen isimler sadece aile ve toplumda değil, sosyoloji ve tarih bilimlerinde de büyük önem taşıyor.

İsimler tarihe de ışık tutuyor. Modern zamanların isim koyma alışkanlıklarında pek çok farklı dinamik ortaya çıkıyor.

Dünyada isim koyma alıkanlıkları ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalarda pek çok ilginç detay ortaya çıkıyor.

Öncelikle herkesin bildiği bir gerçek; isimlerin ilginçten normale dönme süresi yaklaşık 30 yıl. Yani şu an tuhaf ve ilginç bulunan bir isim 30 yıl sonranın sıradan ismi olacak. Tıpkı şu an çoğumuzun isminin anne baba ve dede anneanne jenerasyonunda pek rastlanmaması gibi.

İsim koyma alışkanlıklarında popüler kültür çok önemli bir yer kaplıyor.

Dönemin popüler filmleri, dizileri, kitapları ve hatta şarkıları bebeklere verilecek isim konusunda büyük ilham oluyor. 70'lerde Yeşilçam etkisiyle erkek bebeklere Murat ismi verilmesi, Barış Manço'nun etkisiyle Barış isminin zirve yapması gibi. Amerika'da kız bebeklere şarkılarda geçen isimlerin sıklıkla konulduğu fark edilmiş.

Ancak popüler kültürün etkisiyle konulan isimlerden pişman olunabiliyor.

Yapılan bir ankette İngiliz ebeveynlerin %20'sinin çocuklarına popüler kültürden esinlenerek koydukları isimler yüzünden pişman olduğu ortaya çıkmış. Popüler kültür ögeleri kısa süreli ivme yaptığı, ancak isim bir ömür taşındığı için isimlerin "modası" hızla geçiyor.

Bebek isimlerinde politik koşullar büyük önem taşıyor.

Amerika'ya ilk göçen kolonilerde İncil'de geçen isimler yaygındı, bağımsızlık anlaşması imzalandıktan sonra ise isimler politikacıların ismiyle değişti. Erkek bebeklere George Washington, Thomas Jefferson gibi isimler konurken, kızlara da onların eşlerinin ve çocuklarının adları veriliyordu.

Aileler çocuklarının ismini politik görüşlerini etrafa duyurmanın bir yolu olarak kullanıyor.

80'lerde Ronald Reagan Amerikan Başkanı olduğunda Reagan ismi yok denecek kadar nadirdi. Oysa 2012'de Amerika'nın en popüler 100 ismin arasına girmişti bile. Muhafazakar Cumhuriyetçiler'in çocuklarına politik isim koyma oranı daha yüksek ve özellikle Demokrat bir çevrede yaşıyorlarsa bu oranın daha da arttığı saptanmış. Kendi mahallelerinde ise bu tür isimler koyma oranları daha düşük. Bunu da çevreye politik kimliği gösterme arzusu olarak yorumlamak mümkün.

insanların geleneksel isimlerden çok yeni isimlere yöneldiği bir gerçek.

Amerika'da 1900 yılında doğan bebeklerin %91'ine popüler isimler konurken; 2000 yılında bu oran kız bebeklerde %75'e, erkek bebeklerde %86'ya düşmüş. Çocuğuna en popüler ilk 1000 isimden birini koymayan ve yeni isimlere yönelen aile sayısı giderek artarken, özellikle kız bebeklerde yeni isim furyası dikkat çekiyor.

İlginç isimlerin arka planında toplumun refah seviyesi de rol oynuyor.

Düşünüldüğü gibi sadece refah seviyesinin artması yaratıcılığı artırmıyor. Afrika kökenli Amerikalıların çocuklarına verdikleri son derece değişik isimler bunun bir örneği. 1999'da yayınlanan ve 1916-1986 yılları arasında siyahi Amerikalıların çocuklarına koyduğu isimleri gösteren analize göre Afrika kökenli Amerikalılar isim koyarken tüm ülke nüfusunda tek olacak kadar nadir ve sıra dışı isimler seçiyordu. Bunun sebebi kölelik yıllarına dayanıyor; tüm hayatı aşağı yukarı belli bir gidişatta geçecek çocuğun bari tek parlayan özelliği ismi olsun diye düşünülüyor.

Popüler isimlerden yeni isim uydurmak da inanılmaz yaygın.

Katie ve Darren isimlerinden ortaya çıkan Karen, Jayden isminin popülerliğinden sonra yaygınlaşan Aiden gibi uydurma isimler çok popüler. İnsanlar sevilen isimlerdeki harfleri değiştirerek yeni isimler türetiyor ve böylece yeni nadir isimler ortaya çıkıyor. Bu isimlerin hepsinin anlamı var, nasıl uydurma olabilir derseniz; ismi uyduran anlam mı uyduramayacak?

İsim seçerken bir ismin tüm hayat boyu kullanılacağı ve yıllar sonrası iyi düşünülmeli.

Bilimsel sonuçları henüz ortaya çıkmasa da, günümüzde pek çok insan sosyal medya üzerinden isim seçiyor. İsimlerin popülerliği, ilginçliği, farklılığı yıllar içinde geçiyor. Bu yüzden isim koyarken anlamının yanında kullanılabilirliğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cem-karaibrahimoglu

İlginçlik olsun diye bebelerin hayatını zindan ediyorlar

pazartesi

Çocuğunun ismini yalakalıktan fethullah gülen koyan vardı bi. Nooldu acep o dangoza 😅

nazli-sevim

Oğlumun ismi Göktürk Kürşad :D :D :D :D doğuştan ulku ocakları başkanı, evet.

enk-capital

Sıbgatullah ne lan! Yok nebukadnezar amk!

melis-canli

Turkiye'de biri de Alex koymustu. yok Alexsander koysaydin

arsenic

Alex onun kısaltması zaten :D

pazartesi

De Souza kısmını koyamamıştır ama 😂

muhalif-kursad-zafer

İçerikte Drogba var zâten, sen buna mı şaşırdın??

melis-canli

yok Charmender, pokemondaki.. yakinda onlari da koyarlar.

Görüş Bildir