Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suriye'de Kullanıldığı İddia Edilen ve Kimyasal Kıyamet Olarak Bilinen Sarin Gazı

-

Soğuk Savaş dönemlerinde yaşanan bir facia, insan ölümünün aslında ne kadar acılı ve zorlu olabileceğinin de bir kanıtı durumunda. Sarin gazı aşırı zehirli bir sinir ajanıdır, vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak felç meydana getirir. 

Emin olun bundan daha acılı, eziyet içerisinde ölümle tanışacağınız başka bir yol yok.

Kimyasal Kıyamet: Sarin Gazı

Sarin gazı ilk olarak Almanlar tarafından, 1938 yılında çok güçlü tarım ilacı yaratmak amacıyla geliştirilmiştir. Fakat canlıların sinir sistemi üzerindeki korkunç etkisinin keşfedilmesiyle birlikte, Naziler tarafından 2. Dünya Savaşında kimyasal silah olarak kullanılmış, birçok insanın korkunç şekilde ölümüne neden olmuştur. 

Sarın gazının bir toplu iğne başı kadar miktarı, iki dakikanın altında bir sürede öldürücü olabiliyor. Ölümler genellikle ilk 15 dakikada, gazın buharlaşmış haliyle temasla gerçekleşiyor. Sıvı halinin deriye temasıyla da gaza maruz kalınabiliyor. 

Sarin gazına maruz kalanlarda, bir dizi belirti görülebiliyor. Bu belirtiler arasında, burun ve salya akıntısı, gözlerde acı veren sulanma ve görüşte bozukluk, mide bulantısı, kusma, ishal ve kasılma bulunuyor. Bazı aşırı vakalarda, kasılmalar ve nefes alınmamasını ölümler izliyor.

Sarin Gazıyla Ölümlerin Gerçekleştiği Üs: Porton Down

www.evrimagaci.org

Porton Down I. Dünya Savaşı sırasında, savaşların zehirli gazla yapıldığı bir zamanda oluşturuldu. Başlıca ilgi odağı gaz maskesi teknolojisini geliştirmek ve gazları düşmana karşı daha iyi uygulama yolları bulmaktı. Hardal gazı ve klor gibi korkunç silahlar, burada her zaman kullanılan gazlardı. 

Porton Down’ın en karanlık mirası ve esas nam salma nedeni, soğuk savaş yıllarına uzanmaktadır. Amerikalıların MK-ULTRA programında LSD ile deney yaptıkları sırada Porton Down da aynı şeyleri yapıyor, zihin kontrolü ve sorgulama tekniklerini geliştirmek amacıyla askerlere rızaları dışında LSD veriyorlardı. Burada ayrıca sarın gazını ve endotoksin hummasını kullanarak, birçok ölüm ve birçok davayla sonuçlanan insan deneyleri de yapıldı.

Deneye Katılmış Bir Askerin Anılarından

1950’li yıllarda bu üstte bulunmuş ve kandırılarak bu deneylerin bir parçası olmuş Liz Sigmund o günlerden şöyle bahsediyor: 20000’e yakın askerdik ve hepimiz o günün koşullarındaki en ağır hastalıklardan ola soğuk algınlığından şikayetçi idik. Bize gelen uzmanlar, bu konuda bizlere yardımcı olabileceklerini ve bir dizi deney sonucunda kesin bir çözüm sunacaklarını anlattılar ve bizler de açıkçası hiç şüphelenmedik ve kabul ettik. 

Günler sonra olaylar iyice korkunç bir hal almaya başladı, ölümler oluyordu. Fakat bize bu ölümlerin normal olduğu ve ecelleri sonucu öldükleri söylendi. Gün geçtikçe ölen kişi sayısı arttı. Tek görebildiğimiz ve duyabildiğimiz dışarıda yağan yağmurdu. 

Ara ara odaya bir şeyler salındığını hissediyor fakat elimizden hiçbir şey gelmiyordu. 

Ölmekten başka…

Ölümler Örtbas Ediliyor, Ta ki 2008’e Kadar

İngiltere hükümeti ve yetkilileri, uzun bir süre bu ölümleri ve yapılan deneyleri gizli tutmaya çalıştı ve başardı da. Birçok ölümün üstü kapatıldı, askeri zayiat ya da soğuk algınlığından dolayı ölüm olarak rapor edildi. 

Fakat 2008 yılına gelindiğinde o dönem üstte görev alan askerlerden birisi suskunluğunu bozdu ve orada yaşananları açıkladı, dava süreci başladı. 

Uzun zamandır görülmekte olan dava, askerlerden birinin Porton Down askeri üssünde yapılan bilimsel çalışmalar sırasında üzerinde, Nazilerin İkinci Dünya Savaşı sırasında geliştirdikleri sarin gazının belli bir formunun denendiğini öğrenmesiyle açılmıştı. Bu askerlerin çoğu, hayatlarının büyük bölümünü, aralarında çeşitli deri rahatsızlıklarının bulunduğu hastalıklar ve ruh sağlığı problemleriyle geçirdiklerini bildirdi.

Bu Ölümcül Gazın Kültürel Etkileri

"Perception" dizisinin 1. sezonunun 4. bölümünde sarin gazı ele alınmıştır. 

"Numb3rs" dizisinin "Under Pressure" adlı bölümünde teröristler tarafından kullanılmıştır. 

"Testere II" filminde Jigsaw tarafından kullanılmıştır. 

Sarin ve Soman gazları Greg Iles'in Black Cross adlı düşsel 2. Dünya Savaşı romanının ana konusunu oluşturur. 

Lost dizisinin 2. sezon 14. bölümünde amirine ihanet etmek istemeyen Sayid Jarrah karakteri, kendisine amirinin sarin gazını kullananlar arasında olduğu hatırlatıldığında Amerikalılarla işbirliği yapmaya karar verir. 

Fringe dizisinin 1. sezon 3. bölümü sarin gazini konu edinmistir. 

The Newsroom dizisinin 2. sezon bölümlerinde de sarin gazı konu edilmiştir. 

Aynı şekilde Call Of Duty: Black Ops’ oyununda da bir bölümde sarin gazı ile ölüm sahneleniyordu. Orada bir grup insan önce öksürmeye, sonra kusmaya, sonra boğazlarını tutarak kendilerini yerden yere vurmaya başlıyorlardı. 

Dip Not: Bu gaz ile ölümlerin belki de en acısı 1988 yılında Irak’ta yaşanmıştır. Gaz, Saddam Hüseyin yönetimindeki iktidar tarafından Halepçe`deki Kürt sivil halka karşı da kullanmış ve kentte 5000'e yakın insan hayatını yitirmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
madman1988

1- Böyle bir şeyi neden bulursun? 2- Hadi buldun neden insanlar üzerinde denersin? 3- Hadi denedin bi boka yaramadığını gördün neden onu kimyasal silah haline getirirsin? 4- Hadi getirdin neden dünyaya pazarlarsın? Araştırın muhtemelen birisi bunun patentini bile almıştır. Ne yani bir adamı kaç kere öldürebilirsiniz? İnsan dediğin nedir ki bir sıkımlık boğazı var işte. Ama yok illa ölümlerden ölüm beğenecez. Sorsan belki uzaylılar falan gelir onlara karşı kullanırız o yüzden tuttuk sakladık derler:)) Hasta herifler.

Gizli Kullanıcı

Amerika işi bunlar hep :(

skriiiex

Arkadaş okumadan tahmin ettim ya Nazi ler yada Sovyetler yapsa yapsa o ikisinden biri yapar dedim almanlar çıktı.

misslucy

olmayan beyinleriyle deney yapıyolar mallar

e.fb

Diğer onedio editorleri Altay kardesimden ornek alsalar keske.bi insan hep mi kaliteli yazi paylasir?

Görüş Bildir