Görüş Bildir
Haberler
İki Protestocuyu Öldürmüştü: ABD'de Rittenhouse Davasında Karar Çıktı

İki Protestocuyu Öldürmüştü: ABD'de Rittenhouse Davasında Karar Çıktı

ABD'nin Wisconsin eyaletinde 2020'deki gösteriler sırasında iki protestocuyu öldüren Kyle Rittenhouse, hakkındaki suçlamaların tamamından beraat etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kenosha kentinde geçen yıl polisin siyahi Jacob Blake'i vurmasıyla başlayan gösterilerde, iki protestocuyu öldürüp birini yaralayan Rittenhouse'un davasına bakan jüriden beraat kararı çıktı.

Jüri, oy birliğiyle Rittenhouse'u karşı karşıya olduğu beş suçlamanın tamamından suçsuz bularak ülkeyi kutuplaştıran tartışmalı bir davayı sonlandırdı.

Mahkeme süresince savcılar, Rittenhouse'u 'bela aramak için' Kenosha'ya gitmekle suçlarken, avukatları 18 yaşındaki müvekkillerinin, küçük işletmeleri yağmalamaktan korumak için olay yerinde bulunduğunu savundu.

Karar, davayı yakından takip eden Amerikan medyasının gündeminde geniş yer tutarken protestoların artabileceğine dair yorumlar paylaşıldı.

O anlar bir Türk muhabirin objektifine yansıdı

O anlar bir Türk muhabirin objektifine yansıdı

Kenosha'da, Ağustos 2020'de, polisin siyahi Jacob Blake'i vurmasını protesto eden göstericilere, beyaz bir Amerikalı tarafından açılan ateş sonucu iki kişi hayatını kaybetmiş, bir kişi ağır yaralanmıştı.

Olay yerinde çekilen bir videoda, sonradan Rittenhouse olduğu belirtilen bu kişinin, yarı otomatik tüfeğiyle caddenin ortasından göstericilere ateş açtığı görülmüştü.

Rittenhouse'un saldırıdan yarım saat önce olay yerindeki görüntüleri ise AA Foto Muhabiri Tayfun Coşkun'un objektifine takılmış, şüpheli 26 Temmuz 2020'de tutuklanmıştı.

Saldırı anını ve vurulan mağdurun kanlar içinde yattığını gösteren fotoğrafları mahkemede delil olarak kullanılan Coşkun, olay anıyla ilgili gördüklerini tanık olarak savcıya aktarmıştı.

Görüntüler şiddet içeriyor ⚠️

Rittenhouse'un karara tepkisi 🎥

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
44
30
28
7
3
2
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

vurmasa linç edecekler elinde silahlı adamlar var ne yapacaktı adam?

Art Ankara

Sırf göstericileri tehdit etmek ya da vurabilmek için silah kuşanıp oraya gitmiş bunun silahlı olduğunu görünce saldırmışlar bu da ateş açmış.

Maverick

18 yaşında birisinin de yasal olarak silah taşıması ve bu silahla protestocuların arsına gitmesi bence doğru değil. Amaç zaten başından belli birilerini vur... Devamını Gör

Doesn't Matter

Meşru müdafaa doğrultusunda çok doğru bir karar. Keşke bizim ülkemizde de meşru müdafayı düzenleyen TCK m.25 mahkemeler tarafından uygulansa.