İBB Geri Adım Attı: Üsküdar 'Dolgu Meydan' Projesinin Cami Önündeki Kısmı İptal

 > 
42PAYLAŞIM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir TopbaşÜsküdar sahilinde yer alan, Mimar Sinan'ın son eserlerinden biri olan Şemsi Ahmet Paşa Camisi'nin bahçe duvarında oluşan çatlakların, denizi doldurma çalışmaları sırasında çakılan kazıklar nedeniyle olmadığını, çatlakların eski olduğunu söyledi. Topbaş, ayrıca çakılan kazıkların kesileceğini ve dolgu projesinin cami önündeki kısmının iptal edildiğini belirtti.

Topbaş, belediye personeli ve vatandaşlarla bayramlaşma töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Üsküdar'da bulunan ve Mimar Sinan'ın inşa ettiği Şemsi Ahmet Paşa Camisi'nin avlu duvarlarında meydana gelen çatlaklara ilişkin açıklamada bulundu.

Mimar Sinan’ın Son Eserlerinden 437 Yıllık Şemsi Paşa Külliyesi'nde ‘Kazık Çatlağı’ - onedio.com
Mimar Sinan’ın Son Eserlerinden 437 Yıllık Şemsi Paşa Külliyesi'nde ‘Kazık Çatlağı’ - onedio.com

"Çatlaklar eskiden kalma"

Üsküdar sahilinden Harem'e doğru sahil boyunca yürüme bandını genişletmek ve orada yaşanan yoğunluğun daha rahat hale getirilmesi için İBB Projeler Daire Başkanlığı tarafından bir çalışma yapıldığını belirten Topbaş, "Bu çalışma Koruma Kurulu tarafından da onaylanmış, proje haline getirilmiş. Denize bir miktar kazıklar çakılmak suretiyle Şemsi Paşa Cami'nin önüne sirayet eden bir noktada yol genişletilmesi düşünülmüş. Şemsi Paşa Camii'nin içerisinde çatlak falan yok. Bahçe duvarlarında daha önce var olan çatlaklar var. Onların hepsi fotoğraflarla, belgelerle, raporlarla tespitli. Bu kazık çakma ile etkilenme değil" dedi.

'Boğaz'ımıza Kadar Doluyoruz: Dolgu Projeleri Sonrası İstanbul Boğazı 27 Metreye Kadar Daraldı - onedio.com
'Boğaz'ımıza Kadar Doluyoruz: Dolgu Projeleri Sonrası İstanbul Boğazı 27 Metreye Kadar Daraldı - onedio.com

"Bizzat kendim kaleme alarak düzenleme yaptım"

Cami önündeki kazıklama işlemlerinin iptal edildiğini fakat geri kalan kısımlarda bu çalışmanın devam edeceğini söyleyen Topbaş, "Kazıklar kısmen çakılmış olmasına rağmen Şemsi Paşa Camisi'nin önüne dolgu yapılmadan diğer taraflar devam edecek. Ön bölümü bizzat kendim kaleme alarak düzenleme yaptım. Kazıklar sökülmeyecek, kesilecek, sökme işlemi esnasında sıkıntı yaşanabilir. Yürüyüş bandı olacak ama diğer taraflardaki uygulama devam edecek. Önemli eserler, dikkat etmemiz, hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Mesai arkadaşlarıma bu konuda daha hassas davranmalarını özellikle ifade ettim" diye konuştu.

Şemsi Paşa Camisi'nin önündeki dolgu projesinin iptal edilmesi için çok sayıda kişi çağrıda bulunmuştu. Sosyal medya hesabından dün Atatürk'ün, caminin onarılması için imzaladığı kararnameyi paylaşan Sunay Akın 'hatadan vazgeçilsin' demişti

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir