Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hz. Muhammed'in, Ateistinden Budistine Herkesin Katılacağı 17 Hadisi

-

Müslümanlar Hz.Muhammed'in kural olarak kabul edilen sözlerine hadis diyor. Bir kısmının sahihliği( gerçekliği )  tartışmalı olan hadislerden bazıları evrenselliğini her zaman koruyor.

1. Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.

Kaynak: Tirmizî, Birr, 33.

2. İşçiye ücretini, alnının teri kurumadan veriniz.

Kaynak: İbn Mâce, Ruhûn, 4.

3. Komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir.

4. Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır.

Kaynak: Tirmizî, Radâ’, 11; İbn Mâce, Nikâh, 50

5. Her duyduğunu söylemesi, kişiye günah olarak yeter.

Kaynak: Müslim

6. Borcunu azalt ki hür yaşayasın.

Kaynak: Câmiü's-Sağîr, 1/369

7. Hayvanlara eziyet vermeyin!

8. Hediyeleşin ki birbirinize olan sevginiz artsın.

Kaynak: Malik, Muvatta, Hüsnül Huluk, 16

9. Aldatan bizden değildir.

Kaynak: Ebu Davud, Büyu, 52

10. Hiçbir canlıyı atış için hedef yapmayın.

Kaynak: Müslim, Sayd ve Zebaih,58

11. Zulüm ve cimrilikten kaçının.

Kaynak: Muslim, Birr 56

12. Sevdiğini ölçülü sev, belki bir gün düşmanın olabilir. Kızdığına da ölçülü kız, belki bir gün dostun olabilir.

Kaynak: (Tirmizi, Birr 60)

13. Canın her istediğini yemek de israf cümlesindendir.

Kaynak: Ebu Davud

14. Sana emanet bırakanın emanetini geri ver. Sana ihanet edene ihanet etme!

Kaynak: Ebu Davud, Büyü 81

15. Utanmadıktan sonra dilediğini yap!

Kaynak: Buhârî, Enbiyâ, 54; EbuDâvûd, Edeb, 6.

16. Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun.

Kaynak: Müslim, Îmân, 78; Ebû Dâvûd, Salât, 248.

17. İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.

Kaynak: Buhârî, Îmân, 39; Müslim, Müsâkât, 107.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
m.

Peygamber Efendimiz'in (sav) ismini duyunca, soyleyince, yazinca salavat getirmek birincisinde vacib, tekrarinda mustehabtir.

aysegul-yigit

Madem hadisçi oldunuz o halde, aynı buhari evlilikle ilgili hadisler kısmında muhammedin aişeyi 9 yaşında koynuna aldığını da yazmıştır. Bi zahmet okuyuverin.

mustafa-yazicioglu

Günümüzde halen geçerli olan bir Arap adeti vardır ki (hepsi değil belli bir kesim uyguluyor bunu) kız çocukları 12 yaşına gelmeden o çocuğu yaş aldı olarak saymazlar. Erkeklerde de yanı durum söz konusu. Dolayısıyla o 9 yaşında diye bahsedilen Aişe'den, 9 yaşında diye bahsedilmişse 12+9 yani aslında 21 yaşındadır. Keşke sen de biraz okusan...

hasan_isildak

dikembe mutombo 3. ayağıyla arkadaşın suratına vursa senin cevap kadar koymazdı heralde, belki mutlu bile olurdu. :D yıktın canım ateisti.

Gizli Kullanıcı

40-50 küsur yaşında bir adamın 21 yaşındaki bir kızla münasebeti bile her ne açıdan olursa olsun etik değildir,keşke sen de düşünsen :/

hasan_isildak

ama 12 -13 yaşlarında ortalıkta düzüşüp kızlık bozdurmaları güzel ve etik dimi ? dostum senin inanan insanların yanında peygamber efendimize ''adam'' diye amiyane sekilde hitapta bulunman asıl en etik dışı olay.

Gizli Kullanıcı

40 yaşında bir kadınla evlenmesinin tek amacı güvenilirlik ve mevki kazanmaktır,muhammed ül emin sıfatı da böyle gelir,insanlar sana güvensin ki dediğini yapsınlar,kuran ı kendi yazmıştır,arap putperestliğinin devamı olan arap şiirleridir kur an.ayrıca canı istediği zaman yani evine gelen misafirlerle ilgili ayet indirmesinden!!!!??? veya ayet gelmesinden bunu rahat rahat anlayabiliriz.ancak her koşul ve durumda başkaları gibi hakaret etmem,dini güzel yaşayanlar ve o dönemde doğru yola soktuğu insanlar için ve peşinden bir sürü kişiyi sürüklediği için peygamber efendimiz hz.muhammed sav a saygı duyarım,yazdıklarım şahsi görüşümdür,lütfen kimse kavga veya tartışma çıkarıp bana saldırmaya kalkmasın. etik dışı kavramını daha detaylı araştırmanı salık veriyorum çünkü pedofil demediğime var say bunu,bir daha düşün.ben demem,saygı duyarım,ama gene de sorgularım.

Gizli Kullanıcı

ayrıca ben 12-13 yaşında düzüşüp kızlık bozdurmayla veya bunun etik olup olmamasıyla ilgili birşey demedim,dervişin fikri ne ise zikri de odur ;) sapıksınız bence,hayatınızda başarılar,iyi günler :)

hasan_isildak

Böyle insan gibi açıklayıp efendice hitap edersen kimse sana bişey demez bu senin insani fikrin olur saygı duyarız. 12-13 yaşında kız mevzusu ise sizler gibi aman din olmasın ayıp günah olmasında ye kebabı, iç şarabı vur karpuz göte fikirlilerin ideası.

Gizli Kullanıcı

çok yanlış anlamışsınız,iyi günler.

mustafa-yazicioglu

Cevap vermem biraz geç oldu af edersin, konunun ateizm'e kadar dayandırılması, inanan inanmayan mevzusuna dönmesi beni gülmekten kırdı geçirdi ancak doğruldum. Ben burada etiklik tartıştığım bir cümle kurduğumu anımsamıyorum, şimdi tekrar okudum yine göremedim hatta. İşin etiği değil tartıştığım konu. Etiklik tartışacaksak şayet, yalnızca "maddi" kaygı (?) yüzünden kendini dedesi yaşında adamlara yamamaya çalışan hatun tiplerini de tartışmam gerek. Ama baktım, öyle bir detay da yazmamışım. Konunun aslını gerçekten bildikten sonra isteyen istediğini eleştirsin sözüm olmaz. Ama damdan düşer gibi "oha lan 9 yaşında kızla bilmem ne yapmış bla bla" diye saçmalamasın kimse. Peygamber evliliklerinin sosyolojik açıdan pek çok detayı var, hepsini de tartışırız sorun bu değil yani. Bilmem açıklayabildim mi.

ebrar_daf

Sizin gibi cahiller hala var mı ya?

ahmet-ozkan22

Gizli kullanıcı bu dediğini zengin sosyete vs. yaptığı zaman çapkınlık turu oluyor bunada bi ses çıkartsan keşke

sarp-kumbet

16lık Aleynanın sevgilisi ile barlarda sürtmesi twerk yapması,Ali ağaogullarının kızı yasındakiler ile NİKAHSIZ hemde evli iken ilişkiler yaşamaları, bütün sinema ve müzik sektörünün özellikle yeşilcam döneminin seks ile ünlü olan sanatcıları varken,alayının kaseti varken,iş adamlarının 20lik sevgilileri falan varken çağdaslık oluyor.He bir de "aşkın yaşı yok, aşkın cinsiyeti yok" diyen siz olmanıza rağmen konu din olunca " sopoklor" dersiniz. Döneksiniz,alçaksınız.

kreyzi_ufuruk_34

İyide bunları bilmek ve uygulamak için beynimiz zaten mevcut.Şimdi mevcut din yönetemi beyni çöpe mi atmalıyız.Sonuc olarak insanız ve paylaşmalıyız.Ac varsa elimizdekini paylasmalıyız.Biz bunu kitapla mı ogrendik ? Ya bilmiyorum ama zeki bir adam sorgulamadan körü körü biat edemez ya en azından ben edemiyorum.

recep-amca

İslamiyetin geldiği dönemde kız çocuklarının canlı canlı gömüldüğünü, kadınlara eziyet edip eşya gözüyle bakıldığını, fakirlere eziyet ve işkence yapıldığını hatta köle olarak çalıştırıldığını zina ve hırsızlığın hat safhaya ulaştığını bilseydin belki bunları yazmazdın... Sen aldığın eğitimle veya çevre kültürüyle bunları düşünebilirsin ama o zaman ki insanlara bunları öğretecek doğru yola yönlendirecek biri lazımdı Hz. Muhammed (S.A.V.) bu yüzden gönderildi. Müslümanlığı sadece Kur'an okuyup Namaz kılmakla sınırlandıramazsın. Yetim ve öksüzlerin başını okşamak onlara iyi davranmak, yalan söylememek yada yukarıda yazılanları yapmakta bir sevaptır.

kreyzi_ufuruk_34

Niye o zamanlar beyni yok muydu insanların ?

recep-amca

Beyninden ziyade insanların vicdanı yoktu ayrıca yukarıda yazdığım gibi EĞİTİM düzeyleri yok senin aldığın eğitime ve vicdana sahip değiller çünkü onlara anne babanın sana olduğu gibi örnek olacak biri yoktu. O zamanlar gücü yeten zayıf olana zulüm ve işkence ediyordu.

kreyzi_ufuruk_34

O bahsettiğin şey dinle alakadar degil işte.İnsanın kültürel evrimi,Paranın evrimi,Sabit hayata geçilmesi gibi tonlarca etmen var.Ama onun içinde din oldugunu asla düşünmüyorum.Parmak koparmak can acıtır,Can acıması bilinç gerektirmez,sinir uclarının beyne verdiği komutun olusturdugu silsiledir.Yani İnsan öldürmenin can yakmanın kötü bişey oldugunu bırak zihnin irdelemesini atomaltı parçacıkların bile kötü diye uyarı veriyor.Bunun için din,kitap gelenek görenek gerekmiyor.Kapitalizmin en sevdigi şey dinciliktir zaten.Ne kadar Radikalizm o kadar ayrı görüşler,mezhepcilik,silah satısı,içeriye adam sızdırıp özkaynakları yerli sermayeye verirmişcesine gösterip peşkeş cekme vs vs vs.En fakir ülkeler radikal dincilikle yönetilip Özkaynakları peşkeş cekilirken onlar iç savaşta birbirlerini gayet güzel oyalıyorlar Lakin gelişmiş ülkeler ne durumda oldugu ortada.Heryıl binlerce insan yesil kart için götünü parçalıyor.

palasertac

Ulan amına koduğumun beyinsizi demek ki beyinle olmuyormuş kendinle çelişen sensin amına koduğum beynin yetersiz olduğuna ispat niteliğindesin

recep-amca

Öncelikle at gözlüğü ile etrafa bakmayı bırakmalısın. Bir yerlerden kapitalizmi araştırmışsın dikkat ediyorum birçok yorumunda kapitalizmden yola çıkıyorsun sürekli. Bence aç bunları da bir araştır ama internetten değil kütüphanelerden araştır çünkü kapitalizm dediğin şey tarihi değil inandırmak istediği şeyleri yazar ve okutur. Senin dediğin beyin nöron ilişkisi ilk insandan beri var. İnsanlar tabii ki acının ne olduğunu biliyordu ama sapkınlık öyle bir dereceye gelmiş ki tecavüz , hısızlık, kölelik ve işkence onlara normal geliyor ve zevk alıyorlardı bunları yapmaktan. Demek ki beyin tek başına yeterli olmuyormuş örnek olacak yol gösterecek doğruyu yanlışı anlatacak birine ihtiyaç var. Bahsettiğin özkaynakları Müslümanlar adı altında peşkeş çekilme olayı "Bizi aldatan bizden değildir" diyen bir Peygamberin dininin ne kadar yanlış aksettirildiğinin yalanla dolanla anlatıldığının ve kötülendiğinin en büyük kanıtıdır.

kreyzi_ufuruk_34

Tğm dinlerin problemi bu zaten.Hatta iddiamı ileri götürüp Kapitalizmin ilkel modelidir diyorum ben dinler icin. + Yukarıdaki beyni futbol ile uyusturulmus gerizekalı arkadasa vericek cevabım bile yok.

recep-amca

Kapitalizm para üzerine kuruludur İslam ise hoşgörü dinidir. İkisini birbirine karıştırma. Hedefi sapkınlaştırırsan kitleyi de sapkınlaştırırsın. Dışarı da para için millet birbirini boğazlıyor. Neden çünkü kapitalizm para önemlidir diyor. Ama İslam hoşgörülü ol diyor sence hangisi doğru yol?

kadir-ozgul

HUZUR İSLAM

erhan-armada-ozsoy

İslam'ı insanlara yaşayış tarzı değilde sadece CENNET diye öğretirseniz bazı şeylerin sonuçları acımasız olur nitekim bugün islam coğrafyalarında olanda maalesef budur.

recep-amca

İslam bir yaşayış tarzıdır zaten sadece din olarak sınırlandırmayınız. İslam sadece ibadet edin diye emretmez. Komşuya iyi davranmak, yetim hakkı gözetmek, hayvanlara iyi davranmak veya yukarıda yazanlar gibi dolu örnekle sevap kazanabilirsiniz. Bu yaşayış tarzını benimser özgür iradenle kötülük yapmazsan da karşılığında CENNET vaad edilir.

Görüş Bildir