Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

I. Dünya Savaşında Kullanılmasıyla Birlikte Savaşa Başka Bir Çehre Kazandırmış 15 Teknoloji

 > 
65PAYLAŞIM

Savaş öncesi teknoloji anlamında çok da ileri düzeyde olmayan insanlığın, bu savaş için teknoloji anlamında oldukça adımlar attığını söylemek mümkün. Öncelikle, makineli tüfeklerin üretilmeye başlanması ile savaşın yüzü bir anda değişmiştir. Dikenli tel konsepti ile savaş alanlarına yeni bir çehre kazandırılmıştır. Yüksek tahribat gücüne sahip toplarla birlikte 'düşmanı toplar ile zayıflat ve maksimum sayıda insan öldür' düşüncesi, zihinlerde yer edinmiştir.

Bu teknolojilerin kullanılmasının amacı belliydi: Öldürmek, öldürmek ve daha çok öldürmek..

Kaynak: https://www.facebook.com/media/set/?set=...

1. Lav Silahları

Savaş kızıştıkça yeni ölüm makineleri yaratmak için girişilen rekabet de kızışıyordu. Ateş kusan bu silahlar siperleri boşaltmak için kullanılıyordu.

2. Gaz Maskesi

Askerler daha siperden bile çıkamadan ciğerleri yanarak, adeta kan ağlayarak hayatlarını kaybetti. O aşamadan sonra gaz maskesi siper savaşlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

3. Telgraf

Denizde, karada ve Akdeniz, Asya, Afrika gibi birçok farklı cephede savaşan güçler için iletişim en önemli etkenlerden biriydi.

4. Casus Hayvanlar

Savaş sırasında düşman hareketlerini gözlemek, daima bir adım önde olmak gerekiyordu. Bunun için de bazen sıra dışı yöntemlere başvuruldu. Eğitimli güvercinlere bağlanan fotoğraf makineleri düşman hatlarının hava fotoğraflarını çekmek için kullanılıyordu.

5. Motosiklet

Savaşın başlarında yapılan tüm planlar hız çevresinde şekilleniyordu. Düşman hatları hızla geçilecek ve stratejik noktalar ele geçirilerek savaş en az kayıpla sona erdirilecekti.

6. Arazi Telefonu

Siperler arası kablolu iletişimi sürekli kılmak mümkün değildi. Zira yağan tonlarca top mermisi kabloları parçalıyor ya da el değiştiren siperler yüzünden birlikler sürekli yer değiştirmek zorunda kalıyordu. Bu yüzden arazi telefonu birimleri kurulmuştu.

7. Zırhlı Tren

Birinci Dünya savaşının en belirleyici unsurlarından biri lojistik üstünlük kurmaktı. Bu amaçla 1915´ten itibaren zırhı trenler sahneye çıkmaya başladı.

8. Denizaltı

O güne kadar eşi benzeri görülmemiş olan bu teknoloji, denizciler için mitolojik deniz canavarları kadar korkutucuydu. Görünmüyorlar, bulunamıyorlardı ve kendilerinden kat kat büyük kruvazörleri batırmayı başarıyorlardı.

9. Kablosuz İletişim

Işık sinyalleriyle mors alfabesi kullanılarak iletişim sağlayan Solar telgraflar sayesinde siperler arası kısa mesafeli kablosuz iletişim kurmak mümkündü.

10. Maksim Makineli Tüfeği

Dehşet saçan bu silah, birinci dünya savaşının yönünü belirledi. O güne dek açık alanlarda yapılan muharebelerde taraflar sözlük anlamıyla birbirleriyle göğüs göğüse çarpışırken, Maksim silahının savaş sahnesinde yerini alması oyunun akışını değiştirdi. Yüzeyde yağan çelik ve ateş, savaşın taraflarını siperlere sığınmaya zorladı.

11. Dikenli Tel

Çok basit bir yapıya sahip olan dikenli tel, birinci dünya savaşının yönünü belirleyen bir başka teknoloji oldu. Üzerlerine yağan mermiler yetmezmiş gibi askerler, bir de bu dikenli telleri aşmak zorundaydı. Binlerce asker daha kendi siperlerinden çıkar çıkmaz bu tel barikatlara takılıyor ve makineli tüfek mermilerine kolay hedef oluyordu.

12. Siper Kazıcı

Önceleri hayatta kalmak için doğal bir iç gücüyle askerler tarafından elle, kürekle kazılan siperler savaşın ortalarına doğru o güne dek eşi benzeri görülmemiş makinelerle kazılmaya başlandı.

13. Gözlem Noktaları

Düşman hareketliliğini gözlemek için kamufle edilmiş gözlem noktaları kullanılıyordu.

14. Hafif Zırhlı Kızıl Haç Ambulansı

Yaralanan askerleri cephe gerisine taşımak çok zordu. Binlerce asker küçük yaralar yüzünden uzuvlarını kaybediyor yada sahra hastanelerine götürülürken yeniden top mermilerinin hedefi oluyordu. Bu nedenle birçok deneysel ambulans modeli dizayn edildi.

15. Zehirli Gaz

Kullanımı uluslar üstü yasalarla yasaklanmış olsa da kanunlarda açık bulunarak gaz saldırılarına devam edildi. Taraflar, savaş suçu sayıldığı için gaz bombası taşıyan top mermileri kullanmıyor, doğanın gücünden yararlanıyordu. Gaz kapsülleri açılıyor ve işin kalan kısmını rüzgar yapıyordu. Rüzgarla taşınan ve havadan daha ağır olan gaz, siperlere doluyordu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sturmgeist

En kanlı savaş 2.dünya savaşı olmasına ramen en acı savaş 1.dünya savaşı olmuştur her cephede saatler günler süren top atışları sırasında fırlayan şarapneller shell shock denen siper hastalığını başlatmıştır. savaş sonrası yüzleri tanınmayacak halde birçok sakat bırakmıştır. ben hep almanları tutmuşumdur. Teknolojinin öncüsü oldular hep. İlk tankı bulan ingilizlerse siper savaşını kaldırmıştır. Sadece 100 metrelik toprağı almak için 3 saatte 35 000 asker kaybedilmiştir fransız cephesinde bunları neden yazdım bilmiyorum :)

Gizli Kullanıcı

Fotoğraf makineli kuşlar çok şirin. Deklanşöre ya da kullanmak için ne yapılmışsa artık ona nasıl basmışlar acaba :D

forest

hayaller milyonları katleden silahlar, hayatlar hafif zırhlı ambulans

nancy_callahan

Başlık hatalı olmuş bence ama içerik olarak güzel ^^

batu-cetin

"I. Dünya Savaşında Kullanılmasıyla Ölü Sayısının Milyonları Bulmasına Yol Açmış 15 Teknoloji " basligini acip ambulans , gaz maskesi gibi ornekler vermek ? Gaz maskesi milyonlarca kisiyi mi oldurdu yani ? Yada ambulanslarla insanlari mi bictiler ?

Görüş Bildir