Ve İnsan, Hayvanların Yüzde 83'ünü, Bitkilerin ise Yarısını Yok Etti

422PAYLAŞIM

İnsanoğlunun günümüzdeki nüfusu, yeryüzünde yaşayan canlıların yalnızca yüzde 0,01'ini oluşturuyor. Fakat tabiatta yarattığı hasarın etkisi oldukça büyük. Tarihin başlangıcından bu yana, gezegendeki vahşi hayvanların yüzde 83'ü, bitkilerin ise yarısı insan eliyle yok edildi. 

İnsanlar, yeryüzünün sanılandan çok daha küçük bir kısmını oluşturmasına rağmen canlıların yok olmasına sebep oluyor.

Bakteriler dünyadaki biyokütlenin yüzde 13'ünü oluştururken bitkiler ise yüzde 82 ile en kalabalık grup.

BBC Türkçe'nin Guardian'a dayandırdığı habere göre, böcekler, mantarlar, balıklar ve diğer bütün canlılar ise dünyanın biyokütlesinin sadece yüzde 5'ini oluşturuyor.

Okyanustaki hayat ise gezegendeki biyokütlenin yüzde 1'ini temsil ediyor.

Araştırmanın başında bulunan, İsrail'deki Weizmann Bilim Enstitüsü'nden Prof. Ron Milo, "Biyokütlenin farklı bileşenlerini oluşturan parçalara dair kapsamlı ve bütüncül bir araştırmanın daha önce olmamasına çok şaşırdım. Umarım bu araştırma insanların Dünya'da ne kadar baskın bir rol oynadığına ilişkin bir bakış açısı sunar" açıklamasında bulunuyor.

Dünyada yaşayan canlıların oranı 👇

'Yeme alışkanlıklarımız dünyayı belirliyor.'

Bazı bilim insanları yeryüzünün içinde bulunduğu çağı Anthropocene yani İnsan Çağı olarak adlandırıyor. Yapılan bu son araştırmada da bu tanımın izlerini bulmak mümkün.

Araştırma, kümes hayvanlarının dünyadaki bütün kuşların 70'ini oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Böylelikle kuşların sadece yüzde 30'unun vahşi olduğunu görülebiliyor.

Memelilerde ise durum daha da çarpıcı. Memelilerin yüzde 60'ı çoğu büyükbaş hayvan ve domuz olmak üzere çiftlik hayvanı.

Yüzde 36'sı insan, yüzde 4'ü ise vahşi memeliler.

Memelilerin büyük çoğunluğunu çiftlik hayvanları oluşturuyor.

Araştırmanın başında bulunan Milo, "Kızlarımla yapboz yaptığımda genelde bir filin yanında zürafa, onun yanında da gergedan olur. Eğer dünyada olan bitenin daha gerçekçi bir tablosunu vermek isteseydim, bir ineğin yanında bir inek, onun yanında da bir tavuk olurdu" sözlerini sarf ediyor.

Milo, insanların gezegendeki etkisinin asıl olarak yediklerimizle kendini gösterdiğini vurguluyor:

Natgeo/Qing Hu

"Beslenme tercihlerimiz hayvanların, bitkilerin ve diğer organizmaların üzerinde büyük bir etkiye sahip. Bu çalışmanın insanların nasıl bir tüketimde bulunduklarına yönelik olarak bir bakış açısı sağlamasını isterim. Ben vejeteryan olmadım, ancak çevresel etmenler karar almamda etkili oluyor, et ya da tavuk mu, yoksa soya peyniri mi tüketmek isterim?"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir