Herkesin Aklını Kurcalayan ’45 Yıldır Neden Kimse Ay’a Gitmiyor?’ Sorusuna Işık Tutuyoruz!

137PAYLAŞIM

Belki de hepsi bir kurgudur. 🤷‍♂️

Kaynak: https://www.businessinsider.com/moon-mis...

En son Ay'a gidilmesinin ardından 45 yıl geçmiş olması ve gelişen teknolojiye rağmen hala neden Ay'a gidilmediği hepimizin aklında bir soru işareti bırakıyor.

Zamanda yolculuk yapacak olursak eğer Ay'a en son ziyaretin, 1972 yılının Aralık ayında yapıldığını görüyoruz.

45 yılın ardından gelişen teknoloji ve imkanlara rağmen hala gidilmemesi ise Ay'a daha önce hiç gidilmediğini öne süren teorileri de düşündürmüyor değil.

Ancak bu durumun bazı güçlere özellikle ABD'ye göre gerekli açıklamaları mevcut.

Asıl sorunun maddi kaynaklardan olduğu da söyleniyor. Örneğin ABD başkanı Donald Trump NASA'nın bütçesinin 2019 yılında 21.5 milyar dolarken, 2020 yılında bu bütçenin 22.6 milyar dolara çıkarılmasını istiyor.

İncelenen rakamlar sonucu ise NASA'nın geçmiş yıllara oranla ekonomi olarak zayıfladığı söyleniyor. 2005 yılında yapılan bir rapor, Ay’a yapılacak bir seyahatin masrafının 104 milyar dolar tutacağını söylüyordu. Ancak, şu an bu miktar 133 milyar dolara denk geliyor.

Tahmin edilen ekonomik nedenlerin yanında bu durumun bir de politik yanı mevcut. Trump yöntemi, Ay'a tekrardan bir ziyareti 2024 yılında olmasını hedeflediklerini söylüyorlar. Bu da, Trump'ın 2. kez başkanlığa seçilmesinin sonlarına denk geleceğini işaret ediyor.

Astronotlar açısından ise insanlığı başka bir gezegene taşımak, bu sürecin mühendislik çalışması ve test aşaması 2 dönemlik bir başkanlık sürecine yetecek bir süreç değil. Değişen her yeni başkanlık ve iktidar ile uzay çalışmaları da komple değişiyor.

Yani, NASA'nın ABD siyasetiyle bu kadar içli dışlı olması da bu gecikmelerin sonucu diyebiliriz.

Politik ve ekonomik sorunların yanı sıra Ay'ın 4,5 milyar yıllık bir ölüm tuzağı olduğu, göz ardı edilmemesi ve hafife alınmaması gerektiği de vurgulanmaktadır. Ay'ın yüzeyi girintili çıkıntılı krater ve kayalardan oluşuyor. Bu durum da güvenli inişleri tehlikeye atabileceğini gösteriyor.

1969 yılında Ay'ı ilk kez ziyaret eden ABD hükumeti, Apollo'nun iniş alanlarını bulmasına yardımcı olmak için uyduları geliştirmek ve başlatmak için bugünün parasıyla milyonlarca dolar harcamıştır.

Yanii, 45 yıldır neden Ay'a adım atmadığımızla ilgili birçok söylem var. Tabi, gidildiyse de biz bilmiyoruz.

Pekii, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda konuşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir👇

🛰️ SpaceX'in Taşıdığı Astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu'na Başarıyla Ulaştı! - onedio.com
🛰️ SpaceX'in Taşıdığı Astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu'na Başarıyla Ulaştı! - onedio.com
NASA Astronotlarını Taşıyan SpaceX'in Uzay Aracı Başarıyla Fırlatıldı 🚀 - onedio.com
NASA Astronotlarını Taşıyan SpaceX'in Uzay Aracı Başarıyla Fırlatıldı 🚀 - onedio.com
Uzayda Tek Seferde En Uzun Süre Kalan Kadın Rekorunu Kıran NASA Astronotu Christina Koch'un Köpeğiyle Kavuştuğu Muhteşem Anlar! - onedio.com
Uzayda Tek Seferde En Uzun Süre Kalan Kadın Rekorunu Kıran NASA Astronotu Christina Koch'un Köpeğiyle Kavuştuğu Muhteşem Anlar! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karbey77

Belki de GEREK olmadigini anlamislardir....

Gizli Kullanıcı

Valla tartıșılan nedir bilmiyorum ama ben Ayça'dan yanayım. :)) Dünya düz diye birșey söylememiș. Maliyet ve güvenlik meselesi. ilk zamanlar bir Kumar oynandı ve bașarılı oldu. 2003 ve 86 kazaları I okuyun. Ay'a bile gidilmiyordu. Gelișen teknoloji, düșen insan kayıpları için insansız gidișler arttı.

aliguven

Aya insan göndermenin bir anlamı yok. Eskiden gidilmesinin sebebi ilk olmak, rekabetteki konumunu göstermek ve insanlığa umut olmaktı. Şuan aya canlı göndermek boşa masraf olur. Gerekli çalışmalar robotlar aracılığıyla yapılabiliyor. Yeni hedefimiz Mars.

suspicious

aptal herifler. napıcan uzaya gidip, yatırsana parayı "imam eriğini papaz eriğine çeviren aygıt" projelerine... salak herifler.

scorpionq

dasdfdsafgadsga

viyol10sel

Dünyanın düz olduğuna inanmakla, şu an maddi sebeblerden dolayi gidilemediğini düşünmek aynı şey. 45 sene önceki imkanlarla teknolojiyle kiyaslandiginda maliyetler yüzde 70-80 azalmıştır ama nedense giden yok gitmeye niyet eden de yok...

Görüş Bildir