Görüş Bildir
Haberler
Her Üç Ağaçtan Biri Yok Olma Riskiyle Karşı Karşıya: Peki Hangi Ağaçlar Tehlikede?

Her Üç Ağaçtan Biri Yok Olma Riskiyle Karşı Karşıya: Peki Hangi Ağaçlar Tehlikede?

Ulaş
02.09.2021 - 12:08

Uluslararası Botanik Bahçeleri Korunması (BGCI) isimli kurumun yayımlandığı küresel rapora göre, dünya üzerinde ağaç türlerinin en az yüzde 30'unun vahşi doğada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Ağaçların yüzlercesinin ise yok olmaya oldukça yakın olduğu aktarıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından yayımlanan yeni bir raporda göre, dünyadaki her üç ağaçtan birinin vahşi doğada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu duyuruldu.

İçlerinde meşe, manolya ve tropik kereste ağaçlarının da bulunduğu 17 bin 500 ağaç türünün risk altında olduğunu belirten bilim insanları bu rakamın dünyadaki nesli tehlikede olan memeli, kuş ve sürüngenlerin toplamından iki kat fazla olduğunu aktardı.

142 tür tamamen yok oldu...

142 tür tamamen yok oldu...

Dünya Ağaçlarının Durumu adlı raporda, bilinen 60 bin ağaç türünün en az yüzde 30'unun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu vurgulanırken, yaklaşık 142 türün tamamen yok olduğu, 442’sinin ise sayılarının 50’den daha az olduğu belirtildi.

NTV'nin aktardığı bilgiye göre, çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, ormansızlaşma, ağaç kesimi ve iklim değişikliği gibi tehditler için acil koruma çağrısında bulundu.

Lonrada’daki Uluslararası Botanik Bahçeleri Koruma Derneği bilim insanlarından Dr. Malin Rivers konuyla ilgili, 'Gezegende yaklaşık 60 bin ağaç türümüz var ve ilk kez bu türlerden hangisinin koruma faaliyetine ihtiyacı olduğunu, onlar için en büyük tehditlerin neler olduğunu ve nerede olduklarını biliyoruz” diye konuştu.

Koruma planları yetersiz...

Koruma planları yetersiz...

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin Küresel Ağaç Uzmanları Grubu'nun eş başkanı Sara Oldfield da, “Sağlıklı bir dünya için ağaç türlerinin çeşitliliğine ihtiyacımız var” derken, 'Her ağaç türünün benzersiz bir ekolojik rolü vardır' diye konuştu.

Oldfield, 'Dünyadaki ağaç türlerinin yüzde 30'u yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayken, koruma eylemlerini acilen artırmamız gerekiyor' şeklinde konuştu.

Dr Rivers, 'Yayımlanan yeni rapor, bize ağaçları koruyacak kişileri ve diğer etkenleri hesaba katarak ağaçları gündeme taşımamız sağladı” derken, “Aynı zamanda harekete geçmek için yeni bir yol haritası hazırladı” diye konuştu.

Hangi ağaçlar tehlikede?

Hangi ağaçlar tehlikede?

Raporda, özellikle yok olma riski altındaki ağaçlar şu şekilde sıralandı:

Palmiye yağı tarlalarının genişlemesi nedeniyle kaybolan, dipterocarps olarak bilinen büyük tropik ağaçlar.

Meksika, Şili ve Arjantin'in bazı bölgelerinde tarım ve kalkınma nedeniyle kaybolan Meşe ağaçları.

Madagaskar'da kereste için kesilen abanoz ve gül ağaçları.

Bitki toplama tehdidi altında olan Manolya ağaçları.

İngiltere ve Kuzey Amerika'da zararlı canlılar ve hastalıklardan ölen ağaçlar.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
2
1
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın