Görüş Bildir
Haberler
İmamoğlu: 'Metroları Tamamlamak İçin Borçlanma Talebimize Hazine'den Onay Çıkmadı'

İmamoğlu: 'Metroları Tamamlamak İçin Borçlanma Talebimize Hazine'den Onay Çıkmadı'

iBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, metro yatırımlarını devam ettirebilmek için 301 milyon euroluk eurobond ihracıyla ilgili onayın Hazine’den halen alınamadığını açıkladı. 'Borçlanmamızla ilgili onayın Ankara’dan, Hazine’den çıkmasını bekliyoruz. 16 milyon İstanbullu için, AKP'li belediyeler döneminde başlatılmış ama bitirilemeyen metrolar bitsin diye bunu istiyoruz” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İBB Başkanı İmamoğlu, Halk TV'de Mustafa Sönmez'in sunduğu, canlı yayınlanan 'Parametre' programına konuk oldu. Sönmez’in ekonomi ağırlıklı sorularını yanıtlayan İmamoğlu, gündemdeki su zammı ve İBB Meclisi’nce komisyona havale edilen yeni Halk Ekmek büfeleriyle ilgili görüşlerini da paylaştı.

"Metro İBB'nin kendi bütçesinden döndürebileceği bir iş değil"

"Metro İBB'nin kendi bütçesinden döndürebileceği bir iş değil"

İBB’nin metro yatırımlarını devam ettirebilmek için yapacakları eurobond ihracıyla ilgili Hazine’den onay alamadıkları bilgisini paylaşan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Çok üzülerek aldığım bir haberi paylaşmak istiyorum. Yine metrolar için ilave borçlanmaya ihtiyacımız var. Bu açığı kapatmak zorundayız. Biz zaten öz kaynaklarımızla iş yapıyoruz. Eminönü-Alibeyköyü tümüyle biz bitirdik diyebilirim. Aynı şekilde Aşiyan Fünikilerini kendi bütçemizden karşıladık. Biz kendi bütçemizden raylı sistemlere para aktaran bir belediyeyiz. Bu metroları bitirmek zorundayız. İlave metro ihaleleri de yapılmış ama bunların finansman işi çözülmemiş. 

Metro, İBB’nin kendi öz bütçesinden döndürebileceği bir iş değildir. Aslında bu tür işlerin tamamı çok uzun vadeli borçlanmalarla yürütülebilecek imalat işidir. Ne yazık ki bizim aldığımız işlerin birçoğu finansman sorunu çözülmemiş bir süre sonra da durmuş. 301 milyon euoruluk bono tahvil başvurumuz askıya alındı. Borçlanmamızla ilgili onayı Ankara'dan, Hazine’den onaylamasını bekliyoruz. 16 milyon İstanbullu için AKP belediyeleri döneminde başlatılmış ama bitirilemeyen metrolar bitsin diye bunu istiyoruz.”

"İşin suyunu çıkarıyorlar"

"İşin suyunu çıkarıyorlar"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ekrem İmamoğlu, İSKİ’nin su zammı talebinin karşılanmamı ile ilgili olarak da şunları ifade etti:

“Su meselesi benim biraz canımı sıkıyor. Aslında biraz da üzülüyorum. Gülüyorum biraz da. Niye? Ya her şeyde siyaset yapın da; bazı şeylerde yapılmaz siyaset. Şimdi bunlar suda yapıyor, ekmekte yapıyor. Ekmeğin siyaseti ne? Büfe koydurtmuyor. Suyun siyaseti ne? İşin suyunu çıkarıyorlar. Yani o kadar kötü ki dil ve anlatım biçimi. Biz devraldığımızda, bizim talebimizle suyu 4 liraya indirdik. Ne zaman? İlk seçim yapıldığında; yani o 18 günlük ara dönem var ya, o dönemde yapıldı bu indirim. 3 ay sonra, 2 yıl olacak. 2 yıl önce, biz, İstanbullunun cebinden yüzde 35-40 daha fazla çıkan su parasını ucuzlattık bizim talebimizle. Seçimdeki taahhüdümüzdü bu.”

Suya daha sonradan yüzde 12,6 oranında zam yaptıklarını belirten İmamoğlu, 'Fakat daha önceki yıllarda, onlarca yıldır alınan bakım bedeli, yeni çıkan kanundan sonra, genelgeyle beraber iptal edildi. Biz artık İstanbullunun faturasına, ‘bakım bedeli’ yazamıyoruz. Dolayısıyla yüzde 12,6 zam yapıldı, ama bakım bedeli silindiği için, aslında sıfıra sıfır oldu. Yani suya zam gelmemiş oldu. Herkes faturasından bunu görebilir. İBB’nin kurumu olan İSKİ'nin teklifi de yüzde 25. Ne için? Bakın; 2 yıl önce yüzde 44,6 ucuzlattığımız suya, neredeyse 2 yıl sonra ilk defa zam yapılmış olacak. Biz, bu zamla 2021 yılını geçireceğiz' ifadelerini kullandı.

"Halk Ekmek engellemesinin mantıklı cevabı yok"

"Halk Ekmek engellemesinin mantıklı cevabı yok"

İmamoğlu, yeni Halk Ekmek büfeleri kurulmasına AKP'den engel gelmesinin mantıklı hiçbir yanını bulamadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bir kere niye engelliyorlar, ben anlayabilmiş değilim. Keşke mantıklı bir cevabını bulabilsem. Zira kendileri de bunun mantıklı bir cevabını veremiyorlar. En son geçenlerde duyduğum bir cevap vardı; ‘Biz engellemiyoruz’ diye. Ya orada aylardır bekleyen bir talebimiz var. Zoraki 6-7 noktaya büfe koyduk biz; kavga, gürültü, kıyamet koptu. 

Büfe talebimiz niçin; söyleyeyim: Örneğin Şile'ye büfe koyduk. Niçin? Şile'de yoktu Halk Ekmek biliyor musunuz? Şimdi Şile’de Halk Ekmek büfesinin satışı, neredeyse 5000 ekmek. Bu, şu anlama geliyor aslında: 1 ekmeği iki kişinin yediğini düşünürseniz, 10.000 insan aslında yoksulluktan sıkıntı çekiyor. -Tabii ki ekmeğimiz de beğeniliyor, o ayrı- Sıkıntı çekiyor ve o ekmeği gidip alıyor. İnsanlar nasıl mutlu; sanki Şile’ye fabrika açtınız. Bu kadar mutlu. Orada da engellenme süreçleri yaşandı orada. Çatışma istemiyoruz. 

Bir vatandaştan kira kontratı yaparak koyduk büfeyi. Ne için? Çünkü bu tür alanlar için, geçmişte de olduğu gibi, tahsis yetkisi alıyorsunuz meclisten. Bir nevi diyorsunuz ki; ‘Şehrin muhtelif noktalarına, 700 adet Halk Ekmek büfesi koyacağız.’ Sebebi ne? İstanbul'da, yoksullukla mücadele eden ve bizden yardım alan yardım alan vatandaşlarımız var. Ve bu vatandaşlarımızın haritasına baktığımızda, birçoğuna biz, ücretsiz ekmek veriyoruz. Birçoğuna biz, ekmeği veremiyoruz. Adamın da ekmeği alabilmesi için, bir kadının ekmeği alabilmesi için arabaya binecek, kilometrelerce gidecek Halk Ekmek’ten ekmeğini alacak. Erişemediğimiz için dedik ki; ‘Bizim böyle bir ihtiyacımız var ve şu kadar büfe koymamız lazım.’ Aylardır bu önerge, orada bekliyor.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
148
45
27
10
7
3
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

ibb ve abb'nin salgın için bağış kampanyasına da bloke getirmişlerdi. yazık ki millet dostu düşmanı ayırt edemeyecek seviyede. yoksa şu yaşananlar gelişmiş ü... Devamını Gör

Bozkurt

Konuşulacak duruma gelmeden indiriyorlar. Meselâ 2008 Emeklilik Reformu denilen yasa ile yıllık aşağı yukarı 6000 liraya kadar kesinti yapılıyor emekçiden. B... Devamını Gör

Resho

Taksiye ayar getirirsin bırakmazlar, Ekmek büfesi açarsın izin vermezler, restorasyon yapmak istersin yok olmaz derler, metro inşaatı için bütçe vermezler de... Devamını Gör

Ziya Akbaş

Yazın, Halk Ekmek gişelerine kocaman yazın. Billboard'lara kocaman yazın. metrolara kocaman yazın. metrodaki ekranlarda sürekli olarak yazın. Elinizde dar da... Devamını Gör