II. Abdülhamit İngiltere'deki İstihbarata Sahip Olmak İçin Portsmouth Futbol Kulübü'nü mü Kurdu?

740PAYLAŞIM

İlginç efsaneyi hakikate kavuşturuyoruz: II. Abdülhamit İngiltere'de istihbarat için bir futbol kulübü mü kurmuştu?

Yakın tarihimize dair tartışılan birçok konu ve kişi var ancak her zaman gündemde olan II. Abdülhamit hakkında çokça efsane var.

Bazıları gerçek bazıları ise gerçeklikten epey uzak. Bir tanesi var ki ortaya koyulan kanıtlara ve teze bakıldığında doğru olup olmayacağı hakkında uzun uzun düşündürüyor.

Buyurun, birlikte inceleyelim.

Tezin asıl ileri sürdüğü düşünceden önce bir adım geriden gelelim.

Söylentiye göre Osmanlı'nın yıkılmasına yakın dönemde birçok İngiliz oluşumu ortaya çıkmaya başlamıştı ve bunların ekserisi spor üzerine eğiliyordu. Spor faaliyetleri yapılırken arka planda bir de istihbarat çalışması gerçekleştirildiği, tüm bu spor etkinliklerininse basit bir kılıftan ibaret olduğu söyleniyordu.

Dönemin padişahı II. Abdülhamit de bu faaliyetlerden haberdar olduktan sonra bir karşı plan geliştirmişti.

İddia diyor ki, bu plan bugünlerde  The League 1'de mücadele eden futbol takımı Portsmouth FC'yi kurmaktı. Kulübün resmi kuruluş tarihi 5 Nisan 1898, 

Öyle ki II Abdülhamit bu kulübü İngilizlerle aynı amaca hizmet etsin, istihbarat faaliyetleri gerçekleştirsin diye kurmuş.

Şöyle bir bakalım, bu iddianın kanıtları olarak neler gösterilmiş?

İlki, kulübün kurulduğu dönemde Osmanlı'nın kulübün yer aldığı Portsmouth kentine bir donanma gemisi yollaması gösteriliyor. Yani bu gemi hem kulübün kuruluşu hem de istihbarat elemanlarının yerleşimiyle bağlantılı olarak görülüyor. 

Bu kanıt komplo teorisine daha yakın olduğu için üzerine söylenecekleri sonraya ertelemek gerekiyor çünkü bu zaten "ana kanıt" değil. Destekleyici kanıt olarak sunulmuş.

Gelelim asıl iddiaya. Kulübün armasında yer alan hilal ve yıldızın II. Abdülhamit'in emriyle yerleştirildiği söyleniyor.

Armanın böyle bir anlam ifade ettiği düşüncesi de Müslüman topluluklarının seçtiği sekiz uçlu yıldız kullanılmasından doğmuş. Biraz daha eskilere gidecek olursak, bu yıldız tasarımının Bizans dönemi dahil olmak üzere çok fazla topluluk tarafından da tercih edildiğini görebiliyoruz, yani yıldız tek başına bir gösterge de değil.

Kulübün tarihini inceledikten sonra da işin aslı ortaya çıkıyor.

Anlam yüklenen ve kulübün armasında kullanılan yıldız, kulübe ismini veren Portsmouth şehrinin neredeyse sekiz asırdır simgesi. Kaynaklara da indiğimizde 12. yüzyılda İngiltere kralının Kıbrıs'ta gördüğü bu simgeyi benimsediği ve şehir için seçtiği görülüyor.

Buradan bakıldığında II. Abdülhamit'in bu armayı seçmesinden ziyade kulübün kurulduğu şehrin simgesini alması ihtimali daha da kuvvetleniyor.

Şehirden bir logoya bakınca her şey daha da netleşiyor.

Tarihsel kanıtlara bakıldığında kulübün II. Abdülhamit tarafından kurulmadığını anlamak çok da zor değil. Ancak kulübün II. Abdülhamit tarafından kurulmamasının Osmanlı tarihi ya da II Abdülhamit için negatif bir işaret olmadığı ortada. Bir şehir efsanesinden bahsediyoruz.

Yine de, şehir efsanelerini irdelemek, zihnimizi özgür kılmak için mühim. Herkesin inandığı ancak sizin ısrarla doğrusunu anlatamadığınız şehir efsaneleri var mı? Yorumlarda buluşalım!

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huseyin-karakoc5

Yorumlara bile reklam almışsınız. Siteyi tıklamak bile istemiyorum cidden artık. Her taraftan ayrı bir reklam bu nedir ya?

bunedio.net

addblock kullan opera kullan brave browser kullan dert yakınma

karbey77

GiZLi istihbarat icin kulüp kurdu....Kulübün armasına hilal ve yıldız koydurdu....sallayin!!!!

sacretstate

Abdülhamid'in dehasını,siyasi zekasını,vatan kurtarmayı vatan topraklarını ingilizlere peşkeş çekmek sanan omurgasızlar anlayamaz.

kendineassassin

Senin gibi beyinsizlerin her şeyi anladığını sanıp aslında hiçbir şey anlamaması.. TRT dizisi milliyetçiliği yapacak kadar da aptal olmazsın be kardeşim..

doc.dr.sinansagiroglu

Kıbrısı ingiltereye peşkeş çeken inönüyü kınıyorum

strebsam1

Adam Kibris'i verdi amk sen ne anlatiyon got lalesi?

Gizli Kullanıcı

He cnm he kesin oyledir

rcpbyrm

sakin olur musun kuzum seksi bedenin kırışmasın...

Gizli Kullanıcı

Artik tahammul edemiyorum ama aaa erken yasta botoxa muhtac ediceksiniz beni

rcpbyrm

kıyamam sana ben.. bi de silikon yaptır sen..

Gizli Kullanıcı

Yoo dolguya karsiyim

kunta_kinte

“Payitaht Abdülhamid”bunu beğendi.

Görüş Bildir