Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Ölüm Kötüdür Ama Bunun Kadar Değil: Zehirlenerek Ölmek

 > -

“O halde yargıçlar! Siz de benim gibi ölümden korkmayın. Şunu bilin ki, iyi bir insana, ne yaşamda, ne de öldükten sonra, hiçbir kötülük gelmez. Onu ve onun gibileri tanrılar her zaman korur. Benim yaklaşan sonum, yalnızca bir raslantı işi değildir; tam tersine, apaçık görüyorum ki ölmek ve böylece bütün acılardan tümüyle kurtulmak benim için daha değerlidir.”

Sokrates, ölüm cezasını ifa edecek zehiri içmeden evvel bunları söylemişti. 

Platon’un notlarına göre önce bacaklarında bir hissizlik, sonra da bütün vücudunu saran bir sıcaklık neticesinde hayatını teslim edecekti. Zehrin acımasız ve kesin ölümü…

Zehir, en yalın tabirle organizmalarda hücresel seviyede bozulmaya yol açan bileşiklere verilen isim.

Zehrin simgesi.

Zehir ne yapıyor?

Bir zehri vücudunuza aldığınızda, zehrin türüne göre biyolojik sistemlerinizde ani hasar ve bozulmalar yaşanıyor ve yüksek ihtimalle ölüyorsunuz.

Zehirler çoğunlukla biyokimyasal nitelikte hasarlara yol açıyor.

Arsenik, Risin, Sarin ve Hardal gazı, Siyanür, Yılan zehri hemen hemen herkesin bir şekilde duyduğu zehir türleri...

Her zehrin etki noktası, seviyesi ve süresi birbirinden farklı.

Her birinin etken maddesi farklı sistemleri hedef alıyor.

Mesela bu havalı arkadaşa göz atalım: Zehirli ok kurbağası.

Onu sıradan bir kurbağadan ayıran şey ise, salgıladığı zehrin bir toplu iğne başı kadarıyla 10 yetişkin insan ya da 20 bin fareyi öldürebiliyor olması. 

Bazı zehirlerin etkisini gözlemlemek bile son derece rahatsızlık verici olabiliyor...

Bir bardak kana damlatılan bir damla yılan zehrinin etkisine bakın…

Bu arada tarihte zehirlenerek ölen en ünlü kişiliği bilirsiniz...

Tabii Hitler biri tarafından zehirlenmemiş, şehir kapılarına dayanan Rus birliklerine canlı teslim olmamak için karısı Eva Hitler'le birlikte siyanürle kendini zehirleyerek intihar etmiştir.

Bir de bu masum ve güzel bitkiye göz atalım...

Binlerce yıldan bu yana etkisi bilinen ve kullanılan, infazcıyı asla yarı yolda bırakmayan Baldıranotu olur kendisi. Pek masum olduğunu söylenemez, öyle değil mi?

Baldıran otundan elde edilen Baldıran zehri, kas ve sinirleri kontrol eden nöromüsküler sistemi çökertiyor.

Maruz kalan kişi yavaşça bu sistemini kaybediyor ve felç geçirerek ölüyor.

Yok yok, temsili. Frodo, Shelob'un zehriyle felç olmuştu 😟

Baldıran, Atina devletinde resmi infaz yöntemi olarak kullanılıyordu.

Sokrates’e içirilen zehir de, Baldıran zehriydi. David'in meşhur tablosundaki tasvirde, Sokrates'in kendisine uzatılan zehri çekinmeden alışı ve son nefesine kadar söylevine ara vermeyişi görülebilir. 

Onunki her ne kadar korkusuz bir ölüm olsa da, zehirlenmenin sonuçlarını düşünmek daima korkutucu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
codebender

zehirli ok kurbağasının toplu iğne ucu kadar zehri bir insanı öldürmeye yeter ancak. 10 kişiyi değil. açın okuyun bu konuda yazılanları. abartmakta üzerimize yok.

wednesday-addams

bu arada zehirli ok kurbağası acayip güzel değil mi...

pinapina2r

bence yanarak ölmek daha acı vericidir asla istemem en güzeli uykuda duman zehirlenmesi zaten uyuyosun bişey hissetmeden mevta :D yalnız kız baldıran o muymuş hımmm ;)

onurcan-marangoz

yanarak öldüğünde derinin 7 katmanı ilk önce yanıyor ve daha sonra içerideki organların tutuşmaya başlıyor, tutuşma işlemi bittiğinde anca geberiyorsun. Kötü bir ölüm :)

pinapina2r

sağolasın marangöz yanmamaya dikkat edecem :D

onurcan-marangoz

Günahkarız unutma :D

feyk

bir gun deniz akvayumcusundayim, oyle ortada, bildiginiz su masapasinin icinde bas parmagim kadar sirin bir ahtapotcuk gordum. merakla yakindan bakinca uzerindeki parlak mavi halkalari dehset icinde fark ettim. yok canim dedim. bu sekil ortada duruyor olamaz. akvaryumcuya sordum, bu gercekcen mavi halkali ahtapotmu, dunyanin en zehirli canlilarindan biridir cunki, akvaryumcu evet dedi, "dokunursan selavat getir, 5 dakikaya gidiyorsun demektir". sonradan detayli arastirdim. derisinde tetrodotoxin denen cok kuvvetli bir nerotoksin var. siyanurden 1200kat daha kuvvetli. nano gram miktarlarinda insani oldurebiliyor. bir panzehiri yok. hos olsada ne anlami var, panzehire ulasmadan oldurmus olur. hala bir insan bu hayvani o sekilde ortada birakacak rahatligi nasil gosterebilir, anlamis degilim.

sciencesoldier

şu an meslektaşım olmadığına sevinsem mi üzülsem mi karar veremedim ne yalan söyliyim yalnız akvaryumcular satışını mı yapıyorlar onun

ayna-efendi

çakmakla tüp kontrol edilen ülkede normal bir durum bence

corpse-bride

bi şey olmaz hocam kekkekkekke (öylelerinin savunması bu benim değil)

no-name

Boğularak ölmek hakkında bir içerik bekliyoruz. Seriyi tamamlayalım.

Görüş Bildir