Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsan Irkı Afrika'dan Gelmedi mi? Çin’de Bulunan Kafatası Evrimle İlgili Bildiğimiz Her Şeyi Unutturabilir!

1.5bPAYLAŞIM

Gün geçmiyor ki o hepimizi yiyip bitiren "Nereden geldik?" sorusuna bir cevap niteliğinde keşifler yapılmasın. Şimdiye kadar yapılan arkeolojik çalışmalardan, araştırmalardan yola çıkarak belli başlı bazı noktaların cevaplandırılmış olmasıyla beraber, insanoğlu halen kendi gerçeğinin peşinde. Şimdi Çin'de keşfedilen bir kafatası da bilim insanlarında yeni soru işaretlerine yol açtı...

Kaynak: http://www.iflscience.com/plants-and-ani...

İnsan evrimiyle ilgili kabul edilen ortak görüşe göre, 'Homo sapiens' 200.000 yıl kadar önce Afrika'da ortaya çıktı.

Mevcut arkeolojik bulgular, Afrika kökenli saflara sahip olmayan herhangi bir kişinin, aslında Afrika'yı son 120.000 yılda terk etmiş bir Homo sapiens popülasyonundan (ve belki de bir avuç Neandertal'den) geldiğini gösteriyor.

Fakat arkeologlar tarafından bulunan "Dali" adlı kafatası, Homo sapiens'in bilinen en eski kalıntılarına oldukça benzemekle birlikte araştırmacıların kafasını epey karıştırmış durumda.

Çünkü bu fosil bulunması beklenen yerde değil, çok çok uzaklarda keşfedildi. Arkeologlar Fas'ta benzer kalıntılar keşfetmişti fakat bu kafatası Çin'in 'Şensi' adlı bölgesinde keşfedildi.

Bunun anlamı, modern insanlar yalnızca Afrika'daki kabilelerden değil, başka yerlerde bulunan Homo sapiens'lerden de geliyor olabilir.

Araştırmacılar 1978'te Dali kafatasını keşfettiklerinde, onun bir başka insan türüne ait olduğunu düşünmüşlerdi, Homo erectus'a.

Bu 'insansı' yaratığın (Homo erectus), 100.000-2.000.000 yıl kadar önce Afrika, Asya ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde yaşadığı düşünülüyor.

Bu canlıların tıpkı bizim gibi iki ayak üstünde yürüyebilmelerini sağlayan uzuvları vardı. Çin Bilimler Akademisi'nden Xinzhi Wu ise, Homo sapiens ile Homo erectus arasında az da olsa bir DNA paylaşımı olduğunu savunuyor.

Xinzhi Wu, 1981'de Dali kafatası ile modern insanlar arasında çok sayıda benzerlik olduğunu kaydetmişti.

Tabii bu söyleneli 35 yıldan fazla oldu ve o zaman Wu'nun söylemi kabul görmemişti. Şimdiyse, Teksas A & M Üniversitesi'nde antropoloji profesörü olan Wu ve meslektaşı Sheela Athreya, kafatasını bir kez daha inceledi.

"Dali kafatasını hiç keşfetmeyip, yalnızca Fas'taki kalıntıları bulsaydık tüm modern insan ırkının Afrika'dan türediğine inanabilirdik."

"Ama bulduğumuz benzerlikler, erken dönem modern insanlarının Dünya'nın diğer kıtalarından izole olmadığını gösteriyor, Çin'de bulduğumuz Dali gibi." diye açıklıyor Athreya görüşünü.

Aslında bu yeni araştırmaya göre, bugün sahip olduğumuz birçok karakteristik özelliğimiz Doğu Asya'dan türeyerek Afrika'ya sonradan ulaşmış olabilir.

Bu bulgu o kadar dikkate değer ki, eğer doğruysa (tabi daha fazla araştırma yapılması gerekiyor), insan evriminin tarihi üzerinde büyük etkilere sahip olabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokhan96

Bence ilk insan afrika gibi aşırı tehlikeli bir kıta da ortaya çıksa zaten çok yaşayamaz ölür. Çünkü afrika da ki tropikal yağmur ormanlarında sayısızca zehirli börtü böcek var kurbağalar bile küçücük temasta öldürüyor, kurbağalar, kocaman anakondalardan, aslanlardan kaplanlardan leoparlardan bahsetmiyorum bile, halen düşünüyorum afrikada ki yerliler nasıl oluyorda öyle tehlikeli bir doğada hayatlarını sürdürebiliyorlar, şaşıyorum. ilk insan muhtemelen avrupa gibi doğası daha güvenli bir yerde ortaya çıkmıştır yada Çin de doğası daha güvenli bir bölgede.

tolgahan-hasanoglu

Atmadığınız takla kalmadı =))

feyk

kaynak bilimle siyaseti ayiramiyan cin se cok rabet etmememk gerek. keza cinin resmi propagandasi cin halkinin cin topraklarinda dunyanin geri kalanindan ayri bir evrim gecirdigi yonunde. evrimi kendi sovenist milliyetci emmelleri icin yeniden yazan bir ulke. ha bu delinin dogru yonleri olabilir ama daha cok arastirma daha kuvvetli deliller olmadan rabet etmem. keza genetik arastirmalar afrika disindaki insan populasyonunun cok buyuk bir genetik darbogazdan gectigi yonunde. afrikada iki komsu arasindaki genetik farklilik, genetik cesitlilik bir asyaliyla bir avrupali arasindakindan bile daha fazla. buda afrikadaki insanlarin daha eski bir populasyon oldugunun, afrika disinda kalan insanlarinda ufak bir toplulukdan, dar bir genetik kaynakdan geldiginin acik isaretidir

goruncekadam

Evrimi doğruu düzgün eğitim almamış hatta bununla ilgili bir kitap dahi okumamışlara anlatmaya çalışıyorlar. Hatta ve hatta inandığı dini bile bilmeyenlere anlatmaya çalışmak aptallıktır bence.

emir___han

herşeyi unuttum napcaz

Görüş Bildir