Görüş Bildir
Haberler
İlerleme Raporu Niye Ertelendi?

İlerleme Raporu Niye Ertelendi?

ATKN
25.10.2015 - 17:36 Son Güncelleme: 26.10.2015 - 09:10

Alman Welt am Sonntag gazetesi, Türkiye ile ilgili sert eleştiriler içeren İlerleme Raporu’nun yeniden ertelenerek seçimler sonrasına bırakıldığını bildirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Alman Welt am Sonntag gazetesi, AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu'nun açıklanmasını yeniden erteleyerek 1 Kasım seçimleri sonrasına bıraktığını bildirdi. Haberde, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AKP) özellikle vatandaş hakları konusunda eleştiriler getiren İlerleme Raporu'nun geçen hafta yeniden ertelendiği belirtilerek, raporun böylece seçimler sonrasında haftasonu açıklanacağı ve AKP'nin seçim kampanyasını gölgelemeyeceği kaydedildi.

Sert eleştiriler yer alıyor

Sert eleştiriler yer alıyor

Gazetenin, İlerleme Raporu'nun yayınlanmamış taslağına dayandırdığı habere göre, raporda insan hakları ve hukuk devleti konusunda sert eleştiriler yer alıyor. Türkiye'de düşünce ve toplanma özgürlüğü alanında önemli gerilemeler kaydedildiğinin belirtildiği taslak raporda, siyasi aktivistler ve gazetecilere ‘gözdağı verildiği‘ ve ‘aşırı güç kullanımı‘ yoluyla temel haklarının engellendiği kaydediliyor. Taslakta ayrıca eşcinseller, transseksüel ve interseksüellerin yeterince korunmadığı ifadesi de yer alıyor.

Welt am Sonntag'ın haberine göre İlerleme Raporu taslağında ayrıca Kürtlerle barış sürecine geri dönülmesi talep edilerek, Türkiye'deki İslamcı teröristlere karşı kararlı mücadele uyarısı yapılıyor.

Deutsche Welle Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
14
7
5
2
2
0