Hoş Geldin Ortaçağ! Evlenmeden Önce Cinsel İlişkiye Giren Kadınların Şiddet Gördüğü İddiası ve Hâlâ Yıkılamayan Tabular

154PAYLAŞIM

Yaşananlardan hiç mi ders almayacağız?

Gazeteci ve yazar Sevda Türküsev bir canlı yayında görücü usulü evliliğin azalmasıyla birlikte kadına yönelik şiddetin arttığını söyledi.

Tabii ki herkesin ifade özgürlüğü var, herkes istediğini söyleyebilir bu ülkede ancak göz önünde bir insan olarak Sevda Türküsev'in bu çıkışını toplumsal açıdan değerlendirmek istedik. Malum, Türkiye'de yaşıyoruz.

Öncelikle kendisi tam olarak ne anlatmış, ona bakalım: "Görücü usulü evlilikler varken kadına şiddet bu ülkede bu kadar rakamlarda değildi. Çünkü görücü usulünde gelenekler vardır. Aileler birbirlerini araştırır ve bir referans vardır. Ne zaman serbest yaşama, evlilik öncesi yaşama geçildi; flörtlere başlanıldı... Bu rakamlar o zamandan bu zamana arttı. Bence görücü usulü evlilikler çok daha sağlıklı."

Ardından Sevda Hanım bunu bir de Twitter'dan duyurdu. İşin içinde Deniz Akkaya da var ama o kısım magazin, bizi ilgilendirmiyor bu içerikte...

twitter.com

İşte bu paylaşımın ardından yine yeniden, sosyal medyanın tabiatı gereği bir tartışma başladı. Evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmek, birlikte yaşamak, flörtleşmek gibi ilişki durumlarının kadına yönelik şiddeti artırdığını iddia eden Sevda Türküsev'in tabii ki atladığı şeyler var. Biz anlatalım...

Öncelikle Sevda Hanım'a şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Şiddete kılıf uyduramazsınız, bahane yaratamazsınız ve şiddeti bu şekilde normalleştiremezsiniz.

Birkaç örnek üzerinden yola çıkalım: Yıllarca şiddet gören 27 yaşındaki kadın sonunun Emine Bulut gibi olmaması için karakola sığındı ve şunları söyledi: "Eşimden ilk olarak evde cımbız olmadığı için dayak yedim. Sudan bahanelerle her fırsatta beni dövdü."

Erkek şiddetinin bu kadar yoğun olduğu bir coğrafyada kadınları hedef gösteremezsiniz, çoktan tarihin tozlu sayfalarına terk edilmesi gereken tabuları çok matahmış gibi sunamazsınız.

Haberin detaylarına gerek yok sanki, görseldekileri okuyunca kanınız yeterince donmuştur...

Toplumsal cinsiyet eşitliğini tüm meydanlarda, basında, sosyal medyada bas bas bağırırken biz, tek bir lafınızla tüm mücadeleyi değersizleştiremezsiniz.

Filiz Tekin'i hatırlarsınız belki, bakımsız olduğu bahanesiyle eşi tarafından döverek öldürülen Filiz Tekin'i...

Tüm ülkede erkekler kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz için yeterince bahane yaratmıyormuş gibi canlı yayına çıkıp ahkam kesemezsiniz.

Neden biliyor musunuz? Van'da bebek puseti taşıyan eşine yavaş yürüdüğü bahanesiyle sokak ortasında şiddet uygulayan bir erkek yaşıyor. Evlenmeden önce cinsel ilişki yaşayıp yaşamadıklarını ya da flört edip etmediklerini bilemiyoruz tabii ki ama takdir sizin...

Yıkılması gereken tabulara sığınarak kadınları hem fiziksel şiddete hem de ağır suçluluk duygusuna maruz bırakamazsınız.

Evet, suçluluk duygusu... Çünkü evlenmeden önce ilişkiye girdiği için kadınlar suçlanıyor ve onlara "Seviştiğiniz için dayak yiyorsunuz" deniliyor. Bunun başka açıklaması yok.

Onu yapamazsınız, bunu edemezsiniz, peki elinizden ne gelir? Zincirleri kırabilirsiniz, tabuları yıkarak kadınları özgürleştirebilirsiniz...

Bırakın herkes istediği gibi giyinsin, sevişsin, geceleri sokaklarda özgürce dolaşsın, yesin, içsin, gezsin, dövme yaptırsın, evlenmesin, birlikte yaşasın, evlensin, boşansın, doğum kontrolünü elinde bulundursun... Bunları yapmak hiç kimseyi ahlaksız yapmadığı gibi şiddete de yol açmaz, açmamalı.

Hiçbir şey yapmıyorsanız da susup oturursunuz ve mücadeleyi kirletmezsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rcpbyrm

bakir olan biri bakire isteyebilir bir şey diyemem. ama her boku yiyip de bakire kız isteyen birine de bi güzel söverim...

suylamalahay

orospuluğun cinsiyeti olmaz erkekte kadın da evlenmeden bu tip bok yemesin bir zahmet ha yemişse de siktir edin gitsin kimseyi öldürmeye hakkınız yok !

criglernajjar

Evlilik öncesi ilişkiye kesinlikle karşıyım. Bir erkek olarak böyle bir şeye asla tenezzül etmediğim gibi başka bir adamla seks yapmış kadını da hayatımda istemem. Bakir erkek olarak buna hakkım olduğunu düşünüyorum.

ali-efe-ince

Bakirsen sonuna kadar haklısın. Ama bu bir tercih meselesi. Ben bakir değilim, aksine 20-30 yaş arası yeterince doygunluğa ulaştım. Birlikte olup yuva kuracağım kadının da aynı doygunluğa ulaşması kanaatindeyim. Sebebine gelince. ALDATMAK. Çevremde böyle bakir olup evlenen bir kaç kişi var, hepsi de bir dekolte görünce ereksiyon olup ayda bir fiziksel olarak daha güzeller diye escorta giden tipler. Birlikte olduğum kişinin geçmişi beni ilgilendirmez. Önemli olan mutlu bir hayat sürerken böyle şeylerle karşılaşmamak.

rcpbyrm

evli birinin abazalığı kadar kötü bir şey yok ya. benim de çevremde var böyle bir kaç kişi.

aaabbbcccddd

atv dizilerini izleyin, orada hep kadına karşı sevgi, saygı gösteriliyor. Onları örnek alın.

kalemine

Eskiden kadınlar kol kırılsa yen içinde kalır diyor sesini çıkarmıyordu. Tabi hastanelik olanları tenzih ediyorum. Sosyal medya yoktu olanda duyulmuyordu. Yani eskisen az şiddet varmış gibi olması normal. Ama şu var yerine göre görücü usulü hala var sadece daha modern. İnsanlar tanışıyor görüşüyor eskisi gibi iyi bunla evleneceksin tarzında değil. Bence modern hali çok da absürt değil. Arkadaşın vesile olur okulda işte tanışırsın. Burdada akraba aile vesile oluyor. Ama dediğim gibi bunla evleneceksin şeklinde olmamalı tanışmak için fırsat verilmeli insanlara.

gunec71

Aracı olmak ayrı bir şey, görücü usulü başka bir şey. Görücü usulünde kararı aileler veriyor, çocuklara sorulmuyor.

Görüş Bildir