Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İçeri Girmenize Asla İzin Verilmeyen Binalara Ait 15 Efsane Fotoğraf

 > 
95PAYLAŞIM

Harabeler ya da terk edilmiş mekanlar, felaketleri ve bozulup yıkılmaları  her zaman fırsata dönüştürüyor ve sanat ortaya koyuyor. Detroit'teki yıkılmaya yüz tutmuş evlerin her fotoğraf kompozisyonunda, tek bir kişinin imzası var; o da Matt Emmett. İngiliz fotoğrafçı üç yılını Avrupa'yı gezerek geçirmiş, terk edilmiş binaları, unutulmaya yüz tutmuş fabrikaları, harap kütüphaneleri ve kirli endüstriyel tesisleri keşfetmiş. Fotoğraflarının 'tarihi korumanın bir muhafaza biçimi' olduğunu söylüyor Emmett.

Jet motoru üretim tesisini örnek verecek olursak: ''Şu anda yıkılmış durumda ve bunun sorumlusu da geçmiş yıllarda Birleşik Krallık'ın üretmiş olduğu savaş uçakları. Tornado, Vulcan Bomber, the Typhoon Eurofighter ve the Concord gibi uçaklar motorlarını burada yaptırmış. Bu da tarihsel açıdan son derece önemli. Hükumet bunu yıkmaya karar verdiğinde hiçbir koruma sağlamamış. Burası dünyada jet motorlarının doğduğu ilk yerlerden biri. Gerçekten önemli bir alan; fakat günümüzde ondan geriye hiçbir şey kalmamış.''

Keşif yapıp fotoğraf çekerken kask giymeyi ihmal etmeyen sanatçı, şimdiye kadar Birleşik Krallık, Belçika, Lüksemburg ve Fransa olmak tam 60 - 70 yerde fotoğraf çekimi yapmış. Terk edilmiş lokasyonları bulup ihtiyatlı bir şekilde birbiriyle koordinatları paylaşan, yaklaşık 1000 fotoğrafçıdan oluşan Britanyalı 'Kentsel kaşifler' topluluğundan olan Emmett, bu sayede farklı mekanları buluyor.  Saldırganların ve grafiti sanatçılarının, bu eski mimari yapıları bozmasını engellemek için herkes kontrol sağlamaya çalışıyor.

Yeni kuşaklar için bu yerlerin fotoğrafını çekmek de asıl önemli nokta: '' Bana göre piramitler ya da  Angkor Wat  gibi dünya miraslarından çok daha etkileyiciler.'' diyor Emmett ve ekliyor: '' Terk edilmiş oldukları için, insanlar burayı turistik mekanlar olarak görmüyor; fakat içine girdiğinizde karşılaştığınız atmosfer çok farklı. Bu güç santralleri, endüstriyel mekanlar son derce sessiz. Ve hatta bana göre Machu Picchu ile bile kapışırlar.''

Kaynak: http://www.wired.com/2015/02/15-epic-pho...

1. Avrupa'da çalışan Emmett, üretken bir kentsel kaşif. Belçika'da bulunan, uzun süre önce terk edilmiş bu santralin kontrol odası paneli gibi halka kapalı yerlerin fotoğraflarını çekiyor.

2. Belçika'daki bir soğutma kulesinin üst kısmı

3. Belçika'daki bir başka soğutma kulesinin iç kısmı

4. Lüksemburg'da bulunan terk edilmiş bir güç istasyonu

5. Gaz türbinleri test eden bir binada, kontrol masasının üstündeki düğmeler

6. Belçika soğutma kulelerinden birinde yoğunlaşan bir gölet

7. Emmett, sadece endüstriyel alanların fotoğrafını çekmiyor. Lüksemburg kırsalındaki terk edilmiş bu mutfak gibi iç mekan fotoğrafları çekmeye, daha yatkın olduğunu söylüyor.

8. Belçika'da bulunan tarihi bir ticaret merkezi

9. Eski jet uçak motorlarının tasarlanıp test edildiği, Birleşik Krallık'ta bulunan Doğal Gaz Türbini Kuruluşu

10. Birleşik Krallık'taki eski bir üniversite

11. Belçika kırsalında bir zamanlar askeri dinleme merkezi olan jeodezik bir radar kubbesi

12. Belçika'da bulunan eski bir okul

Gelecek kuşaklar için tarihi kaydedip, bir gün yok olacak yerleri görüntülemek... İşte Emmett'in fotoğraf çekmesinin asıl sebebi.

13. Londra'da bulunan bir yeraltı sarnıcı

14. Ulusal Gaz Türbini Kuruluşundaki test bölmelerinden biri

15. Londra'daki Viktorya dönemine ait bir kanalizasyon

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pride

11 bildiğin tardis

yusuf-agah

bunlar daha deve de kulaktır herhalde

Gizli Kullanıcı

Film seti gibi bir kaç tanesi.

domatess

İçeri girilmesine asla izin verilmiyorsa nasıl çekmiş drone mu uçurmuş

furkan-merakli

İçeri girilmesine izin verilmiyorsa bu fotoğraflar nasıl çekilmiş? asdfgfdsf

Görüş Bildir