İlk Çalışmalar Sonuç Verdi: 20 Yıl Sonra Kadınlar Erkeğe İhtiyaç Duymadan Çocuk Sahibi Olabilir

 > -
Abone ol

Avustralyalı doğurganlık uzmanı Dr. David Molloy, Çinli bilim insanlarının fareler üzerinde denediği erkek olmadan üreme işlemlerinin insanlar üzerinde de uygulanabileceğini söyledi. Molloy, 20 yıl sonra Avustralyalı kadınların erkeksiz çocuk doğurmalarının mümkün olabileceğini aktardı. 

Çinli araştırmacılar, dişi farelerin birinden yumurta, diğerinden de yarı kromozomlu embriyonik kök hücre alarak erkeksiz çoğalmalarını sağladı. 

İki erkek fareden yavru üretme girişiminden ise sonuç alınamadı. Annesiz doğan yavrular, 48 saat içinde öldü.

'Aynı uygulama insanlarda da yapılabilir'

BBC Türkçe'nin haberine göre, Dr. Molloy, doğurganlık ve genetik teknolojisinde sayesinde aynı şeyi insanlarda da yapmanın mümkün olduğunu, kadınların sperme ihtiyaç duymadan çocuk doğurabileceklerini söyledi.

Avustralya yasaları, etik kaygılarla buna izin vermiyor.

Ancak Dr. Molloy zamanla bu anlayışın değişeceğine inandığını belirterek "Teknoloji gelişmeye devam edecek. Bunu durduramazsınız" dedi.

'Bu heteroseksüel çiftlerin ve kadın çiftlerin kendi genetik çocuklarını doğurabilmeleri anlamına geliyor'

Avustralya'da yayımlanan Courier-Mail gazetesine konuşan Molloy, şunları söyledi:

"Bu, erkeğin sperm kalitesinin düşük olduğu heteroseksüel çiftlerin ve kadın çiftlerin kendi genetik çocuklarını doğurabilmeleri anlamına geliyor. Bir yumurtayı, bir dizi yarı kromozomla dölleyerek ve gen kurgulama yaparak insanlarda da bunu yapmak mümkün olacak."

Yeni Zelanda'daki Auckland Üniversitesi'nden Dr. Teresa Holm da Çin'deki araştırmayı, "önemli bir ilerleme" olarak niteledi ve gelecekte eşcinsel çiftlerin ikisinin de genlerini taşıyan çocukları olabileceğini söyledi.

Adelaide Üniversitesi'nden doğurganlık uzmanı Robert Norman da "Konsept insan doğurganlığı için özellikle de eşcinseller açısından çok ilginç. Ama böyle bir şeye girişmeden önce mevcut belirsizliklerin ortadan kaldırılması gerekiyor" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir