Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Herkes Sussun, Bu Kez Bilim Konuşuyor: Bir Zombi İstilası Olursa Gerçekten Ne Yapmalıyız?

-

5 Mart 2015'te yapılan araştırmaya göre, bir zombi (yaşayan ölü) saldırısının ABD geneline yayılması modellendi. Bilim insanları:

Başta büyük şehirler risk taşımaktadır. Dağlardaki izole edilmiş bölgeler daha güvenli!

Bu modelleme, araştırmacıların gerçek hastalıkları anlamada kullandığı modellemelerle aynıdır. Detaylara bakalım👇🏼

Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/i...

Seyrek nüfuslu ve ulaşımı zor olan yerlere taşının!

Zombilerin insan olan yerlere geldiği belirlendi. Dolayısıyla izole edilmiş bölgelerde yaşarsanız daha güvende olursunuz.

Çünkü zombiler sadece yürüyerek ulaşım sağlıyor.

Bilmeniz gereken bir şey daha: Kolay kolay ölmüyorlar!

Zombiler, insanlar gibi doğal yollarla ölmüyor. Ancak ve ancak kafalarına sert bir darbe almaları onları öldürebilir.

Ama zombi saldırırsa işte size felaket senaryosu: Enfeksiyon!

Araştırmacılar, zombi ısırığı sonucu oluşacak enfeksiyonu belirleyebilmek için standart hastalık modellerini kullandılar: Otantik Hastalık Modellemesi

Çok nüfuslu yerler zombi ayaklanmalarını başlatmak için en kötü yerlerdir. Peki neden?

Büyük şehirlerde saldıracakları insan sayısı fazla olacak. E haliyle enfeksiyon oranı da... Kısacası büyük şehirlerden başlayan bir zombi saldırısı etrafındaki küçük kasabalara yayılmaya başlayınca her şey daha da tehlikeli olur!

Bu gifteki modelleme: New York'tan başlayan bir zombi saldırısının 24 saat içinde oldukça yıkıcı olabileceğini söylüyor.

"Zaman ilerledikçe zombilerin uçak kullanması gibi daha kompleks senaryolar üzerinde de çalışacağız."

Basından duyurulan açıklamada;

Bu simulasyona zaman geçtikçe farklı senaryolar ekleyeceğiz. Amacımız zombi saldırıları ve yayılan hastalıklar konusunda halkı bilinçlendirmektir.

Zombi senaryoları vakit öldürecek saçma sapan bir şeymiş gibi gözüküyor. Ama halk sağlığı araştırmacıları, hastalıkların nasıl yayıldığı konusunda insanları bilinçlendirdikleri için bu senaryoları desteklemektedir.

Siz en iyisi zombi gördüğünüz an arkanıza bakmadan kaçın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
damla-altunbas1

the walking dedi boşuna izlemedik herhangi birşey olursa bizi toplyın

fikret-abi

dedi mi ?

hipergrafi

Zombi istilası falan şart değil. Bir çok sebepten güvende kalmak için şehir yerlerinden uzaklaşmayı gerektirecek felaketler yaşanabilir. Toplumsal karmaşa iç savaş, hatta devletler arası büyük bir savaş. Vahşi doğada nasıl hayatta kalınır her ihtimale karşı araştirmak en mantıklısı. Şehirden kaçarken (ülkeyi bırakıp kaçmak anlamına gelmez bombalanabilecek bir şehirden çıkmak) yanına neler almak lazım, bir aylık suyu yiyeceği yanına alıp kaçamazsın. Dağın ortasında temiz su nasıl bulunur, pis su nasıl arıtılır, gece uyurken güvenlik için ne yapmak lazım, hava şartlarına karşı basit sığınak nasıl inşa edilir, nasıl avlanılır tuzak kurulur, basit silah yapılır, hangi ot yenir, kibrit ve tiner yokken ateş nasıl yakılır. Bu bilgilere biraz göz gezdirmek lazım. Enteresan bi dönemden geçiyoruz en ufak bir fikrimiz olsa kardır.

hipergrafi

Bu plan ABD baz alınarak hazırlanmış ama günümüzdeki ulaşım imkanları düşünüldüğünde krizin boyutları anlaşıp kıta çapında bir karantina başlatılana, ülkeye giriş çıkışlar yasaklanana kadar enfekte olmuş bir çok insan hastalığı dünyanın geri kalanına taşıyacaktır. Cidden bu tarz bir salgın tam da filmlerde olduğu gibi tüm dünyayı bir kaç saat içinde cehenneme çevirebilir. Şu anda ortaya çıkan hastalıkların bu kadar yayılmamasının sebebi insanların şuurları yerinde olduğu için verilen uyarıları dinleyip hastalığı kontrol altında tutma konusunda dikkatli olmaları. Ölümcül hastalığı kapanların şuursuzlaşıp hastalığı yaymak için gerekenleri yapmaya başladığı gün kıyamet günü geldi demektir. İnsanlığın sonu olmasa bile medeniyetin sonu.

sarlok-holms

Siz zombi istilasına odaklanıyorsunuz asıl tehdit uzylılar!Onların muhtemelen daha zekiler.Zombilere gelirsek,zekaca çok geriiler.Bu bize büyük avantaj.Silahlarla zaptedilmeleri kolaydır.Saklansalar o homurtuları kesin duyarız.

gelecegin-zoologu

onların da sayı avantajları olur ama mesela evini çevirseler... uzaylılara gelince onlar için yapacak hiçbir şeyimiz yok zaten.

uyusuk

Zombi olursa bizim ülkeye gelmesin tecavüz edenden tut, nikah kıyan, Müge Anlı’da kaybolan zombiyi arayana kadar saçma sapan herşey olabilir...

hipergrafi

Ne kadar orjinal bi espri bu böyle. Bak iki saat önce okudum yorumunu gülmem ancak bitti şimdi yazabildim cevabımı.

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimDarbe
Görüş Bildir