Görüş Bildir

Heyecanlandıran Keşif: Bilim İnsanları Dünya'ya En Yakın Karadelik Çiftini Gözlemledi

Anasayfa > Gündem

Şili’de bilim insanları, Very Large Telescope (VLT) adlı gözlemevinde, dünyaya en yakın süper kütleli kara delik çiftini keşfettiklerini duyurdu.

'Phys' adlı internet sitesinde yer alan haberde, gökbilimciler, Avrupa Güney Rasathanesi tarafından işletilen dev teleskop yardımıyla, şimdiye kadar görülen, dünyaya en yakın süper kütleli karadelik çiftini gözlemledi.

Söz konusu kara deliklerin, birbirine 1600 ışık yılı uzaklıkta olduğu, dünyaya ise 89 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu kaydedildi.

Bilim insanları, karadelik çifti arasındaki boşluğun zamanla azalarak, tek bir kara deliğe dönüşeceğinin altını çizdi.

154 Milyon Kat Kütleye Sahip

154 Milyon Kat Kütleye Sahip

Karadelik çiftinden birinin, kova takımyıldızı bölgesinde (NGC 7727), bir gökadada yer aldığı belirtilirken, güneşten 154 milyon kat kütleye sahip olduğu bildirildi.

Araştırmacılar, karadeliklerin kütlesinin, yer çekimi kuvveti etrafındaki yıldızların hareketi ile nasıl etkilendiğine bakılarak hesaplandığını belirtti.

Uzmanlar, ilk kez bir süper kütleli karadelik çiftinin bu şekilde hesaplandığını aktararak, bilinen diğer süper kütleli karadelik sayısının yüzde 30 oranında artabileceğini bildirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
10
5
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kzlt

Aralık ayında en ileri teknoloji James Webb Uzay Teleskobu uzaya fırlatılacak. Yaratacağı farkı merakla bekliyorum. Hubble'ın yansıtıcı çapı 8 ft. iken bu te... Devamını Gör

TC Eren Güzeycan

Karadeliğin kralı bizim ülkemizde zaten...başka yerde aramaya hiç gerek yok...128 milyar doları yutan AKP deliğini keşfettik biz 🤭

Masal Okyanus

çok net maşallah