Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Hedefi Vuran Bir Nişancı Olmak İstiyorsanız Çok Basit Bir şey Yapmanız Yeterli!

Gamer
476PAYLAŞIM

Elbette çevresini mermiye boğan bir rahatsız olma yolunda size yardımcı olacak değiliz ama, bu seferki bilgi önemli. 

Bilgisayar oyunlarının psikolojimize olan etkileri yıllardır tartışılan bir mevzu, ama işin bir de çok daha önem arz eden bir boyutu mevcut...

Kaynak: http://www.livescience.com/19984-violent...

Silah kullanılan ve hedef vurarak ilerlenen oyunlardan bahsedeceğiz.

Ne yapıyorlar, psikolojimizi mi bozuyorlar? Öyle olsa bile, konumuz o değil.

Olan şey şu: Eğer bu oyunları oynuyorsanız, gerçek hayatta da daha iyi bir nişancı haline geliyorsunuz!

Ohio Eyalet Üniversitesinde yürütülen araştırmada, bir grup deneğe 20 dakika boyunca bir shooting oyunu oynatılmış.

Oyunun ardından ellerine gerçek silah tutuşturulan oyuncular bir atış poligonuna yollanmış.

Tuhaf biçimde, katılımcıların %99’u hareketli mankenleri isabetli bir şekilde vurmuş. Bu insanların herhangi bir nişancılık geçmişi bulunmadığını da belirtelim.

Oyunların ve gerçeğe yakın simülasyonların kişiyi bir konuda eğitiyor olması sürpriz değil.

Bazı ordu ve polis kurumları da oyunları çoğu zaman taktik, nişanlama, strateji gibi amaçlarda eğitim vermek için kullanabiliyor.

Araştırmayı yürüten Profesör Brad Bushman, insanların bilgisayar oyunlarından nişan alma kabiliyetlerini geliştirebilmesinin bir yandan faydalı, bir yandan da zararlı olabileceğini düşünüyor.

Headshot!

Bu tarz oyunların bir başka etkisinin de, insanların silahlarını kullanırken kafayı hedef almaları olduğu belirtilmiş. Bushman, deneklere nereyi nişan alacaklarını söylememiş, ama onlar çoğunlukla kafayı nişan almışlar. Pek çoğunuzun bilebileceği gibi bu oyunlarda hasar en çok kafaya yapılan atışlarla verilebiliyor.

Bu oyunların misyonu ve yol açabilecekleri hakkında tartışmalar sürdürülebilir. Fakat Bushman temkinli olunması gerektiğini ifade ediyor.

Gelişen teknolojinin oyunları sıradan eğlence aygıtları olmaktan çıkarıp aşırı gerçekçi birer yaşam simülasyonu seviyesine çektiğini görmek zor değil.

Norveç'teki bir gençlik kampına yaptığı saldırıda 69 kişiyi katleden Anders Behring Breivik de, manifestosunda sık sık savaş oyunları oynadığını ve bu oyunları pek çok gerçek silah eğitiminden daha faydalı gördüğünü belirtmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
matrcomes

TV<PC, İnternet>Sanayi Devrimi. Kitleleri etkileyiş biçimi bakımından çok ciddi şeyler.

logicaldoor

Kafasına nişan alıyorsun çünkü ortalama bir atışta her halükarda vurursun. Vurursun da, ölmezse sıkıntı büyük...

emrekarayel

İlk görselde ki oyun hangisi? "All Nude Girls" yazan yeri silahla basıyor. Işid simülasyonu falan mı mk? Orlando baskınını hatırlattı.

logicaldoor

O tükkan kapalı yalnız. Kiralık yazıyor üstünde...

emrekarayel

Kapalıysa Işid işgali başarılı demek ki oyunda. :)

feyk

erken yaslardan beri bilgisayar oyunu oynayanlarda gozlemledigim cok hizli seri dusunebilmeleri, cabuk ve dogru karar verebilmeleri. neticede her oyun gercek hayatta kullanilacak yetilerin testidir, keskinlestirilmesidir. oyun gercek hayatin simulasyonudur. bu sebeble hayvanlar dunyasina baktiginizda canlinin zeka seviyesi yukseldikce, daha gelistikce daha fazla oyuncu oldugunu, daha komplike oyunlar oynadiklarini gorursunuz.

Gizli Kullanıcı

aydınlandım

cirilla-fiona-elen-riannon

Şimdi tamam silah konusunda beni cidden nişancıya çevirdiğini bu yaz öğrenmiş bulunmaktayım ama The Witcher tarzı kılıçla oynanan oyunların bir yardımı dokunuyor mudur acaba? Öğrenebileceğim yer de yok lanet olsun. Nolurdu kılıç sanatlarını öğreten bir kurs olsaydı ölür müydünüz ey Samsun Büyükşehir Belediyesi.Peh bide Büyükşehir diyorlar.

Gizli Kullanıcı

Çok zor ve kasıntı bir oyun değil ama senaryoyu, yan görevleri sonuna kadar bitirmeye çalışan biri az çok bulmaca çözmeye çalışan biri gibi beynini çalıştırır bence. Sonuçta yapılan seçimlerle de senaryonun işleyişine az-çok etki ediliyor.

bagatur-kabasakal

İstanbul'da, belirli dönemlerde öğrenci alan bir Samuray akademisi var... 15-20 kadar sebat edebilirsen, internetten araştırıp ulaşabilir ve kılıç eğitimi alabilirsin... Japonya'nın en köklü Samuray okuluna (950 yıllık) bağlı eğitim alıyorsun ve Japon hükümeti tarafından da resmi olarak Samuray kabul ediliyorsun...

Görüş Bildir