Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlgi Görmek İçin Ölümü Bile Göze Aldıran Hastalık: Munchausen Sendromu

 > 
2.2bPAYLAŞIM

1951'de İngiltere'de, hastaneleri dolaşıp sahte hastalık hikayeleri anlatan ve ihtiyaç duymadıkları cerrahi müdahaleler talep eden bir grup hasta tespit edilir.

Bu kişilerin küçük rahatsızlıklarını büyüten evhamlı hastalardan farklı olarak hiçbir rahatsızlıkları yokken ve bunu gayet iyi biliyorken kendilerini hasta gibi gösterdikleri anlaşılır.

Doktorlar, 18. yüzyılda yaşamış, uydurduğu yalan hikayeleriyle nam salmış Alman Baronu Karl Friedrich von Munchausen'den esinlenerek hastalığa Munchausen Sendromu adını verir.

Bu sendroma sahip hastalar, doktorun muayenehanesine ya da acil servise sıklıkla klinik rahatsızlığını destekleyen uydurma bir öykü ile gelmektedir.

Tedavi bitmeden hastaneden ayrılmakta ve aynı tabloyu yineleyerek tekrar tekrar hastaneye başvurmaktadırlar. Bu hastalar en zeki gözlemcileri bile aldatabilecek psikiyatrik sorunları olan kişilerdir.

Geçmişlerinde sıklıkla ebeveyn tarafından ihmal, terk edilme ve kötü davranış mevcuttur. Hastane personeli ve doktorlar kişi tarafından ilgi ve sevgi alma aracı olarak görülmektedir.

Bu amaçla içine girmek istedikleri hastalığın belirtilerini kendi vücutlarında kendileri oluştururlar. Bunu yaparken hasta olmadıklarının tamamen farkındadırlar.

Vücudunu yaralayarak kana dışkı bulaştırıp enfeksiyon çıkarma, boğazın iç kısmını keskin bir aletle yaralayıp kanı yutup bunu kan kusma olarak göstermek

Anal ya da vajinal mukozalarını delmek, hiç yoktan kalp ilacına yüklenip kalp atışında düzensizlik yaratmak, bebek pudrası yutup astım belirtileri göstermek başvurdukları yöntemlerden sadece birkaçıdır.

Bu yolla amacına ulaşıp ilgi odağı olan, yüzlece kez hastaneye yatıp, onlarca kez ameliyat olan hastalar mevcut ve malesef rahatsızlık ülkemizde de yaygın.

Hastalığın 1977'de tanımlanan bir alt çeşidi olan ve çocuk istismarına giren "Vekaleten Munchausen Sendromu" ise çok daha korkunçtur.

Bu sendromu yaşayan kişi kendisinde değil bakmakla yükümlü olduğu çocukta hastalık semptomlarını oluşturur. Sendrom genellikle genç annelerde görülmektedir.

Sorumluluğundaki "hasta" kişi için elinden geleni yapan ve hatta ani müdahalelerle onları kurtaran birer kahraman olarak çevrelerinden olumlu tepki görmek bu kişileri beslemektedir.

Çocuğunu kaybetmemek için sabah aksam hastanede kalıp canla başla çalışan anne rolüyle çevresinde acınan ama saygı duyulan bir kişi profili oluşturulur.

Bu hisleri yaşamak için; çocuğunun idrar testine adet kanını karıştıran, boya yedirip renkli kusturan, kendi insülin iğnesini sağlıklı çocuğunda kullanan, havasız bırakıp nöbet geçirten

Deride kabarcık olacak şekilde kaşıyıp döküntü süsü veren, yiyecekten uzak tutup büyüme geriliğine neden olan anneler gibi birçok vaka yaşanmıştır.

Bu korkunç ama ilgi çekici hastalık The Sixth Sense, The X Files, House M.D., Bron/Broen gibi yabancı ve Paramparça gibi yerli yapımlarda da konu edilmiştir.

Kaynak:1, 2, 3

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
michael-wazowski

house md de gregor bu hastalıktamı? Yok artık.

katbjellandrocks

bir hasta bu sendroma sahipti sanıyorum

hellyim

Bu hastalıkmıymış ben kızları böyle zannediyordum.yazık yaa..

vallaha

Git kendine yap o... ana.pardon ne anası.cani varlıklar.çok sinirlendim çok

solitarywoman

korkutucu

drkingschultz

Bunun birde 'okula gitmemek için ,rapor alabilmek için hasta ayağına yatma' versiyonu var onun adıda 'Ergenious Sendromu'

adlazimdegil

ilk okuduğumda ciddi anladım

Görüş Bildir