Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlham Veren 10 Girişimci Hikayesi

Girişimcilik
108PAYLAŞIM

Tüm girişimcilere ilham kaynağı olabilecek 5 girişimci ile sizi başbaşa bırakalım.

1. Wences Casares

1974 Arjantin doğumlu teknoloji girişimcisi ve bitcoin destekleyicisi Xapo'nun  CEO ve kurucusu. Casares ayrıyeten New York merkezli bilgisayar oyunu şirketi olan Wanako Games'in de kurucusudur şirketin Assault Heroes oyunu 2006 yılında yılın oyunu seçilmiş.

2. Jan Koum

1976'da Ukrayna'da doğup 1992 yılında ABD'ye göç etmiş bilgisayar mühendisi ve internet girişimcisi Şubat 2014'te Facebook'a satışı gerçekleştirilen WhatsApp'ın kurucusu ve CEO'su. Genç yaşlarında bir manavda temizlikçi olarak çalışırken, 2014'te Amerikanın en zengin 62. insanı olarak gösterilmiş.

3. Mark Cuban

1958 doğumlu ABD'li dolar milyarderi girişimci. Çok küçük yaşta iş hayatına atılan Cuban, 1999’da 5.7 milyar $ fiyatla Yahoo’ya satışı gerçekleştirilen Broadcast.com'un kurucusu. Ayrıca kendisine ait bir NBA takımı bile var: Dallas Mavericks. Şu anda 2200 m2'lik malikanesinde vakit geçirmekte.

4. Elon Musk

1971 Doğumlu Elon Musk mucitliğiyle ön plana çıkan bir girişimci, gerçek hayatın Tony Stark'ı olarak gösterilmekte. Ekim 2002’de 1.5 milyar $ fiyatla eBay’e satışı gerçekleşen PayPal'in kurucususu. SpaceX'in baş tasartımcısı olmasının yanında, CEO ve Kurucusu bunun yanında Tesla Motors'un ürün mimarı ve de ortak kurucularından.

5. Do Won Chang

1954 Kore doğumlu ABD'li girişimci, giyim markası Forever 21'in kurucusu ve sahibi, yaklaşık 5,4 milyar $'lık servetli girişimci.1984 yılında eşi ile beraber işletmeye başladığı bir tek mağazaları varken şu an bu sayı 400'ün üzerinde.

6. Mark Zuckerberg

1984 ABD doğumlu sosyal paylaşım sitesi Facebook'un kurucusu Amerikalı girişimci. 2015 yılındaki yaklaşık 35,1 milyar $'lık servetiyle dünyanın en genç zengini. 2010 yılında Time dergisi tarafından "Yılın Adamı" seçilmiş.

7. Jack Dorsey

1976 ABD doğumlu yazılım mimarı ve işadamı. Birçok kişi tarafından kullanılan sosyal medya platformu Twitter ve bir mobil ödeme şirketi olan Square'un kurucusu kimliği ile tanınmakta. 2008 yılında MIT Technology Review tarafından "35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişi"den biri seçilmiş.

8. Steve Jobs

1955 ABD doğumlu Steve Jobs Apple'ın kurucu ortağıdır. 2011 yılındaki ölümünden 5 hafta öncesine kadar CEO olarak görev yapmış. Bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilir. Apple'ın yanında Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları'nı da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

9. Stephan Kaufer

1963 Doğumlu Amerikalı girimci. 2000 yılında kurduğu içinde binlerce tatil noktasının olduğu dünyanın en çok kullanılan seyehat planlama ve rezervasyon yönlendirme platformu TripAdvisor'un CEO'su.

10. Sergey Brin

1973 Rusya doğumlu ABD'li girişimci. Arkadaşı Larry Page ile birlikte Google şirketini kurdu. Hâlen Teknoloji başkanı ve yönetim kurulu üyesi olan Sergey Brin, Forbes'a göre 20,3 milyar dolarla , dünyanın en zengin 100 insanından biri.

Parlak bir fikrin varsa sen de Global Girişimcilik Etkinliklerine katıl, geleceğin ilham veren girişimcisi sen ol!

Detaylı bilgi için tıklayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir