Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hepimizin Aklını Kurcalamış Bir Soru: Kale Merdivenleri Neden Hep Saat Yönündedir?

-

Filmlerde veya gerçek hayatta mutlaka merdivenleri saat yönünde inşa edilmiş kalelere sık sık rastlamışsınızdır, peki bunun bir nedeni olabileceği hiç aklınıza gelmiş miydi?

Kale merdivenlerinin görseldeki şekilde yapılmasının çok dahiyane bir nedeni var.

Öncelikle bu nedenin savaşlarla ilgili olduğunu söyleyerek başlayalım. Nasıl mı?

Şimdi kalenizin işgal altında olduğunu hayal edin.

Düşman bir şekilde kapıyı kırıp merdivenlerden akın akın gelmeye başladı. Bu durumu bir savunma avantajına çevirmek için, merdivenleri saat yönünde döne döne gideceği şekilde inşa etmeniz gerek. Böylece, saldırı yapan taraf merdivenleri çıkarken, genelde kılıç sağ elde olduğu için (insanların pek azı solaktır) kılıç sallama alanları duvarın dış yüzeyiyle çakışır.

Merdivenlerin bir hayli dar olmasını da buna eklediğinizde işler saldıran taraf için bir hayli güçleşiyor.

Bu iki etkenle beraber, düşmanın kılıç kullanma kabiliyeti bir hayli kötü etkileniyor. Daha da güzeli, savunma tarafındaki kişinin de aksine baya rahat bir kılıç sallanma alanı kalıyor ve arada aşılması güç bir avantaj farkı oluşuyor.

Merdivenlerin tasarımındaki tek strateji bu değil üstelik.

Kaleler inşa edilirken, merdivenlerin basamaklarının yüksekliği hep eşit tutulmuyormuş. Peki bunun avantajı ne?

Şöyle ki, kaledekiler bu eşit olmayan basamaklara zamanla alıştığından gayet rahat hareket edebiliyorlar.

Fakat saldıran tarafın askerleri, her adımlarını dikkatle atmak zorunda kalıyorlar, düşmemek için yavaş hareket etmek zorunda oluyorlar, çoğu zaman da düşüyorlar. Hal böyle olunca da saldırı kabiliyetleri bir hayli azalıyor tabii.

Özetle, kalelerin bu belirgin merdiven düzeninin işte böyle harika bir açıklaması bulunuyor.

Bir dahaki sefere kaleleri gezdiğinizde, strateji harikası olan bu basit ama etkili fikri biraz daha takdir edebilirsiniz...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okisi

saldıran tarafın kılıçları merdiven boşluğuna denk geliyo duvara değilki yukardan inen savunma takımının kılıçları duvara denk geliyo lan bi terslik var bu işte aq

csa

Yani eğer saldıran taraf yukardan asagı inmiyorsa oyle oluyo. Biraz saçma geldi dolayısıyla bu açıklama...

okisi

kaledede saldıran aşşağıdan çıkar yani bildiğim kadarıyla :D

csa

Bence de oyle olur. Yani yukarıdan asagi inildiği durumlar çok daha azdır. Gerçi aşağıda da mahzenler olur oraya saklanılırsa savaş durumunda... Bilemiyorum ama bi yanlışlık var

yori

güzel bilgi ama sen dedikden sora düşündüm hiç dikkat etmemişdim o zaman ben saldıram taraf olsam kılıncda bi sıkıntı çıkmaz solak oldum üçün

hitchhikermarvin

İlk iki resimde merdiven çıkan avantajlı değil mi işte amk, kafam karıştı, sağımı solumu mu bilmiyorum lan yoksa ben. Ayrıca sondan ikinci foto saat yönü değil. Ulan editör kafa açtın ha.

tartantula

Konu ilginç anlatım güzel ama şu "Hepimizin aklını kurcalamış bir soru" başlığı nedir ya kim o oturup kale merdiveni yönü düşünen "hepimiz"

csa

Hakkaten benim de hiç dikkatimi çekmemişti.

haylazadam

aklım daha önce hiç bu kadar kurcalanmamıştı

Görüş Bildir