Hollanda'nın Adeta Başka Bir Dünya Olduğunu Kanıtlayan Günlük Yaşamından 16 İlginç Ayrıntı

16PAYLAŞIM

Hollandalıların yaşamlarına biraz daha detaylı bakalım...

1. Para biriktirmek, Hollandalılar için görgü kurallarının bir göstergesidir.

Ülke tamamen hayatın her alanında tasarruf yapmaya yönelik çeşitli kampanyalarla doludur. Her aile harcamalarını sıkı bir şekilde kontrol eder. Çiftler özel günlerde birbirlerine hediye alır ancak bu hediyeler not yazılmış bir kart, oyuncak ve anahtarlık gibi basit şeylerdir.

2. Yabancılara göre Hollandalılar çok cimri gibi görünebilir ancak onlar kendilerini tutumlu olarak tanımlarlar.

Her yere bisikletle giderler, yemeklerini evden getirirler ve son kullanma tarihi geçmiş ürünleri hala yenilebilir durumdaysa tüketmeye devam ederler. Bunlar gibi davranışlar Hollanda'da oldukça normal ancak daha sonradan taşınan turistler bazı olaylara çok şaşırmış: 

"Yolda yürürken arkadaşıma rastladım, bir kutu dondurma almış ve içinden bir tane isteyip istemediğimi sordu. Ben de istedim, daha sonra birlikte dondurma yedik. Ertesi gün bana geldi ve şöyle dedi: 'Dün verdiğim dondurma için bana hala 40 sent borcun var, kutunun tamamı 2.40 euroydu.' Bunu söylediğinde çok şaşırmıştım, ona 40 sentini verdim ve dersimi aldım." 

3. Aile en önemli değerlerden biridir.

Aileler genelde 2-3 çocukludur ve çocuklara bakma sorumluluğu hem annede hem de babada eşittir. Pazar günlerini tüm aile koşu, yüzme, sörf gibi aktiviteler yaparak geçirir. Günün en önemli olayı ise akşam yemeğidir. Aileler akşam yemeklerini birlikte yaşadıkları insanlarla yemeyi tercih eder bu nedenle aileden olmayanların gitmesini rica ederler.

4. Hollandalıların açık sözlülüğü yabancılar için kabalık olarak görünebilir.

Hollandalılar günlük hayatlarında oldukça açık sözlüdür. Size bugün iyi görünmediğinizi veya bir şeyleri yanlış yaptığınızı direkt olarak yüzünüze söylerler. Açık sözlülükleri Hollanda'ya taşınan turistler için oldukça kaba görünebiliyor ancak Hollandalılar kimseye hakaret etmek istemezler, yetiştirilme tarzları böyledir...

5. İnsanlardan çok bisiklet bulunur.

Ülkede 18 milyon kayıtlı bisiklet bulunur, bu sayı ülkenin nüfusundan biraz da olsa fazladır. Bisikletliler için ayrı yollar inşa edilmiştir ve şehirlerarası yollarda bisikletler için otobanlar bulunur.

6. Buz pateni sadece bir hobi değil, aynı zamanda Hollandalılar için bir tutkudur.

Havalar soğuduğu zaman Hollandalıların çoğu patenlerini hazırlar. Şehirlerdeki nehirler ve kanallar donduğu zaman yetkililer buzun kalınlığını ölçtükten sonra insanlara buz pateni yapmaları için resmi olarak izin verir.

7. Yabancılar için Hollandaca öğrenmek zor olduğu için, Hollandalıların çoğu popüler dilleri bilir.

Hollandaca dilinde tıslama ve hırıltıya benzeyen sesler bulunur. Birkaç yıl boyunca dil kursu alan insanlar derslere rağmen çoğu zaman insanların ne dediğini anlamayabilir. Bu nedenle ülkenin çoğu yerinde İngilizce yaygın olarak kullanılır.

8. "Sorun değil" ülkede en sevilen ifade olabilir...

Hollandalılar olağanüstü bir olayla karşılaşsa bile "sorun değil" gibi tepkiler verebilir. Örneğin kar nedeniyle işyerlerini açamayan insanlar müşterilerini arayarak bugün çalışamayacaklarını belirtir, müşteriler de bunu 'sorun değil, böyle şeyler olabilir' diyerek karşılar...

9. Yemek kültürleri farklıdır.

Hollandalılar kahvaltı, öğle yemeği ve ara öğünlerde ana ürün olarak ekmek ve peynir tüketir. Birçok okulda sıcak yemek zorunlu değildir, çocuklar genellikle bütün gün meyve atıştırmalık ve sandviç tarzı şeyler yerler. Gün boyunca sıcak olarak yedikleri tek yemek akşam yemeğidir. Akşam yemeğinde de hazır çorba tüketmeyi tercih ederler.

10. Konu hijyene geldiğinde işler değişir...

Hollandalılar için günlük duş almak önemlidir ve dişlerini fırçalamak için oldukça zaman harcarlar. Evlerini saatlerce temizlemeyi de severler ancak ellerini yıkamanın gerekli olduğunu düşünmüyorlar. Çoğu zaman dışarıdan eve geldiklerinde, tuvaleti kullandıklarında ya da yemekten önce ellerini yıkamazlar. Ellerini yıkamadıklarında bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olacağını düşünürler.

11. Annelerin doğum izni oldukça kısadır.

Ülkede ücretli doğum izni yaklaşık olarak 16 hafta sürer. Her iki ebeveynin de çalıştığı ailelerde, insanlar bebeklerini anneanne ya da babaannelerine bırakmak yerine anaokuluna bırakır. Çocuk sahibi olan adaylara iş görüşmelerinde diğer çalışanlara göre daha azaltılmış çalıma saatleri sunulur. Hollandalı çocuklar Avrupa'nın en mutlu çocukları olarak kabul ediliyor. Bunun nedeni ise ailenin sağlıklı atmosferine bağlıdır. Hollandalı annelerin ana fikri oldukça basittir: Çocukları doğduğunda kendi hayatlarını ihmal etmezler. Anneler çalışmaya devam ederler, arkadaşlarıyla buluşurlar ve kişisel ilgi alanları için zaman bulurlar.

12. Hollandalılar için iş-yaşam dengesi çok önemlidir.

İyi çalışma koşulları ve önemli iş yasaları sayesinde işsizlik oranı düşüktür. Hollandalılar için ailelerine zaman ayırmak oldukça önemlidir bu nedenle saat 6'dan sonra ofiste birilerini görmeniz oldukça nadirdir. İş yerinde yorgunluk ve tükenmişlik kaynaklı durumlar için ücretli hastalık izni Hollanda'da oldukça yaygındır.

13. Canınız istediğinizde direkt olarak doktora gidemezsiniz.

Hasta olduğunuzda ilk olarak aile doktoruna başvurmanız gerekir. Aile doktorunun ilk yapacağı şey ise dinlenmeyi önermek ve ağrı kesici vermek olabilir... Eğer ağrı kesici işe yaramazsa hasta başka doktorlara yönlendirilir. Yani direkt olarak tek bir alana bakan uzak doktorlarda randevu alamazsınız.

14. Hollandalılar banyolarında önemli tarihler olan bir takvim tutarlar.

bitterballenbruid.com

Hollandalılar akrabalarının, arkadaşlarının ve iş arkadaşlarının doğum günlerini özel bir takvime yazarlar. Bu önemli tarihleri kaçırmamak için takvimlerini banyolarına asarlar.

15. Çevreye saygı duymak herkesin yaşam tarzıdır.

Hollandalılar çevreye çok duyarlı olmalarıyla da bilinir. En popüler ulaşım aracı bisiklettir ve çok düzgün bir şekilde geri dönüşüm yaparlar. Çöpleri kategorilerine göre ayıran insanlara konut ve kamu hizmetleri için indirim kuponu bile verilir.

16. Hollandalılar tatile gitmeyi ve kendilerine zaman ayırmayı oldukça sever.

Havalar ısındığı an herkes dışarı çıkar ve mangal yapmaya başlar. Konumu nedeniyle Avrupa'nın diğer şehirlerine de sık sık giderler.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Keşke Gidebilsek! Güney Kore'nin Dünyadaki Hiçbir Yere Benzemediğinin Kanıtı 23 Etkileyici Fotoğraf - onedio.com
Keşke Gidebilsek! Güney Kore'nin Dünyadaki Hiçbir Yere Benzemediğinin Kanıtı 23 Etkileyici Fotoğraf - onedio.com
Turistlerin Taşındıktan Sonra Kültür Şokuna Uğradıkları Meksika Yaşamının Birbirinden Garip 15 Özelliği - onedio.com
Turistlerin Taşındıktan Sonra Kültür Şokuna Uğradıkları Meksika Yaşamının Birbirinden Garip 15 Özelliği - onedio.com
Turistlerin Taşındıktan Sonra Kültür Şokuna Uğradıkları Fransa Yaşamının Birbirinden Garip 15 Özelliği - onedio.com
Turistlerin Taşındıktan Sonra Kültür Şokuna Uğradıkları Fransa Yaşamının Birbirinden Garip 15 Özelliği - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
luluk

Duş ve diş fırçalamak önemli ama el yıkamak önemli değil 🤢

nightmare5

#7 Hollandaca diye bir dil yok Felemenkçedir o

tontik

Kim ne derse desin açık sözlü olmak çok iyi bir şey en azından laf dolandırmadan söylüyorum Hollanda’da çok iyi yapıyor

verjilyus

Hahahah genel olarak çok doğru açık sözlülükleri ve yemek ikram edip para istemeleri özellikle... ilk başta çok garip geliyor.

chuck-berry

Çok sıkıcılarmış...

verjilyus

eğer hollandalı bir grubun parçası olabilirsen çok eğlenceliler. genel olarak aşırı kompleksiz yapıları ve çok iyi mizah anlayışları var. eğer yakın olamazsan dışarıdan sana çok soğuk insanlar gibi gelecektir.

Görüş Bildir