İmamoğlu: 'Diyarbakır'da Eylem Yapan Annelerin Yanındayım'

138PAYLAŞIM

Diyarbakır'da HDP İl Başkanlığı önünde eylem yapan ailelere ilişkin açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Annelerin yanındayım. Bu ülkede terörün kıskacına gençlerimiz girmesin diye çalışıyoruz" dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 88. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın açılışı nedeniyle gittiği İzmir'de, Büyükşehir Belediyesi binasında Başkan Tunç Soyer'le birlikte gündemi değerlendirdi. İmamoğlu bir gazetecinin HDP binası önünde eylem yapan annelerle ilgili sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

"Çocukların terörden kurtulması için her türlü mücadeleye hazırız"

"Biz istiyoruz ki gençlerimiz iyi yerlerde eğitim alsınlar. Hayata umutla baksınlar kimse kendisini kenara itilmiş adaletsizliğe uğramış ya da kutuplaşmış bir ülkede sağa sola savrulmuş hissetmesin istiyoruz. Bu ülkenin yasalarına en uygun biçimde demokrasiyi güçlendirmek istiyoruz.Yasaya uyumlu ve uygun kurumların güçlendirilmesini istiyoruz. Çünkü demokrasi güçlenirlerse, herkes kendi varlığını ortaya koyabildiğini düşünürse o zaman herkesin ruhu ferah olur. Bunu yapmadığınız zaman terör örgütleri güçleniyor. Biz bu terör örgütlerinin bertaraf edilmesini istiyoruz. Bu bakımdan ben oradaki annelerin elbette yanındayım. Çocukların terörden kurtulması için her türlü mücadeleye hazırız. Ama bunun başka yöntemlerini birilerini unutmasın. Bankta oturan birini terörist ilan ederek bu sorunu çözemezsiniz. Bu sorunun çözümü siyasal platformlarda olur. Terörün kıskacına girmiş her bireyi kurtarırız. Bu ülkenin saygın bireyleri haline getiririz. Baktığımız pencere budur.Umuyorum Türkiye'nin terör belasından kurtulduğu bir Türkiye'de hep birlikte var oluruz."

"Yılda 50 milyon TL tasarruf edeceğiz"

Ekrem İmamoğlu, daha sonra Beşiktaş Yıldız Parkı içindeki Malta Köşkü’nde bugün basın mensuplarıyla bir araya geldi ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İhtiyaç fazlası araçların Yenikapı’da sergilenmeye başlanmasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, pazar günü açıklama yapacağını belirtmişti. İmamoğlu buna ilişkin soruya şöyle yanıt verdi:

 "Devletin en yetkili ağızlarının, polemik dolu cümlelerle gündemi karıştırması çok yanlış. Bizim gibi seçilmiş insanlar, topluma hesap zorunda olan bizler, toplumun her kuruşunu mutlaka itinayla harcamalı, memleketimizin kaynaklarını en doğru yere yönlendirmeli. Bir yanlış varsa da ‘dur’ demeliyiz. Oraya konulan fazlalık araçların, ‘Bu yanlışı mutlaka gidereceğiz’ diye verdiğimiz mesajlardan sonra, 6 Mayıs-23 Haziran arası iade edilmek zorunda kalınan araçlara bütüncül baktığınızda, bunların hepsi kayıtlı bizde, yaklaşık bin 300 araçtan bahsediyoruz. Yıllık 50 milyon TL’lik bir tasarruftan bahsediyoruz. Bunu, 5 yıllık görev süresiyle çarptığınızda, 250 milyon TL’lik bir para yapıyor. Böyle bir israfı ortaya çıkarmamızı manipüle etmeye çalışan, polemik üretmeye çalışan akla ben şaşıyorum. Ne yapmak istediğini anlamaya çalışıyordum; ama artık anlamaya çalışmayı epeydir de bıraktım."

"Bakalım insanlar polemiği mi merak edecek, benim gezdiğim ormanı mı?"

İmamoğlu şöyle devam etti:

"Kayyım meselesini ortaya getirmek vesaire… Pazar günü şunu diyecekmiş, bunu diyecekmiş… Bunları tümü, bir polemik. Ben, pazar günü kimin ne diyeceğini umursamıyorum. Ben, pazar günü, İstanbullulara, 5,5 milyon metrekarelik bir ormanı, yeşil alanı nasıl açacağımın çalışmasını yapmak üzere çalışma ve gezi yapacağım o saatte. Onun için hiç umursamıyorum. Benim işim, İstanbulluya hizmet. Gezimi de paylaşacağım. Bakalım insanlar, o polemiği mi merak edecek, benim gezdiğim ormanı mı merak edecek? Ben, insanların gerçeklerle ilgilendiğini biliyorum, görüyorum, hissediyorum. Bu akıl tutulmasıdır."

"Bin 300 aracın fazlalık olarak kullanıldığını tespit ettik"

"Biz orada yarın kaç tane araç göreceğiz?" sorusuna ise Başkan İmamoğlu'ndan şu yanıt geldi:

"Sayı, insanların merakı tabii ben anlıyorum. Benim baktığım pencere şu: Orada sayıdan önce, her şeyin ötesinde oradaki görüntü hepimizin canını sıkıyor. Benim de canımı sıkıyor. ‘Bu kadar olur mu olmaz mı’ söylentileri var tabii ki. Uzaktan tespitlerimiz vardı. Bin 300’e yakın aracın, ki şu anda mevcutta orada bulunan araçların dışında, özellikle söylediğim gibi Haziran döneminde teslim edilmiş tutulan tutanaklar, belgeler elimizde var. Bin 300’e yakın aracın, bu kurumda fazladan araç olduğunu, farklı yerlerde, farklı noktalarda kişilere kurumlara tahsis edildiğini biliyoruz. Biz, bu detaya girmeyeceğiz şimdilik. Biz, toplamda bin 300 aracın ne yazık ki fazlalık olarak kullanıldığını tespit ettik. Bu araçlardan yaklaşık olarak 700’den biraz fazlası, orada sergilenmiş olacak. Toplamda bin 300’e yakın aracın iade edilmiş olacağını, vatandaşlarımıza, Haziran dönemi de dahil Mayıs aynının ortalarından itibaren duyurmuş olalım. Bir de en üzüldüğüm taraf, 700 aracı israf olarak görmeyen bazı gazeteciler, bazı siyasiler var. Yani bu üzüntü verici. Ne olacaktı yani? 7 bin mi olacaktı mesela? Ne tatmin edecekti? Şu marka değil de bu marka mı olacaktı? Bizim fazlalık dediğimiz şey, israf."

"İSMEK daha da güçlendirilecek"

İmamoğlu'na İSMEK’lerin kapatılacağı ile ilgili iddialar ve Avrupa Parlamentosu Türkiye eski raportörünün bir açıklaması da soruldu. 

İmamoğlu, "Yurt dışından gelen tepkiler, bizi iç işlerimiz ile ilgili süreçte çok ilgilendirmiyor. İlk etapta bizim vicdanımız, bizim aklımız, ülkenin vicdanı bu sorunları çözer, çözecektir de. Aynen 23 Haziran’da çözdüğü gibi" dedi. İmamoğlu, İSMEK'in kapatılacağı yönündeki söylentilerin ise gerçek olmadığını, aksine kurumun güçlendirileceğini kaydetti:

"Birileri neden sıkıntı çekiyor? Ya da niye bu işi köpürtüyor? Yalan. Bunu daha iyi anlamak isteyenler İSMEK’in kime ihale edildiğini, nasıl bir sistemle yönetildiğini, aslında İSMEK’in kurum dışında bir düzenle, bir akılla nasıl zapturapt altına alındığını, topluma hizmetten ziyade orada başka akılla sürdürülen birtakım işler yapıldığını görürler. Maddi ve manevi, bunları sorgulayacağız. Ben, İSMEK’lere giren çıkan bir belediye başkanıyım. İSMEK’i kapatma falan; asla. İSMEK’i kuran akıl biziz.  İSMEK, bu dönemin eseri değil. İSMEK’i daha da çok güçlendireceğiz. 9 Eylül itibariyle kayıtlarımız başlıyor. Biz daha güçlü, daha eğitici, daha İBB’nin mekanizması haline gelmiş, toplumla iç içe, kendini geliştiren ve yenileyen, hizmet üreten bir dönemi başlatacağız. İSMEK’i daha da çok güçlendireceğiz. "

"Pazartesi 06:00-14:00 arası toplu taşıma ücretsiz"

İmamoğlu, okulların açılacağı pazartesi gününe ilişkin bilgi verdi. Toplu taşmaya ek seferlerin konulacağını belirten İmamoğlu, okulların çevresindeki İSPARK'ların okul servislerine ücretsiz olacağını söyledi. İmamoğlu ayrıca toplu taşımanın saat 06:00 ile 14:00 saatleri arasında ücretsiz olacağı bilgisini verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir