Görüş Bildir
Haberler
'İhramlı' Protestocu: Bu Bir Sokak Eylemiydi

'İhramlı' Protestocu: Bu Bir Sokak Eylemiydi

ATKN
21.04.2015 - 16:55 Son Güncelleme: 21.04.2015 - 16:56
İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul Üsküdar Belediyesi tarafından Kutlu Doğum Haftası nedeniyle içerisinde Kâbe maketinin de yer aldığı 'Asr-ı Saadet Köyü' oluşturuldu. İhram kıyafetleriyle kâbe maketine doğru gittiği düşünülen Cihat Duman, 'tek kişilik gösterisi'ni Cumhuriyet Gazetesi'ne anlattı.

Cihat Duman, şunları söyledi:

“Bu bir sokak eylemiydi. Bu tür eylemlerin tarihini biliyorum. Ben sanat eleştirilerine yeni bir eklemleme yaptım. Amacım, sanat ve sergi etkinliklerindeki çirkinliklere karşı yeni bir tavır geliştirmekti. İlhamı bu duygulardan aldım. Hedefim iktidar ve AKP'li belediyeleri eleştirmek değil. Çünkü artık AKP’yi eleştiriye bile lâyık bulmuyorum. Hissi kablel vuku oldu. O his gelince yakın bir arkadaşıma söyledim. Beni fotoğraflayan da o oldu. Polisler hemen gözaltına aldı. Gerçekten şok oldular. Gezi’de pek çok özgün eylem yapmıştım. Polislere pilav dağıttığım bile oldu. Ama bu kez gerçekten çok şaşırdılar, çok kötü oldu çocuklar. Kaldırımdan kültür merkezine kadar yürütmediler. 3.5 saat gözaltında tutulduk. Sonra da ben ayrılmadım. Şikayetçi oldum. Seyahat ve kıyafet özgürlüğümü kısıtladılar.”

Avukat ve yazar Cihat Duman, gösteri karşısında halkın nasıl bir refleks verdiğini de şu sözlerle anlattı: 

“Ben Romen mahallesinde oturuyorum. Evden ihramla çıkınca, hemen yanıma geldiler. Çok samimi davrandılar. Gerçekten Hacca gittiğimi zannettiler. Helallik verdiler su döktüler. Fakat bir süre sonra uyandılar. İşi çözemediler. Romen mahallesi raconu. Beni de haplanmış zannettiler. Hâlâ arkadaşlarım arıyor. Ancak gülmekten konuşamıyorlar. Polis onlara Hac’dan hediyelik eşya getirmeme mani oldu, kızgınım!”

Erk Acarer, Cumhuriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
hipotalamus

Valla biz çalışıp vergi öderken , millet fantasyland kurmuş boş boş oturmaktan haberimiz yok.Bu protesto sayesinde öğrenmiş olduk.(Ben duymamıştım şahsen d... Devamını Gör

Aytek Muhtemel

bence şahane bi protesto şekli

1Sosyolog

Gayet zekice bir eleştiri getirmiş arkadaş.