Herkes Bir Gün Onunla 15 Dakikalığına Gerçeklikten Uzaklaşacak: Oculus Go

-

Sanal gerçeklik hayatımıza girdi gireli bir gün herkesin ulaşabileceği o mucize teknoloji olacağı konuşuldu durdu. Bugüne dek üretilen sanal gerçeklik gözlükleri ise ya bağlantı kuracağı ekipmanlarımıza uymadı ya da fiyatları ateş pahasıydı. Bu alanın öncüsü Oculus ise yepyeni modelini tanıtarak VR teknolojisini biz halka sunmak için bir adım attı.

Hatırlayalım, Facebook 2014 yılında sanal gerçeklik teknolojisinin geleceğe yön verecek gelişmelerden olacağını sezmiş ve Oculus girişimini satın almıştı.

2 milyar dolara. Tabii hepsi nakit değil bu satın alımın, 400 milyon doları nakit, kalanı ise 23.1 milyon Facebook hissesiyle ödendi.

Oculus Go'nun selefi Oculus Rift fiyatıyla hayli ulaşılmaz bir noktadaydı, buna rağmen hiç de küçümsenmeyecek sipariş rakamlarına ulaşabilmişti.

Şu an Oculus Rift'in indirim uygulanmış fiyatı bile $399.

Oculus Rift'in tadına varabilmek için onu destekleyecek bir de iyi donanımlı bilgisayara ihtiyacımız vardı.

Oculus tarafından tavsiye edilen donanım şöyleydi: Intel i5-4590 CPU, NVIDIA GTX 1060 / AMD Radeon RX 480 veya üstü ve minimum 8 GB RAM. 400 dolar civarına alınan Oculus Rift için en az o kadar maliyete sahip bir de bilgisayar gerekli, en azından gerekliydi.

Zuckerberg tarafından gerçekleştirilen konferansta tanıtılan yeni Oculus Go ise Oculus Rift'in açtığı yolda her şeyi daha da iyileştirme iddiasında.

Her şeyden önce fiyatı Oculus Rift'e göre neredeyse yarıya daha ucuz olacak: $199.

Zuckerberg iddialı, Oculus Go'nun 1 milyar kişiye VR deneyimi yaşatacağını düşünüyor.

Fakat $199 bu denli büyük bir kitleyi etkileyecek fiyat seviyesi mi? Bu sorunun yanıtını bulduğunu söyleyemeyiz.

Oculus Go'da Oculus Rift'in aksine OLED yerine LCD panel kullanıldı, yenileme hızı düşük olsa da VR akışı LCD ile uyumlu hale getirildi.

Ayrıca Oculus Go dahili hoparlörüyle ekstra bir ağırlıktan bizi kurtarıyor. Ses kalitesi ve dış mekana etkisini ise piyasaya çıktığında göreceğiz.

Oculus Go bilgisayar ya da telefon gibi herhangi bir kaynağa ihtiyaç duymuyor, ihtiyaç hissedilecek her şeyi içerisinde barındırıyor.

1.000'den fazla VR oyun, tarihi mekanların 360 derece deneyimleri, sosyal uygulamalar ve daha fazlası bu ufak dünyanın içerisinde.

Biz Oculus Go'ya uymayacağız, o bize uyacak. Hafif ve her şekilde ayarlanabilirlik özelliğiyle Oculus Go uzun süreli kullanımlarda bizleri üzmeyecek.

Oculus'un açıklamasına göre gözlükle bile kullanılabilecek!

Oculus Go'da kontrol tek elde olacak.

Gökyüzünde yıldızları sayarken de, sanal balıkları tutarken de hatta düşmanları bir bir yakalarken de bu kumandadan faydalanacağız.

Fiyat azalırken bazı şeylerde de eksilmeler olacak. Oculus Go'da Oculus Rift'te olduğu gibi çevre analizi özelliği olmayacak yani bolca hareket isteyen oyunları şimdiden unutmalı.

Zuckerberg de bunun oyunlarını ilk göz ağrısı Oculus Rift üzerinden oynamaya devam eder artık.

Oculus Go ile yepyeni bir VR deneyimi yaşamadan önce onu daha yakından tanımak isteyenlere!

İlk sahiplerini 2018 başında bulacak Oculus Go ülkemizde ne zaman satışa çıkacak ve hangi fiyat bandında olacak, henüz belli değil.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
malafat26

speedymustafa

işte zeki mürenin sizi göreceği icat.

yusuf-tamer1

199 dolar bize gelir kimbilir kaç milyar

Görüş Bildir