Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanı Düşünce Denizine İten, Elektronik Ambiyant Müziğin 15 Efsanevi Başyapıtı

 > -
Abone ol

Sesler ile duyguların kesiştiği noktada, sıradanlık sona eriyor ve hayata dair bir şeyler başlıyor. Öyle zamanlar oluyor ki, insan sesler dışında hiçbir şey duymak istemiyor. Özellike grafikerler, sanatçılar veya herhangi bir şey üreten kimseler, onlara eşlik edecek fakat dikkatlerini dağıtmayacak ambiyant müziğe ihtiyaç duyuyorlar. İşte bu böyle anlarda yardımınıza koşması için, elektronik ambiyant müziğin en efsanevi eserlerini derledik:

1. Manuel Göttsching - E2-E4 (1/6)

Manuel Göttsching, 1952 doğumlu Alman müzisyen. 1970'li ve 80'li yıllara damgasını vuran Ashra isimli grubun merkezindeydi. Bununla beraber, 'Kozmik Müzik' olarak bilinen dalın en önemli isimlerinde biri kabul edilmektedir. Tarzıyla ve getirdiği yeniliklerle, 1980'li ve 90'lı yılların birçok müzisyenini derinden etkilemiştir.

2. Boards of Canada - Reach for the Dead

Boards of Canada, Mike Sandison ve Marcus Eoin kardeşlerin İskoç elektronik müzik düetini içermektedir. Warp Records ile anlaşmaları vardır ve bu etiket ile az reklam ve birkaç görüşme ile çeşitli çalışmalarını piyasaya sürdüler. Ayrıca birkaç küçük çalışmalarını Hell Interface adı altında yayınladılar.

3. Autechre - Nil

Autechre, İngiliz elektronik müzik grubu. Elemanlar Rob Brown ve Sean Booth’un projesi, Warp Records’un en dikkat çeken gruplarından biri olarak kabul ediliyor. Bazı kritikler Autechre’ı IDM olarak değerlendiriyorlar; ancak deneyselliğin doruklarında gezinen Brown ve Booth, müzikleri ve soundlarının hiçbir türe ait olmadığını savunuyor.

4. Gescom - Five

Autechre ile yakın ilişkileri olan bir İngiliz gruptur. Tarz olarak, Austechre'nin dinliğinin ötesine geçerek, dans ve acid tekno kıvamlarını bir araya getirmekteler.

5. Klaus Schulze - Sequenzer

1947 doğumlu Klaus Schulze, minimal elektronik mizğin babası olarak kabul ediliyor. Alman müzisyen Tangerine Dream ve Ash Ra Tempel gibi gruplarda kısa süreli olarak çalsa da, ona asıl ün getiren çalışmalarına tek başına imza atmıştır. Mirage ve Timewind albümlerin, tüm zamanların en iyi 25 ambiyant albümü arasında gösterilmektedir.

6. Richard Wahnfried - Time Actor

Richard Wahnfried, Klaus Schulze'nin bir dönem kullandığı sahne adıdır. Bu isim ile imza attığı en önemli çalışma Time Actor olarak bilinmektedir.

7. Aphex Twin - Xtal

Aphex Twin, Richard David James'in sahne adıdır. İrlandalı sanatçı, elektronik müzik tarihinin en etkili isimleri arasında gösterilmektedir. The Guardian tarafından "modern elektronik müziğin en özgün ve etkili figürlerinden biri" olarak nitelendirilmiş olup, Grant Wilson-Claridge ile birlikte Rephlex Records'un kurucuları arasında yer almıştır. Sanatçının Selected Ambient Works 85-92 adlı albümü FACT Magazine tarafından 90'lı yılların en iyi albümü olarak gösterilmiştir

8. Afx - Phonatacid

AFX, Richard David James'in bir başka sahne adıdır. Bu ad altında 1991'den 2005'e kadar Analogue Bubblebath da dahil olmak üzere çeşitli EP'ler yayımladı. AFX, Aphex Twin'in rengini korusa da, James'in müziğindeki başkalaşımları da yansıtıyor.

9. The Tuss - Synthacon 9

Richard David James, 2007 yılından sonra yaptığı müzikleri The Tuss adı altında yayınladı. Bu durum bir takım spekülasyonlara neden olmuştu çünkü ilk başlarda The Tuss'un kim olduğu bilinmiyordu. Fakat bir süre sonra James, bu projenin arkasındaki isim olduğunu itiraf etti.

10. Squarepusher - Papalon

Squarepusher, Birleşik Krallık'ta yaşayan Tom Jenkinson'un sahne adıdır. Jenkinson'un müziği birçok farklı etkileşimin bir araya geldiği, orijinal bir tarza sahiptir. Bas temelli kompozisyonlardan jazz ve elektroakustik etkilerine kadar, Jenkinson'un müziğinde çağımıza dair birçok şeyi bulmak mümkün.

11. Edgar Froese - Specific Gravity of Smile

1944 yılında dünyaya gelen Alman müzisyen, 20 Ocak 2015 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Birçoklarına göre elektronik müziğin babası niteliğindedir. En etkili işlerine Tangerine Dream ile birlikte imza atmıştır. Bireysel çalışmaları Edgar Froese ismi ile bilinmesine karşın, 2003 yılında sonra yaptığı çalışmalar Edgar W. Froese adıyla yayınlanmıştır.

12. Tangerine Dream - Stratosfear

Tangerine Dream, 1967 yılında Edgar Froese tarafından kurulan Alman elektronik müzik grubur. Zaman içinde bir çok eleman değişiklikleri yaşamasına rağmen, sadece Edgar Froese grubun değişmez elemanı olarak kalmıştır. Tangerine Dream, minimal elektronik müziğin en etkili gruplarından biri olarak kabul edilmektedir.

13. Johannes Schmoelling - Zeit

1950 yılında dünyaya gelen Johannes Schmoelling, 1970'li ve 80'li yıllarda Alman elektronik müziğinin en önemli isimlerinden biri olmuştur. 1980 ve 1985 yılları arasında Tangerine Dream'de de boy gösteren sanatçı, bundan sonra kariyerine solo olarak devam etmiştir.

14. Peter Baumann - Trans Harmonic Nights

Edgar Froese ile birlikte Tangerine Dream'in en önemli elemanı olan Peter Baumann, ilk solo albümünü 1976 yılında yapmıştır ve 1977 yılında itibaren kariyerine solo devam etmiştir. Onun müziği, bugün elektronik müzik severlerin klasikler arasında gösterdiği efsanevi bir özgünlüğe sahipti.

15. Nils Frahm - Says

Yukarıdaki isimlere göre 'yeni kuşak' olarak kabul edilebilecek elektronik ambiyant müziğin temsilcilerinden olan Nils Frahm, 1982 doğumludur ve çalışmalarına Berlin'de devam etmektedir. Kendi ismi ile yayınladığı çalışmalar kadar, Anne Müller ve Ólafur Arnalds gibi isimlerle birlikte ürettiği projeler ile de bilinmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Huhu bu galeri bi harika dostum. .yeahhhhhhhh

Görüş Bildir