Görüş Bildir
Haberler
Hemşireyle İnatlaşan Tekniker Oksijen Vanasını Kesti, Bir Hasta Hayatını Kaybetti!

etiket Hemşireyle İnatlaşan Tekniker Oksijen Vanasını Kesti, Bir Hasta Hayatını Kaybetti!

İstanbul'da bir hastanede iddiaya göre hemşireyle inatlaşan biyomedikal teknikeri Fatih K. yoğun bakım ünitesinin oksijen bağlantısını kesti. Nefessiz kalan bir hasta hayatını kaybetti. Teknikere soruşturma açıldı.

İstanbul'daki bir hastanede biyomedikal teknikeri olarak çalışan Fatih K.(35), hastanenin yoğun bakım ünitesinde görevliydi. Fatih K., hemşire Ekrem K. ile akşam saatlerinde konuşmaya başladı. Ekrem K., elindeki belgeleri imzalamak için Fatih'in önlüğünün cebindeki kalemi aldı. Fatih, hemşireden kalemini geri istedi. Ekrem de kalemi geri getirmeyeceğini söyledi. İkili arasındaki kalem şakası devam ederken, iddiaya göre tekniker, 'Kalemi getir, yoksa yoğun bakım ünitesinin oksijen bağlantısını keserim' dedi.

Oksijen bağlantısını kesti

Oksijen bağlantısını kesti

Sabah gazetesinden Dilek Yaman Demir'in haberine göre, Ekrem K. Fatih'e böyle bir şey yapamayacağını söyleyerek, kalemi geri vermedi. İnada binan kalem polemiği sırasında Fatih K., yoğun bakım ünitesindeki oksijen panosunun kapağını açarak yoğun bakım ünitesine oksijen gönderen vanayı aniden kapattı. Hastanede alarm çalmaya başladı.

Bu sırada hemşirenin yoğun bakım ünitesindeki bir hastası ajite oldu. Hemşire koşarak hastasına yardıma gitse de yoğun bakımdaki hasta, hayatını kaybetti. Entübe olarak yoğun bakımda tedavi gören hasta vananın kapanmasıyla nefessizlikten öldü. Bu sırada hastanedeki üst denetçi hemşire, alarmla ilgili idari soruşturma başlattı.

Hemşire Ekrem K. ve yoğun bakım ünitesindeki çalışanların olayla ilgili ifadelerine başvuruldu. Ekrem K., yaşanan şakalaşma olayı nedeniyle teknikerin yoğun bakım ünitesindeki oksijen paneline gittiğini, ardından panelin kapağını açarak üniteye bağlantı sağlayan vanayı kapatmasıyla hastanede alarm çaldığını söyledi. Alarm sonrası yoğun bakım ünitesindeki hastalarından bir tanesinin  durumuyla ilgili alarm aldığını ve hastaya müdahalede bulunduğunu ifade etti.

"Vanayı kapatıp olay yerinden ayrıldım"

"Vanayı kapatıp olay yerinden ayrıldım"

Fatih K., idari soruşturma kapsamında alınan ifadesinde ise yaşananları şöyle anlattı: 

Yoğun bakım ünitesinden başka bir hemşire tarafından çağırıldım. Akşam 16:00 sıralarında üniteye geldim. Ekrem ile karşılaştık. Cebimdeki kalemi aldı. Gitti. Gel dedim. Beni dinlemedi. Ben de iş inada bindiği için oksijen vanasını kapatıyorum, gel' dedim. O anda aklıma o geldi. Kapattıktan sonra gel kendin aç dedim. Vanayı kapattıktan sonra hemen alarm çalmadı. Yaklaşık 1 dakika sonra alarm çaldı. Ben de olay yerinden ayrıldım. Yoğun bakım ünitesindeki hoca bana kızdı. Yapmamam gereken bir şeydi. Çok üzgünüm. Yaptığım şeyin hiçbir açıklaması yok.'

İdari ve adli soruşturma

İdari ve adli soruşturma

Hemşire ve tekniker arasındaki yaşanan olaya yoğun bakım ünitesindeki ünitede görevli doktorlar, temizlik görevlisi, diğer hemşireler ve hasta bakıcıların da şahit olduğu belirlendi. Olaya tanıklık eden tüm personelin ifadesine başvuruldu.

Hastane idari soruşturma kapsamında ifadeler sonrası ilişiğini kestiği tekniker Fatih K. hakkında cezai soruşturma için önce Sağlık Bakanlığına ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Savcılık, şüpheli hakkında 'taksirle ölüme neden olma' suçundan soruşturma başlattı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
148
118
59
25
15
14
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sinem Kesici

İlkokul mu hastane mi belli değil amk

lara

Çok doğru bir yorum 😂😂 tanrım affet o güldürdü 😢😔

Mine Aydın

yuh artık ya.inat için oksijeni kesmek nedir ya?Aklı başında bir insan bunu yaparmı?Bunun hesabını kim verecek?Hastanelerde çalışan insan bu mu?Bitmişiz bitm... Devamını Gör

hipotalamus

Egosu uğruna, yaptığı hareketin sonucunu bir an dahi düşünmeden bir can almış....Yetişkin olmak yaşla ilgili değil. Yoğun bakımda oksijen vanasını kapatmak n... Devamını Gör