Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnanmak İstemiyoruz Ama Ya Doğruysa! Tarkan'ın "Beni Çok Sev" Şarkısının Çalıntı Olduğu İddia Ediliyor

221PAYLAŞIM

Şarkıların çalıntı olduğu iddiaları her zaman çıkıyor ama bu seferki iddialar gerçekten ilginç!

Henüz Manuş Baba'nın Eteği Belinde şarkısının çalıntı çıkmasının şokunu atlamamışken bir de Tarkan hakkında böyle bir iddia öne sürüldü. Bakalım bu iddialar nelermiş...

Doğruysa Çok İnsan Üzülür! Manuş Baba'nın Eteği Belinde Şarkısının Çalıntı Olduğu İddia Edildi - onedio.com
Doğruysa Çok İnsan Üzülür! Manuş Baba'nın Eteği Belinde Şarkısının Çalıntı Olduğu İddia Edildi - onedio.com

Tarkan, "10" adlı albümünü piyasaya sunduktan sonra sayısız başarı elde etti. Albümdeki "Beni Çok Sev" şarkısı yılın en çok dinlenen şarkılarından oldu ancak bu parça hakkında çalıntı iddiaları çıktı.

Yılın Şarkısı seçilen"Beni Çok Sev"in çalıntı olduğu hakkında birden fazla iddia olması işi daha da ilginçleştiriyor.

İlk iddia temmuz ayında çıkmıştı...

Şarkı ilk olarak Cem Özkan'ın "Olmayacak Bir Hayal" parçasına benzetildi. İlk kısmı gerçekten de benziyor. Dinleyelim:

Şimdi de "Beni Çok Sev"i dinleyelim:

Giriş kısmı benziyor ama sanki girişten sonra iki şarkının da yolları ayrılıyor, başka yerlere gidiyor. Bir miktar da nakaratları benziyor.

Sizce benziyorlar mı?

İki şarkının da birbiriyle alakası yok.
Çok benziyorlar.
Sadece giriş kısımları, biraz da nakaratları benziyor.

Bu iddia hakkında "Beni Çok Sev"in söz yazarı Günay Çoban'ın şöyle bir açıklaması olmuştu:

"Tutan bütün şarkıların ortak kaderidir. İlla bir yerden 'çaldı'rırlar. Tesadüf eseri iki şarkının girişindeki gitarlar, birkaç nota aynı çalmış, hepsi bu. Yoksa iki şarkının bestesi ve sözleri birbiriyle o kadar alakasız ki..."

Bu iddia geçiştirilmemiş ve çalıntı olup olmadığı incelenmişti.

Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği'nin "Her iki eserin de ilk ölçüleri aynı olmakla birlikte, bu ölçülerin birçok eserde kullanıldığı ve her iki eserin de ana temasını oluşturmadığı için herhangi bir benzerlik tespit edilmemiştir." açıklamasıyla şarkı aklanmıştı.

Şarkı da Tarkan da aklandı ancak bir iddia daha öne sürüldü. Bu seferki cidden çok çok benzer bir şarkı. Ayşe Mine'nin 30 yıllık şarkısını dinleyelim:

Tarkan'ın "Beni Çok Sev"ini tekrar dinleyelim:

Sizce de çok benzemiyorlar mı?

Çok benziyorlar.
Biraz benziyorlar.
Alakaları yok.

Yine aynı şarkı hakkında bir çalıntı iddiası daha var. Dila Hanım için yapılan tema müziğini dinliyoruz:

Peki bu müzik de benzer mi?

Çok benziyorlar.
Biraz benziyorlar.
Alakaları yok.

İş daha da ilginçleşiyor... Bir zamanlar Tarkan hakkında böyle bir iddia daha çıkmıştı. Tarkan'ın "Vazgeçemem" şarkısının Gypsy Kings'in "No Volvere" parçasından çalıntı olduğu iddia edilmişti. Önce "Vazgeçemem"i dinleyelim:

Bir de Gipsy Kings'in "No Volvere" şarkısına kulak kesilelim:

Bu iddianın üzerine Tarkan'ın o yıllarda "gençlik hatası" gibi bir açıklamada bulunduğunu da belirtelim.

Peki bu iki şarkı benzer mi?

Benziyorlar.
Biraz benziyorlar.
Hiç benzemiyorlar.

TMC, "Birçok şarkıda benzer ölçüler kullanılıyor" şeklinde bir açıklama yapmıştı. Aslında gerçekten de özellikle bu tip arabesk altyapılı şarkılarda benzer ölçüleri görmek mümkün.

Tabii "Beni Çok Sev" şarkısı bir Tarkan bestesi değil, sonuçta satın aldığı bir parça. Bakalım bu iddialardan sonra ne gibi açıklamalar gelecek!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onurc

inceleme videosu:

mintika-bekcisi

ya bu şarkı eski bir şarkı dğil mi zaten

doktorathena

Aklıma Serdar Ortaç 'ın 'Sekiz nota var alt tarafı daha ne yapabilirim ki '' sözleri geldi. Sıkı bir Tarkan hayranı olarak üzüldüm ne yazık ki. Müzik hakkında detaylı bilgi ve deneyimim olmadığı için eleştirmek haddime değil diye düşünüyorum.

mehmet-yosunkaya

Ne kadar benzerse benzesin Tarkan bizim gururumuz.Çalıntı olsun ya da olmasın onun gibi söyleyeni olmaz...

unsal-berk

asla ve asla bir benzerliği yok hele o olmayacak bir hayal şarkısı ile uzaktan yakından ilgisi yok beni çok sevin notası daha ince olmayacak bir hayal şarkısı daha kalın. ayrıca o gösterilen şarkılar beni çok seve benziyorsa beni çok sev çalıntıysa diğer benzetilen şarkılarda birbirinin kopyası olmuyormu lütfen bir şarkı sarkıcı veya herhangi bir şey başarıya sahip olduğunda onu karalamayın neden acaba pantene altın kelebek ödül töreninden önce çok güzel denilen şarkı o gece ödüllerinden sonra çalıntı oldu iddiayı yapan kişi hemen özür dilemeli artık ne kadar fayda ederse her sanatçıdan beklerim çalıntı haberlerini ama sadece tarkanda değil zaten acaba çalıntımı diye merak ettiğimden değil bu yorumu yapabilmek için girdim bu habere

hakkant

Beni çok sev şarkısının müziği gerçekten 30 yıl önceki şarkıya çok benziyor ve nerdeyse birebir aynı sadece biraz daha hızlı ayrıca olmayacak bi hayale şarkısında sadece başı benziyor ama bu 30 yıl önceki şarkı ile birebir aynı kimse burda tarkanın şarkısına şaf söhlemiyor gaet güzel bir şatko ve ödülünü hakkıyla aldı anca 30 yıl önceki şarkının sahibi dava açıp kazanırsa o zaman işler değişir. kadının insiyatifine kalmış. ayrıca.her insan hakkını aramakta özgür adamın özüre dileme gibi bir zorunluluğu yok neden de olsun ki herkes istediği herhangi bir şey konusunda iddia ortaya atmakta özgür.

unsal-berk

ben zaten düşünce özgürlüğü yok demedim sen galiba 30 yıl önceki şarkı yerine 2 kez beni çok sevi dinlemişsin

Görüş Bildir