Hiç Görülmeyen Bir Yüzleri Var: Hollywood'un Müslüman Ünlüleri

-

Trump Amerika'sında islamofobi hızla yükselirken, pek çok Müslüman ünlü sesleri yükseltip kökenlerine ve inançlarına sahip çıkıyorlar. İşte o ünlüler...

1. Gigi Hadid, baba tarafından Filistinli!

Soy isminden de anlaşılabileceği gibi Hadid'lerin kökeni Orta Doğu ve Filistin'e dayanıyor. Müslüman bir baba ve Hollandalı Hristiyan bir anneden doğma olan Gigi, kökeniyle ve inancıyla gurur duyduğunu söylüyor. Vogue Arabia'nın ilk kapağına da bu sebeple Gigi çıkmıştı.

2. Bella Hadid, Poster dergisine verdiği röportajda "Müslüman olmaktan gurur duyuyorum" dedi.

Sonuçta o da bir "Hadid".

3. Janet Jackson bir süredir tamamen İslamiyet'e dönmüş durumda...

Olabildiğince mütevazı bir hayat yaşıyor, maneviyatını güçlendirmeye çalışıyor.

4. Mahershala Ali ilk kez Oscar kazanan Müslüman oyuncu!

Moonlight filmi ile Oscar kazanan Ali, bir Müslüman; bunu da fazlasıyla sahipleniyor.

5. David Bowie'nin eşi, ünlü manken Iman Abdulmajid de gerektirdiklerini yapmasa da, "kalbinde Müslüman" olduğunu söyleyenlerden.

Sudanlı manken Müslüman ebeveynleriyle büyüdü, hala da kendisini Müslüman olarak tanımlıyor.

6. Zayn Malik için Müslüman olmak her taraftan gelen eleştirilere hedef olmak anlamına geliyordu.

Müslüman olmayan Amerikanlar genç şarkıcıya "terörist" benzetmesiyle saldırırken, Müslümanlar ise "öyle Müslüman mı olur, o bir kafir" diyerek saldırıyordu. Neyse ki son zamanlarda Zayn'ın üzerindeki bu baskı azaldı.

7. Amal Clooney, Beyrut doğumlu bir Lübnanlı olarak Müslüman olarak yetiştirildi.

2014 yılında George Clooney ile evlendiğinden beri de fazlasıyla ünlendi.

8. Shaquille O'Neal'in üvey babası Müslüman'dı. Bu sebepten birkaç röportajında Müslüman olduğunu söylemişliği var.

Üvey babasından etkilenerek İslamiyet'e inandığını söyleyen Shaq, daha sonraları ise "ben bir Budist'im, ben bir Hristiyan'ım, ben bir Müslüman'ım, ben herkesin insanıyım" diyerek din konusunda yorum yapmaktan kaçındığını belirtti.

9. Aziz Ansari'nin yaşantısı sebebiyle sonradan ateist olduğuna dair söylentiler çıksa da, Ansari Müslüman bir ailede yetişmiş bir birey.

İnancıyla ilgili yorum yapmıyor.

10. Dave Chappelle 1998 yılında İslamiyet'e geçiş yaptı.

Fakat o da mensup olduğu din hakkında fazla konuşmuyor. Bunun sebebi olarak ise, kendi hatalarının inandığı dine mal edilmesini istemediğini belirtiyor.

11. Lindsay'in yıllardır koca bir "şaka" olarak gözüken Müslüman olma macerası, öyle böyle derken ciddi ciddi gerçekleşti.

Lohan tabir-i caizse döndü ve değişti. Instagram hesabındaki tüm fotoğrafları sildi, artık her paylaşımını "selamun aleyküm" ile yapıyor.

12. Ice Cube politik sebeplerle yakınlaştığı siyahi Müslümanlar sayesinde İslamiyet'e tam geçiş yaptı.

Lakin Müslüman da olsa, serde gangsta'lık olduğu için çok da dindar bir şekilde yaşamıyor.

13. Protest şarkılarıyla tanınan Mos Def de İslam'ı seçenlerden...

Zaten Hristiyan bir anne ve Müslüman bir babadan doğma olan Mos Def, hayatının ilerleyen yıllarında politik sebeplerle de dinine daha çok yanaştı.

14. Akon'ın Müslümanlığı çoğu zaman Müslümanlar tarafından dahi eleştirilere maruz kalıyor.

Müslüman babası tarafından Müslüman olarak yetiştirilen Akon, dini hakkında sadece "tek eşlilik dayatması yapmıyor, şahane değil mi?!" yorumları yaptığı için eleştirildi. Dini sadece buna indirgediği düşünüldü. Bu arada Akon'ın hayatında 5 farklı "eş" var.

15. Nas da hayat tarzını değiştirip, dine dönenlerden...

Ailesindeki Müslüman ebeveyni sayesinde zaten İslamiyet ile içli dışlı olan Nas, buna uygun yaşamıyordu. Son yıllarda ise politik görüşleriyle beraber dine olan bakışı da değişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nissyazar

Başkalarına zarar vermedikleri müddetçe "müslümanlık öyle olmaz şöyle olur sen nasıl müslümansın" demek kimsenin haddine değil!!!

kanlikontesdiyin

Zayn müslüman mı değil mi? :/

ladystoneheartt

MÜSLÜMAN KARDEŞİM

bedirhan-demirci1

Artık değil.

musikisinas-don-vito

Hemen hemen hepsi bir şekilde eleştirilmiş "Böyle müslüman mı olur?" diye. Bu içeriğe bakılarak gurur duymamız bekleniyorsa ben gurur duyamam. Başkalarını yaşam tarzından ötürü eleştirecek de değilim ama Ebu Zer diye bir şahsiyet gelip geçmiş İslâm dünyasından. Onunla ve fedakârlıklarıyla kıyaslayınca... Keza zengin bir ailede büyüyüp bütün servetini köle azat etmek için harcayan Ebu Bekir de... Başkalarının yokluk ve sefalet içinde yaşadığı bir dünyada müslüman bir insanın lüks bir yaşam sürdürmesini pek kabullenemiyorum ama bu benim insanî yorumum. Kendini Allah'ın yerine koyup insanları dinli-dinsiz diye yargılamak bizlere düşmez. Yoksa mantalite olarak Işid Tekfirciliğini aşamazsınız.

muhammed-balik

Dininin ne olduğu önemli değil aga önemli olan karakterli bir insan olmasıdır .. Bide şu altta müslümanlığı eleştirenleri anlamıyorum . Lan arkadaşım sen neye inanıyosan git inandığın şeyin gerektirdiği doğruları yap .. Sen buraya gelip müslümanlığa saçma sapan yargılarda atıflarda bulunma .. 'Müslüman dininin gerektirdiklerini yapmıyo ' Lan sanane .. Seni ne ilgilendirir .. Bu dünyada 1.5 milyar müslüman var .. İçinde mutlaka iyiside olacak kötüsü de . Sen herkese saygı duy , herkesin de sana saygı duymasını iste , gerisine karışma .

bwk

hollywood dedi 3 tane oyuncu saydı aq gerisi ya şarkıcı ya sporcu ya da neci olduğu belli olmayan abiler ablalar kaldı ki müslümansa müslüman nabalım aq banamı müslüman bizi niye ilgilendiriyor elin amerikalısının hangi dine gectigi ne yaptıgı, bana güzel film çeksin iyi şarkı söylesin zevkli bi mac izletsin sonra isterse havrada hristiyan rahiple günah cıkarırken kıbleye doğru namaz kılsın

Görüş Bildir