Görüş Bildir
Haberler
İddianameden: Adil Öksüz'ün Kim Olduğu Gözaltındayken Öğrenilmesine Rağmen Savcılığa İletilmemiş

İddianameden: Adil Öksüz'ün Kim Olduğu Gözaltındayken Öğrenilmesine Rağmen Savcılığa İletilmemiş

Darbe girişiminin kritik isimlerinden olan ve FETÖ'nün 'Hava Kuvvetleri İmamı' olduğu belirtilen Adil Öksüz hakkında hazırlanan iddianamede dikkat çekici bilgiler ortaya çıktı. 15 Temmuz gecesi gözaltına alınan Öksüz'ün kim olduğu bilgisinin emniyet istihbarata sorulduğu, ancak ‘FETÖ’nün mahrem imamı' olduğu şeklinde gelen bilginin savcılık ve ilgili birimlere iletilmediği belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hürriyet'ten Mesut Benli'nin haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Dinç'in firari darbeci Adil Öksüz’e ilişkin, aralarında Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca’nın yanı sıra jandarma ve emniyet görevlilerin de bulunduğu tutuksuz 28 şüpheli hakkında iddianame düzenledi. 

İddianamede, darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Akıncılar 4. Ana Jet Üssü’nde bulunan darbecilerin kaçmaya başladığı yönünde ihbarlar geldiği, bunun üzerine Kazan İlçe Jandarma Komutanlığı’nca bir ekip oluşturulduğu anlatıldı. 3 kişilik jandarma ekibi önce, FETÖ’nün sivil imamları Nurettin Oruç ve Hakan Çiçek’i, daha sonra bir tarla yolunda elinde valizle yürüyen Adil Öksüz’ü yakaladı. İddianameye göre, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde polis memuru olan şüpheli Serter Koçak, Öksüz’den şüphelenince, İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görevli Bilge Kağan Aksoy’dan ‘Adil Öksüz’ün kim olduğunu sorgulamasını’ istedi, Aksoy da Koçak’a Öksüz’ün ‘FETÖ’nün mahrem imamı olduğu’ bilgisini aktardı.

'Mahrem imam' olduğu bilgisini herkes duymuş

'Mahrem imam' olduğu bilgisini herkes duymuş

Akıncılar Üssü

Böylece 16 Temmuz günü öğlen saatlerinde Öksüz’ün henüz adli makamlara çıkarılmadan FETÖ’nün mahrem imamı olduğu öğrenilmiş oldu. Koçak, jandarma karakolunun bahçesinde bulunan görevlilere ve darbeye teşebbüs eyleminden dolayı yakalanan şüphelilerin de duyacağı şekilde “Adil Öksüz’ün FETÖ’nün mahrem imamı olduğunu” söyledi. Koçak, Öksüz’e de, “İmamsın oğlum, bundan sonra sen bizdesin, seninle daha sonra özel ilgileneceğim” dedi.

Savcılık ve İl Emniyet Müdürlüğü'ne iletilmemiş

Savcılık ve İl Emniyet Müdürlüğü'ne iletilmemiş
İçeriğin Devamı Aşağıda

Koçak, bu bilgiyi üst amiri olan Gökhan Yücel’e; Yücel de Ankara İstihbarat Şube Müdürü olan şüpheli Alp Arslan’a bildirdi. Yücel, bu bilgiyi FETÖ ile mücadele konusunda görevli başkomiser Mehmet Akbaş’a da aktardı. 

Ancak Arslan bu önemli bilgiyi üst amirleri İl Emniyet Müdürü ya da İl Valisi’ne veya İl Emniyet Müdürlüğü’nün adli birimine, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne, Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirmedi. 

Karakoldaki 29 şüpheliden 18’i emniyete götürüldü. Geri kalan 11 kişi, daha sonra gelen polis aracına bindirildi, sivil polis Erhan Cihangir’in, “Onu götürmeyin” demesi üzerine Öksüz karakol önündeki duvarın dibine getirildi. 

Öksüz ile birlikte 11 şüpheli, Kazan İlçe Jandarma Komutanı şüpheli Murat 

Bozdoğan’ın talimatıyla 17 Temmuz saat 02.00 sıralarında Sincan Adliyesi’ne götürüldü.

Adil Öksüz'ün bilgilerinin yer aldığı mavi dosyayı savcılığa vermediler

Adil Öksüz'ün bilgilerinin yer aldığı mavi dosyayı savcılığa vermediler

Şüpheli Osman Gök adlı polis memuru nezaretteyken Öksüz’e ait olan cep telefonunu vererek görüşmeler yapmasını sağladı. Şüpheli Gök, Öksüz’ün bilgilerinin yer aldığı şeffaf mavi renkli dosyanın savcılığa teslimini de önledi. Darbeye teşebbüs iddiasıyla adliyeye getirilen 100 şüpheliden 99’u tutuklanırken sadece Öksüz, adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Öksüz’ün sivil olmasına rağmen savcılığa hitaben yazılan yazıda diğer 98 şüpheli gibi asker olduğunun belirtildiği de kaydedildi.

Dönemin başbakanlık müşaviri ziyaret etmiş

Dönemin başbakanlık müşaviri ziyaret etmiş

Ali İhsan Sarıkoca

Şüpheliler arasında yer alan, daha sonra görevden alınan başbakanlık müşaviri Ali İhsan Sarıkoca gözaltındayken Öksüz’ü ziyaret etti.

İddianameye göre Sarıkoca ifadesinde şunları söyledi: “Kendisine ‘Bu kadar sivil vatandaşı İslamiyetteki hangi kritere dayanak öldürdünüz’ diye sordum. Adil Öksüz bana cevaben ‘Biz bunları tasvip etmiyoruz’ dedi. Her şeyi anlatması gerektiğini söyledim. Bu sayede belki ahiretini kurtarabileceğini söyledim. Başını eğip sessiz kaldı.”

Hakkınca, ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ ve ‘suçluyu kayırma’ suçlarından ceza talep edilen Sarkoca'nın ayrıca 17-25 Aralık sürecinde Banka Asya’ya 21 bin 930 lira yatırdığı bilgisi de iddianamede yer aldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
16
7
6
6
5
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Şaşırmış gibi yapalımda mutlu olsunlar , la adamlar aynı sofradan yemek yiyen adamlar siz neyden bahsediyonuz ? Fetö diyip diyip size muhalefet olanları içer... Devamını Gör

Burak Gültekin

4. 5. sınıftayken yakın arkadaşımla kavga edip küstüğümüz zaman hemen onun yaptığı hataları, yanlışları öğretmene şikayet ederdim o da beni şikayet ederdi. O... Devamını Gör

Azerbaycanlı

Kontröllü darbe deyince de kızıyorlar başka ne diyek ??