İddia Meclis Gündeminde: 'Patates İthalatını Bakanın Danışmanlık Yaptığı McCain Foods mu Gerçekleştirecek?'

 > -

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde patatesin gümrük vergisi sıfırlandı ve ithalatın önü açıldı. İthalatın, McCain Foods şirketi aracılığı ile yapılacağı öne sürüldü. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 2013-2018 yılları arasında bu şirketin danışmanlığını yapmış olması tartışmaları beraberinde getirdi. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, iddiaları bir soru önergesiyle Meclis’e de taşındı.

"İthalat McCain Foods şirketi aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Irak'tan mı gerçekleştirecektir?"

Tarım, Orman ve Köyişleri Komsiyonu üyesi CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

  • Türkiye sıfır vergi ile patates ithalatını, dondurulmuş patates sektöründe faaliyet gösteren küresel bir firma olan McCain Foods şirketi aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Irak'tan mı gerçekleştirecektir?

  • Halen Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, bir zamanlar McCain Foods şirketine danışmanlık yapmış mıdır?

  • Patateste yerli üretimi arttırabilmek için bir politikanız ve üretim planlamanız var mıdır?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin göreve gelmeden önce McCain Foods’un Orta Doğu danışmanı olarak çalıştığı kendi özgeçmişinde yer alıyor.

"McCain Foods, patatesi ham ya da bütün olarak ihraç etmiyor"

İddialara ilişkin Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım'ın görüşlerine kulak verelim:

"McCain Foods, dünyanın değişik ülkelerinde çiftçilere sözleşmeli olarak patates ürettiriyor. Aldığı patatesi tesislerinde işleyerek işlenmiş, dondurulmuş olarak 160 ülkede pazara sunuyor. Patatesi ham ya da bütün olarak ihraç etmiyor. Bu nedenle 11 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ithalatına izin verilen 200 bin ton patatesin Bakan Pakdemirli’nin bir dönem danışmanlığını yaptığı McCain Foods tarafından sağlanması mantıklı değil. Kararname ile patates bütün olarak ithal edilecek, işlenmiş veya parmak patates olarak değil."

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı kararına göre 20 Nisan’a kadar sıfır gümrük vergili patates ithalatı yapılabilecek.

Gümrük Vergisi Sıfırlandı: Patates İthal Edeceğiz - onedio.com
Gümrük Vergisi Sıfırlandı: Patates İthal Edeceğiz - onedio.com

200 bin ton tarife kontenjanının dağıtımı ise Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanacak tebliğ ile belirlenecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir