Görüş Bildir
Haberler
İngiltere, IŞİD ile Mücadeleyi Twitter'a Taşıyor

İngiltere, IŞİD ile Mücadeleyi Twitter'a Taşıyor

Onedio Medya
28.08.2015 - 19:58
İçeriğin Devamı Aşağıda

İngiliz hükümeti, terör örgütü IŞİD'le mücadele kapsamında sosyal paylaşım sitesi Twitter'da, hükümetin bu alanda yürüttüğü çalışmalarının anlatıldığı bir hesap oluşturdu.

Hükümetin terörle mücadele stratejisi kapsamında Twitter'da açılan '@UKAgainstISIL (Birleşik Krallık IŞİD'e karşı)' isimli hesap, Twitter kullanıcılarına, İngiliz hükümetinin IŞİD'e karşı verdiği mücadele çerçevesinde neler yaptığını takip edebilme imkanı sunuyor.

Dün hayata geçirilen hesabta, bugün görüntülü bir paylaşımda bulunan İngiliz hükümeti, mesajında, 'IŞİD'in bitirilmesi için kurulan uluslararası koalisyonda İngiltere'nin lider bir rol üstlendiği'ni belirtirken, 'IŞİD'in elinden toprakların alındığını' ve 'IŞİD'e katılarak, savaşmak için bölgeye gitmeyi arzulayan savaşçıların sayısını azaltıldığını' ve 'örgütün finansal kaynaklarının kesildiğini' vurguladı.

Sosyal medya uzmanları, 46 binden fazla Twitter hesabının IŞİD adına kullanıldığını bildiriyor.

İngiltere'den Suriye'ye ve Irak'a seyahat eden İngiliz vatandaşlarının çoğunun IŞİD saflarında savaşmak için gittikleri tahmin ediliyor.

İngiliz polisi, geçen yıl çoğu Suriye bağlantılı 200'den fazla kişiyi terör şüphesiyle gözaltına almıştı. Ülkede geçen Şubat ayında terör tehdidinin önlenmesine ilişkin 'Terörle Mücadele ve Güvenlik Yasası' yürürlüğe girmişti. Bu yasa, İngiliz vatandaşlarının Suriye ve Irak'a gidişlerini önlemek için hazırlanmış ve sınır polisine pasaportlara el koymak gibi daha fazla yetkiler sağlamıştı.

IŞİD operasyonunun sadece Irak ayağına destek veren İngiliz hükümeti, Suriye'de uluslararası koalisyonun yürüttüğü hava operasyonuna da dahil olmak istiyor. Operasyona onay verecek söz konusu önergenin sonbaharda İngiliz Parlamentosu'nda oylanması bekleniyor.

Sputnik News

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0