Her Ay 1,5 Milyon Turist Geliyordu! Amsterdam Belediyesi'nden Esrar Satan Kafelerle İlgili Karar

 > 
3PAYLAŞIM

Hollanda'nın başkenti Amsterdam, "uluslararası seks ve uyuşturucu şehri" imajından kurtulmak istiyor. Bu amaçla kent yönetimi, yabancı turistlerin, Amsterdam'daki esrar satan kafelere (coffeeshop) girmelerini yasaklamaya hazırlanıyor.

Daha önce de sınır kentlerinde, yabancı turistlerin esrar satan kafelere girişi girişini yasaklayan Hollanda, yeni bir adım atacak. Ülkedeki esrar kafelerinin yüzde 30'una sahip olan Amsterdam'da, koronavirüs salgınından önce her ay 1,5 milyon turist, bu kafeleri ziyaret ediyordu.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema ile savcı ve polis yetkilileri, önümüzdeki süreçte yabancı turistlerin, esrar satan kafelere girişinin yasaklanmasını içeren bir plan üzerinde anlaştı.

Halsema tarafından belediye meclisine gönderilen plana göre, coffeeshop'lara sadece Hollanda'da ikamet eden kişilerin girmesine izin verilecek.

Esrar kafelerin sayısının azalmasına rağmen, satışlar arttı

Amsterdam'daki esrar kafelerinin sayısı son 2000 yılından bu yana 283'ten 166'ya düşürüldü. Buna rağmen esrar satışlarında sürekli bir yükseliş oldu. Bazı kafelerin satışı yüzde 200 oranına arttı.

Belediye Başkanı Halsema'ya göre bu artışta, ucuz uçak bileti ile Amsterdam'a gelen yabancı uyuşturucu turistlerinin katkısı büyük.

Turistlerin kafelere girişi daha önce de yasaklanmış olmasına rağmen, sokak ticareti endişesiyle karar kaldırılmıştı

Hollanda'nın diğer kentlerinde, yabancı turistlerin esrar kafelerine girişi yasaklanırken, Amsterdam Belediyesi, yasadışı sokak ticaretinin artacağı endişesiyle bu karar katılmamıştı.

Amsterdam Belediyesi, savcı ve polis, yeni plan sayesinde yabancı uyuşturucu turistleri ve bunların neden olduğu sorunlardan kurtulmak istiyor. Planın bir diğer amacı da, esrar pazarını daha şeffaf hale getirmek.

Belediye ve güvenlik birimleri, bu önlem sayesine son yıllarda hızla büyüyen hafif uyuşturucu ticaretinin, ağır uyuşturucu ortamına karışmasının da önleneceğini düşünüyor.

Plan kapsamında, kentteki coffee shop sayısının da, en fazla 73 ile sınırlandırılması öngörülüyor.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Aleyna Çakır'ı Gündeme Getiren Müge Anlı'da, Avukat Rahmi Özkan'ın Ümitcan Uygun'u Savunması Tartışma Yarattı - onedio.com
Aleyna Çakır'ı Gündeme Getiren Müge Anlı'da, Avukat Rahmi Özkan'ın Ümitcan Uygun'u Savunması Tartışma Yarattı - onedio.com
Salgının Eğitim Bilançosu: 936 Kolej Battı, 3 Bin Öğretmen İşsiz Kaldı! - onedio.com
Salgının Eğitim Bilançosu: 936 Kolej Battı, 3 Bin Öğretmen İşsiz Kaldı! - onedio.com
Maddenin Yeni Bir Hâli Keşfedildi: Sıvı Cam - onedio.com
Maddenin Yeni Bir Hâli Keşfedildi: Sıvı Cam - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir