Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hollywood'dan Uyarlandığını Öğrenince Küçük Çaplı Bir Şok Yaşatacak 17 Türk Filmi

Sanat-

Bildiğiniz üzere Türk sinemasında konu sıkıntısı çekildiği zamanlarda birçok film Hollywood filmlerinden uyarlandı. Bunların en bilindikleri arasında bugün bile haberlere konu olan bir takım Yeşilçam filmleri mevcut. Bu uyarlama olduğu bilinen filmlerin yanında bilinmeyen de elbette çok. İşte o uyarlama Türk filmlerinden birkaçını sizin için listeleştirdik. Sizin de aklınıza gelen uyarlama olduğunu bildiğiniz filmleri yorumlarda belirtebilirsiniz.

1. The Woman in Red (1984) / Aşık Oldum (1985)

Gene Wilder'ın unutulmaz filmlerinden olan The Woman in Red senaryosu ise Şener Şen'in oyunculuğuyla Aşık Oldum filminde hayat buldu.

2. Roman Holiday (1953) / İstanbul Tatili (1968)

Audrey Hepburn'ün ilk olarak dikkat çektiği, ona karizmatik oyuncu Gregory Peck'in eşlik ettiği film olan Roman Holiday'in konusu, 1968 yılında Kartal Tibet ve Filiz Akın'ın yer aldığı İstanbul Tatili filmine uyarlanmıştı.

3. Mr. Deeds Goes to Town (1936) / Çarıklı Milyoner (1983)

Mr. Deeds Goes to Town filmi günümüzde dahi en çok uyarlanması yapılan filmlerin başında geliyor. 1983 yılında Kemal Sunal'ın başrolünde olduğu Çarıklı Milyoner filmi de bu örneklerden. Günümüze yakın diğer bir örnek ise Adam Sandler'ın 2002 yapımı Mr. Deeds filmi.

4. West Side Story (1961) / Yasak Sokaklar (1993)

Emrah ve Seren Serengil'in yer aldığı  Yasak Sokaklar isimli Tv filmi ise West Side Story / Batı Yakası Hikayesi isimli; ırkçı, soğuk ve acımasız çete savaşları arasında saf bir aşkın hikayesini anlatan müzikal filmden uyarlanmıştır.

5. Some Like It Hot (1959) / Fıstık Gibi Maşallah (1964)

Yine en çok uyarlamaya maruz kalan diğer bir film ise 20. yüzyılın en ünlü sinema yıldızlarından olan Marilyn Monroe, Tony Curtis ve Jack Lemmon'un yer aldığı Some Like It Hot filmi. 1964 yapımı Türkan Şoray, İzzet Günay ve Sadri Alışık gibi oyuncuların yer aldığı Fıstık Gibi Maşallah'tan aşina olduğumuz filmin konusuna ayrıca 2008 yılında çekilmiş Plajda filminde de rastlıyoruz.

6. Love Story (1970) / Aşk Hikayemiz (1986)

Filmden çok her nikah töreninde duymaya alıştığımız müziğiyle sükse yapan Love Story filminin konusuna ise Hülya Avşar ve Tarık Tarcan'ın oynadığı Aşk Hikayemiz filminde rastladık.

7. The Sound of Music (1965) / Sen Bir Meleksin (1969)

Avusturya'da yaşayan bir mürebbiyenin gerçek hikayesinden uyarlanmış olan 1965 yapımı The Sound of Music filmnini konusu, Ediz Hun ve Hülya Koçyiğit'in başrolünde olduğu 1969 yapımı Sen Bir Meleksin filminde yeniden hayat bulmuştu.

8. Sabrina (1954) / Şoförün Kızı (1965)

Yine bir Audrey Hepburn filmi olan Sabrina'nın senaryosu, efsane oyuncular Ayhan Işık ve Belgin Doruk'un başrolünde bulunduğu Şoförün Kızı filmine konu oldu.

9. Tootsie (1982) / Şabaniye (1984)

Tam olarak konuları benzemese de Dustin Hoffman'ın başrolünde olduğu 1982 yapımı Tootsie filminden esintiler gördüğümüz Şabaniye filmi de uyarlama örneklerinden biri.

10. Bonnie and Clyde (1967) / Cemo ile Cemile (1971)

30'lu yılların haydut çifti Clyde Barrow ve Bonnie Parker'ın yaşam öyküsünden biraz fazla serbest uyarlanmış olan Bonnie and Clyde filmi de ülkemizde Cemo ile Cemile ismiyle uyarlanmıştı.

11. Irma la Douce (1963) / Kırmızı Fener Sokağı (1968)

Bar fedaisi ile sokakta karşılaştığı genç bir kızın öyküsünü anlatan Sokak Kızı Irma filmi tam 5 yıl sonra Sadri Alışık ve Hülya Koçyiğit'in yer aldığı Kırmızı Fener Sokağı filminde yeniden can buldu.

12. The Kid (1921) / Garip (1986)

Hem ağlatan hem güldüren Kemal Sunal filmlerinden biri olan Garip filminin genel işleyişi küçük farklılıklar gösterse de Charlie Chaplin'in 1921 yapımı The Kid / Yumurcak filminden uyarlandı.

13. A Star Is Born (1954) / Minik Serçe (1978)

Başarı basamaklarını hızla çıkıp aşırı üne kavuşan genç bir kızın hikayesine odaklanan 1954 yapımı A Star Is Born filminin senaryosu ise Sezen Aksu'nun başrolünde yer aldığı Minik Serçe filmine konu oldu.

14. The Sting (1973) / Belalılar (1974)

Efsane oyuncu Paul Newman ve Robert Redford'un rollerinde devleştikleri, vizyona girdiği yıl yedi dalda Oscar kazanmış bir başyapıt olan The Sting filminin senaryosu ertesi yıl Türk sinemasında Belalılar filmiyle karşımıza çıktı.

15. Falling in Love (1984) / Bir Günah Gibi (1987)

Farklı kişilerle evli trende yeni tanışmış ikiliyi canladıran Robert De Niro ve Meryl Streep'in yer aldığı Falling in Love ve onun Türkiye'deki uyarlaması olan, kitapçıda tanışan ikilinin aralarındaki romantizmi ele alan Bir Günah Gibi filmi.

16. Dirty Harry (1971) / Kelepçe (1982)

Clint Eastwood ile efsaneleşen ve bir seriye dönüşen Dirty Harry filminin Türk sinemasındaki uyarlaması olan Kelepçe filminde Cüneyt Arkın yer aldı.

17. City Lights (1931) / En Büyük Şaban (1983)

Yine efsane oyuncu Kemal Sunal'ın yer aldığı başka bir Chaplin uyarlaması ise En Büyük Şaban filmidir. Chaplin'in en iyi filmleri arasında gösterilen City Lights'ta kör bir kıza yardım eden Şarlo karakterinin maceralarını tanık olmuştuk.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
boslafebesi

Garip, belalılar ve En büyük Şaban'ın zaten uyarlama olduğunu biliodum diğer filmlerin Yerlisini bile bilmiyorum :DD

ak-gandalf

Kemal Sunal'ın filmografisindeki en vasat filmleride aynı zamanda bu uyarlama filmlerdir. Mizah olarak doku uyuşmazlığı gözlemlenir.

dellydolly

Lysistrata (antik yunan oyunu) ülkemizde Şalvar Davası'na ilham kaynağı olmuştur.

handenurr

Sabrina ve Şoförün Kızı'na bir güncelleme daha gelmişti... "Bir İstanbul Masalı" :)

Gizli Kullanıcı

Bir tek Garip'in uyarlama olduğunu biliyordum içlerinden.

Görüş Bildir