Hindistan'da 'Öperek' İyileştirdiğini Söyleyen Müslüman 'Şifacı' Virüsten Öldü

 > 
3.5bPAYLAŞIM

Hindistan'da insanları ellerinden öperek iyileştirdiğini idda eden Müslüman 'şifacı' koronavirüs nedeniyle öldü. Şahısın ayrıca en az 19 kişiye de virüsü bulaştırdığı aktarıldı. 

Independent Türkçe'nin OpIndia'ya dayandırdığı habere göre, şifacı olduğunu iddia eden kişinin ölümünün öğrenilmesinin ardından yetkililer harekete geçti. Yetkililer şifacıyı tedavi amacıyla ziyaret eden insanları tespit etmeye çalışıyor.

Kişilerin kimliğinin belirlenmesinin ardından kan örnekleriyle gerçekleştirilen testlerin sonucunda yetkililer en az 19 kişinin testinin pozitif çıktığını söyledi.

Yetkililer şifacı olduğunu iddia eden en az 29 kişiyi de takibe aldı ve devletin oluşturduğu karantina merkezlerine yerleştirdi.

Yetkililer bu kişilerin testlerinin tamamlanmasının ardından karantina merkezinden çıkmasına izin verildiğini doğruladı.

Bahsi geçen şifacıyla bağlantı olarak koronavirüs vakalarının arttığının görüldüğü Ratlam bölgesi, şu an ülkede koronavirüsün merkezlerinden biri haline geldi. Müslüman şifacı koronavirüs hastalarının ellerini öperek tedavi uyguladığını iddia ediyordu.

Ratlam’da 9 Haziran’da saptanan 24 koronavirüs vakasının 13’ünün şifacıyla temas kurduğu belirlendi.

Dr. Pramod Prajapati, bu kişilerin uyguladığı yöntemin virüsün taşınması ihtimalini barındırdığı için özellikle tehlikeli olduğunu söyledi. Bu kişilerin hastalara içirdikleri suları da üflediği biliniyor. Kovid-19 hastalığının ağızdan ve burundan çıkan küçük damlacıklar aracılığıyla yayılması nedeniyle, bu tip eylemlerin virüsün yayılması açısından ciddi risk teşkil ettiği ifade edildi.

Öte yandan, ineklerin kutsallığına inanan Hindu bir grup da daha önce inek idrarı içme partisi düzenlemişti.

Hindistan'da Koronavirüsten Korunma Yöntemi: İnek İdrarı Partisi - onedio.com
Hindistan'da Koronavirüsten Korunma Yöntemi: İnek İdrarı Partisi - onedio.com

Her ne kadar ülkede uzmanlar, inek idrarının herhangi bir hastalık üzerinde etkili olduğuna yönelik kanıt olmadığını söylese de Tüm Hindistan Hindu Birliği isimli grubun düzenlediği partiye yaklaşık 200 kişi katılmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir