Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hepimizi Mutsuz Eden Klasik İlişkiler Yerine Açık İlişkiyi Tercih Etmemiz İçin 13 Sebep

 > -
Abone ol

Açık ilişki; partnerlerin birbirlerini herhangi bir konuda kısıtlamadığı, aynı anda başkalarıyla da ilişki yaşayabildikleri, ancak fuckbuddylikten farklı olarak sadece seks amaçlı değil duygusal ve sosyal olarak da paylaşım içinde oldukları ilişki şeklidir. Toplumumuzda yavaş yavaş yer edinmeye başlayan ve ne yazık ki pek de becerilemeyen açık ilişkinin neden klasik ilişkiden daha iyi olduğunu okuyoruz...

1. Çiftlerin birbirlerine yalan söylemesine gerek kalmaz.

Çünkü birbirinizin hayatını yönetmeye değil belli ölçülerde paylaşmaya çalışırlar. O yüzden yalan söylemelerine gerek yoktur çünkü karşınızdaki kişinin hayatınızın geri kalanı üzerinde söz hakkı yoktur.

2. Sürekli durum raporu vermek zorunda kalmazsınız.

''Nerdesin aşkım? 

Burdayım aşkım. 

Kimlesin aşkım? 

Şunlayım aşkım.'' gibi sürekli durum raporu vermek zorunda kalmazsınız. Çünkü bunları sadece siz isterseniz karşınızdakiyle paylaşırsınız. Gerisine karışamaz.

3. Karşınızdaki insanın saçma sapan kıskançlık krizleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Böyle bir durumda anında yollarınızı ayırırsınız. Açık ilişkide kıskançlığa asla yer yoktur. Taraflar bunu bilir, buna göre hareket eder.

4. Klasik ilişkilerdeki gibi zaman geçtikçe artan sorumluluğun altında ezilmezsiniz.

Klasik ilişkilerde zaman geçtikçe üzerinizdeki sorumluluk artar. Ayrılmak zorlaşır. Karşı taraftan ne kadar sıkılsanız, güvensizleşseniz de geçirdiğiniz onca zamanı düşünür ayrılamazsınız. Açık ilişkide böyle bir şeye kesinlikle yer yoktur. Kimse bir sonuca bağlamayı beklemediği için artan sorumluluk nedeniyle ilişkinizin tatsızlaşması da mümkün olmaz.

5. Partnerinizle sadece istediğiniz zaman görüşür ve sadece keyif aldığınız şeyleri yaparsınız.

Tabii bu karşınızdakinin isteklerini hiçe saymanızı gerektirmez. Ancak klasik ilişkilerde talepler genelde karşı taraf için zorunluluk anlamına gelir. Çiftler sürekli buluşup bir şeyler yapmalıdır gibi anlamsız bir algı vardır. Açık ilişkide keyfinize göre hareket edebilirsiniz.

6. İlişkiyi ayakta tutmak için kendinizden ödün vermenize gerek yoktur çünkü açık ilişki gittiği yere kadar gider, gitmediği yerde biter.

Klasik ilişkilerde işler kötüye gitmeye başlayınca genelde bir taraf kendinden ödün vermeye, ilişkinin bitmemesi için kendini paralamaya başlar. Açık ilişki yaşıyorsanız böyle bir sorun yaşamazsınız.

7. Biriyle ilişki yaşarken başka birinden hoşlanmanız durumunda o ihtimali de değerlendirebilirsiniz. Dolayısıyla tercih şansınız olur.

Açık ilişkilerde partnerler başkalarıyla da flört edebilir ve hatta sevişebilirler. Bu şekilde bir kişiye saplanıp kalmazsınız. Hoşunuza giden diğer insanlarla da ilişki yaşayabilirsiniz. Her birinin farklı bir yönünü sevdiğiniz birkaç kişiyle takılarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

8. Klasik ilişkilerdeki gibi karşınızdaki tüm hayatınızı didik didik etme haddini kendinde göremez.

Ondan önce kimlerle olduğunuz, eski sevgililerinizle iletişiminiz, kiminle görüşüp görüşemeyeceğiniz vs karşınızdakini asla ilgilendirmez.

9. Sosyal medya hesaplarının şifrelerini paylaşmak, telefon kurcalamak gibi bunaltan hareketler teklif dahi edilemez.

Bir ilişkinin gelebileceği en kötü nokta budur sanırım. Genelde karşı taraf sizi 'Madem saklayacak bir şeyin yok o zaman neden vermiyorsun şifrelerini!!!!' diye sıkıştırarak istediğini elde eder. Arkadaşlarınızla olan özelinize bile burnunu sokar. açık ilişkide ise böyle bir şey asla teklif edilemez.

10. Üzerinizde klasik ilişkinin yarattığı baskılar olmayınca karşınızdakiyle daha keyifli bir ilişki yaşar, onu daha iyi tanırsınız.

Klasik ilişkiler bir süre sonra insanın ayağında pranga varmış hissi uyandırır. Başlarda karşınızdakine ilgi duymanıza sebep olan özellikleri de göremez hale gelirsiniz. Baskı, tarafları birbirinden soğutur ve uzaklaştırır. Bu baskıların olmadığı ortamda saf keyif ve hoşlantı vardır. Tadını çıkarırsınız.

11. Kimsenin birbirine sadakat sözü vermediği bir ilişkide aldatma-aldatılma gibi şeyler de yaşanmaz.

Başkalarıyla ilişkilerin serbest olduğu bir ortamda aldatma-aldatılma gibi durumlar yoktur. Kimse kimseyi kandırmaz, arkasından iş çevirmez. Siz de sürekli bir şüpheyle yaşamak zorunda kalmazsınız.

12. İlişki yaşadığınız insanla günün 24 saati mesajlaşıp konuşmak zorunda kalmazsınız. Sadece gerektiğinde ve istediğinizde arar sorarsınız.

Klasik ilişkilerin en sıkıcı yanlarından biri tarafların sürekli mesajlaşarak ya da konuşarak birbirlerini sıkboğaz etmeleridir. Bunu azıcık kırmak istemeniz durumunda ise 'Mesajıma neden cevap vermedin???' 'Telefonun neden kapalı???' gibi hesap sormalar başlar. Açık ilişkide ise böyle bir durum yaşanmaz.

13. Kafanızda asla 'Şimdi biz neyiz?' 'Ne olacağız?' vs gibi sorular olmaz. Canınız istedikçe, canınızın istediğini, canınızın istediği kadar yaparsınız. Sıkıldığınız yerde yolunuzu ayırır, önünüzdeki maçlara bakarsınız...

Ne olduğunuzu ya da ilişkinizin nereye varacağını düşünerek stres yapmanıza gerek kalmaz. Çünkü bu bir sonuca bağlamak zorunda olduğunuz tipte bir ilişki değildir. Birlikte güzel zaman geçirmeye, birbirinize destek olmaya ve tüm bunları klasik ilişkilerin dezavantajları olmadan yapmaya çalışırsınız. 

Özetle açık ilişki yaşayan insanların kafası da gönlü de her açıdan rahat eder.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ercan-aksu1

Bu ilişki biçimini aşk ve cinsellik tecrübeleri 3 ü geçmeyenler anlayamaz o yüzden onlar bence yorum yapmasınlar. bu biçim ayrı bir boyut, ayrı bir seviye size göre değil, klasik ilişklileri önce dibine kadar yaşamanız gerekir. Ayrıca her insanın size kattığı verdiği farklı yönler olabilir biri yüzünüzü okşar çok hoşunuza gider diğeri size şarkı söyler veya sizin onlara yapmaktan mutlu olduğunuz şeyler vardır. biri size dibine kadar güven duygusunu yaşatır diğeri dibine kadar şefkati yaşatır. Böyle dertleşebildiğin sırrını paylaşabildiğin sarılıp ağlayıp güle bildiğin insanlarla bunu yaşaya bilirsiniz. Fuckbuddylikle alakası yoktur.

tauruss.1907

bence iyi bir fikir. neyin ne oldugunu biliyorusunuz !! aşk acısına son diyelim.. Türkiyede bu geri kafalı zihniyet oldukça...

purplemoon

insanoglunun icgudulerine gore boyle birsey mumkun degildir. Bu dedigin fuckfriend'lik. Ask ve sevginin oldugu bir iliskide bu mumkun olamaz.

tauruss.1907

ugh. fuckfriendlik olsaydı sadece sex düşünmeleri lazımdı. ( nedense aklıma fifty shades of gray filmi geldi ne alaka bilmiyorum ) neyse kısacası burda anlatılan şey duyguları birinde tatmin etmek ve iki insanın bunu anlaşmalı yapması. ihanet ediyorrrsunlar yok. --- hayatınızda biri yokmu ? sevgi ihtiyacınız mı var ?? sevgilisi olanları kuduz köpek gibi kudurup kıskanıyormusunuz ? o zaman bu ilişki türü tam size göre :D

deniztolga

çok eşliliğin her hali, ister adı 'açık ilişki' diye modernitenin bir söylemi olsun, ister din tabanlı bir yaklaşım tarzıyla okunsun farketmez son derece çirkin ve ahlaksızca geliyo bana. Dahası insanlığa da yakıştıramıyorum. Evet herkes eşinden, sevgilisinden birlikte olduğu kişiden sıkılıyordur dönem dönem. Ama bunun yolu gidip başkalarıyla takılmak yada farklı şeyler yapmak olmamalı. İnsan sadece cinsellikten ibaret bir yaratık değil. Kendinizi ne kadar çok farklı şeylerle donatırsanız ve mutluluğu ne kadar çok farklı yönleriyle ele alırsanız bu tarz sıkılmalara yada ilişkilere ihtiyaç duymazsınız. Her görüşe tabiki saygım var ama benim doğrum da insana bakış açımda bu.

civan-kazanova

Bu ne iğrenç, ne mide bulandırıcı bir içerik böyle?

Görüş Bildir