Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Henüz Büyümeden Okuyalım: Çocuklar ve Çocuk Kalanlar İçin 10 Fantastik Kitap

96PAYLAŞIM

Yaşımız kaç olursa olsun çocuk kitaplarını okumak için yalnızca yaş limitini dayatan sayılara itibar etmek zorunda değiliz tabii ki. Küçük yaşlarda okunduğunda çocuklara mizah duygusunu, empati kurabilme ve farklı perspektiflerden bakabilme yeteneğini kazandırabilecek pek çok kitap, yaşı artık pek de ufak olmayan ama hala hücrelerinde çocukluğun izlerini taşıyan kişiler için de çok değerlidir, sizce de öyle değil mi? Bu kitapların bir kısmını incelemekten memnun olacağınızı umarız...

1. Grotesk Uzmanı: Grimm Masalları

Grimm Kardeşler olarak bilinen Jakob Grimm ve Wilhelm Grimm sayesinde bir araya getirilmiş masallar Alman edebiyatında oldukça önemli eserlerden sayılmaktadır. Kurt ile Yedi Keçi, Rapunzel ve Kırmızı Başlıklı Kız gibi evrensel olarak bilinen ve çocukluğunda neredeyse hemen herkesin dinlediği ya da okuduğu bu masallar aslında Alman halkının kültür yapısının temelini oluşturmaktadır. Masallardaki grotesk havanın çocuklar için biraz ağır olabileceğini düşünenler olsa da unutmamak gerekir ki; çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi korku ögelerinden hoşlanabilirler.

2. Yalnızların Dostu: Küçük Vampir

Ailesinin tek çocuğu olan Anton ismindeki çocuk karakterimiz, onlar dışarı çıktığında evde tek başına oldukça sıkılmaktadır ta ki; küçük vampir penceresine konana kadar! İşte bundan sonra asıl macera başlıyor. Anton, Rüdiger'in kendi yaşantısından oldukça zıt yaşantısına tanık olur ve onun ailesiyle tanışır. Bu tanışma tüyler ürpertici olsa da sevimli Anna o kadar da ürpertici değildir. Angela Sommer-Bodenburg tarafından kaleme alınmış bu kitap serisi sizce de oldukça sürükleyici değil mi?

3. Absürdlükler Kraliçesi: Pasaklı

Kaye Umansky'nin yazmış olduğu Pasaklı serisi, fantastik ve esprili bir dille okuyucusunu birbirinden absürd maceralara sürüklemektedir. Toprak cinleriyle türlü dertleri olan bir cadı topluluğunun büyülü ve komik dünyasında kendinizi kaybetmeye hazır olun!

4. Talihsizlikler, beceriksizlikler ve biraz da eğlence: Cadılar Okulu

Cadılar Okulu serisi, Jill Murphy tarafından yazılmıştır. Hikayelerde oldukça beceriksiz bir cadı olan Mildred'ın cadılara özel bir okulda, diğer öğrencilerle olan serüvenlerine tanık olabilirsiniz. Disiplinli öğretmenlerle ve birbirinden talihsiz durumlarla baş etmeye çalışan Mildred, karşılaşılan kötü durumlarda bile eğlenceli bir taraf olabileceğini sizlere kanıtlayacak.

5. Durmaksızın Bir Macera Akışı: Sevimli Canavarlar

Thomas Brezina'nın bu eğlenceli ve fantastik serisi okuyucusunda bağımlılık yaratacak düzeyde akıcı gelişmekte, başkahraman Max'in sevimli canavarlar için göze aldığı bir dolu risk ve birlikte atıldıkları maceralar eğlenceli bir dille okuyucuya aktarılırken aynı zamanda bu seri, arkadaşlık ve fedakarlık üzerine bolca ayrıntı barındırmaktadır.

6. Hayal Gücünün Doruklarında: Charlie'nin Büyük Cam Asansörü

Roald Dahl'ın harika kitaplarından biri olan Charlie'nin Çikolata Fabrikası'nın devam niteliğindeki bu kitap, okurları için özel bir yere sahip olmaktadır. Fabrikanın sahibi olduktan sonra, ailesiyle birlikte uzayın derinliklerine cam bir asansör yardımıyla seyahate çıkan Charlie'nin maceraları sizleri bekliyor.

7. Tüyler Ürpertici Goosebumps

R.L. Stine tarafından kaleme alınmış bu fantastik atmosferinden gerilime kayan seri, bir zamanlar çoğumuz için vazgeçilmezdi. Korkmamıza rağmen sürükleyici havasından dolayı elimizden bırakamadığımız bu kitapların televizyon dizileri de mevcuttu... Ama şimdi o konulara girmeye hiç gerek yok, tüylerimiz ürpermesin.

8. Yılmaz Dedektif: Peggy Sue

Serge Brussolo tarafından yazılmış bu kitap serisinde, baş karakter olan Peggy Sue bir okul öğrencisidir ve aynı zamanda sihirli olayların ardındaki sır perdesini kaldırmak için çabalayan yetenekli bir dedektiftir. Peggy Sue ile birbirinden fantastik ve karışık olayların çözümüne tanık olmamak imkansız.

9. Adaletin Savunucusu: Harry Potter

J.K. Rowling tarafından kaleme alınmış bu seri elbette hepimizin hayatında önemli bir yere sahip. Diplomasiyi, sabrı, dostluğu ve sadakati en iyi öğreten kitap serilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Değer yargılarını sevgi üzerine kurmak gerektiğine inanıyorsanız tam da yerine geldiniz!

10. Büyük meseleler için Küçük Prens

Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılmış olan bu hikaye, neredeyse herkes için özeldir. İçinde çocukluğunu yaşatan çoğu yetişkin için kendi içine bir dönüş yolu niteliğinde olan bu kitap, çocuklara katabileceği şeylerin yanında büyükler için de çok değerli bir kaynaktır. Düzenin içinde duyarsızlaşmaya başladığınızı hissettiğinizde sizi tedavi edebilecek bir panzehirdir Küçük Prens.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
busra-yurtseven

bi de SPİDERWİCK GÜNCELERİ var o da çok güzel bişi

busra-yurtseven

ama bi saniye HP çocuk kitabı deyil her yaştan insana hitap eden bir kitap 7 yaşından 70 yaşına kadar okunabilir bence

Görüş Bildir