Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i İkiye Ayırması Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Olabilir mi?

-

Hz. Musa’nın asasını göğe kaldırıp Kızıldeniz’i ortadan ikiye böldüğünü anlatan Tevrat bölümünün, aslında bilimsel bir arkaplanı olduğu konuşuluyor.

Tevrat’ta olduğu kadar popüler kültürde de kendine sıkça yer bulmuş bu anekdotla ilgili bilimsel bir açıklama olduğunu söylesek, tepkiniz ne olurdu?

Oscar ödüllü aktör Christian Bale, beyazperdede Hz. Musa'ya hayat vermişti.

Çoğu insan bu olayın gerçekte yaşanmadığını, yalnızca Tanrının kudretinin bir sembolü olarak hikayelendirdiğini öne sürse de, durum biraz daha karışık gibi görünüyor.

Araştırmalar gösteriyor ki, bölgede İsrailoğulları ve Mısır ordusuna ait pek çok ayak izi ve kalıntı mevcut. Kızıldeniz’in çatallanan nehirlerine ilerledikçe bulgular artıyor üstelik.

1978’de yapılan araştırmalar neticesinde, bu bölgedeki su yataklarının dibinden altından yapılma savaş arabalarına rastlanması gibi.

Musa’nın kudretli asası gerçekten bir dokunuşla denizi ortadan ikiye ayırdı mı bilinmez ama konuyla ilgili bir teori var ki, son derece ikna edici.

Bilim insanı Carl Drews’e göre Musa’nın Kızıldeniz’i yardığı bilgisi, Tevrat’ın bir çevirisindeki hatadan kaynaklanıyor. Musa zaten Kızıldeniz’i hiç yarmamıştı.

Hz. Musa aslında bir gölü ikiye bölmüştü.

Antik şehir Tanis’in yakınlarında, Kızıldeniz’in uzantılarından biri sayılan bir göl, nadir görülen şiddette bir rüzgardan dolayı ikiye ayrılmış ve içinden yürüyerek geçilebilecek bir geçit oluşturmuştu. Yani İsrailoğulları ve Mısır ordusu tam olarak buradan geçti. Sonrası da hikayeye uygun zaten. Mısır ordusu geçişini yaptığı sırada rüzgar etkisini kaybeder ve suların orduyu yutmasına sebep olur.

Bu doğa fenomeninin, özellikle hızı 120 km/s aşan rüzgarların sebep olabildiği de ifade ediliyor.

Sizce bu açıklama ikna edici mi?

Evet. Başka türlü imkanı yok zaten.
Hayır. Her şey bilimle açıklanmaz.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa-levent1

bu hadise doğa olaylarıyla açıklanabilir bir durum olsada olmasada bu hadisenin gerçekleştiği an hz musa açısından bakarsanız tesadüf değildir bu tip doğa olayları yüryüzünde öyle sürekli olan hadiseler değildir. Sen tut tamda hz musanın ihtiyacı olduğu bi anda hz musa ve halkına yol aç akabinde firavunun ordusunu sulara göm! tesadüfün böylesi! yersen... Dolayısıyla bu hadise ne şekilde olursa olsun Allahın koruması apaçık ortadadır. mucize diye illede doğa üstü olaylar beklemeyin Allah yarattığı doğanın kanun diline uygun bi şekilde cevap verir buna sünnetullah denir Allah kuluna yardım ederken sünnetullah çizgisinde yardım ediyor kendi koyduğu kanunları çiğnemiyor. dilden dile dolaşan efsaneler ise mevzuyu olağanüstü bambaşka boyutlara taşıyor asıl mesele budur.

ahmet1916

bahsedilen tarihlerde dünyanın yakınından geçen bir kuyruklu yıldızın yarattığı kütleçekim etkisinden dolayı meydana gelen gel-git olayları nedeniyle Kızıldeniz ve pekçok su birikintisinde bu şekilde "yarılmalar" görülmüştür ve dönemin pekçok resim sanatçısı gözlenen bu doğa olaylarını resimlerine aktarmıştır. (Carl SAGAN - Karanlık Bir Dünya'da Bilimin Mum Işığı isimli kitap). İnsanlığın hatası resimlere değil de din kitaplarına inanması.

pastirmadan-yapilankedi

Yazı öyle bilimsel ki editör bunu destekleyecek en küçük bir kanıt bile göstermeye gereksinim duymamıs.

mmurat

ne yazdıysam ertesi gün ONEDİO yayınlıyor... evet paylaşım doğru, bilimsel araştırmalar yapıldı ve Kızıldenizin su çekilmesi ile açıldığı, çıkan ada üzerinden yahudilerin geçtiği gerçektir. Bu deniz ayrılmaları günümüzde de oluyor, şaşılacak bir konu değil. Mucize tarafı çekilmenin tam zamanında gerçekleşmiş olmasıdır. Bilimsel açıklamalar için bakın: http://kuranmucizeleri.com/index.php/hz-musa-ve-denizin-yarilmasi/

frost

Komiksiniz he, 120 km hızda rüzgarda yürüneceğine inanmıyorsunuz, bi adamın denizi ortadan ikiye böldüğüne inanıyorsunuz. Hangisi daha gerçekçi acaba.

kenan-ozcan3

uzay katmanında ucu bucağı olmayan milyarlarlarca yıldız var. ve etrafımızda bilebildiğimiz hayatın sadece dünyamızda olduğuna hayret etmiyorsunda bir peygamberin denizin bölünmesinde vesile olduğuna hayret ediyorsun. pes yani

Başlıklar

BilimFacebookMısırSavaşonedio
Görüş Bildir