Hem Hayat Hikayesiyle Hem de Yaptığı Büyüleyici Çalışmalarla Herkese Örnek Olacak Bir Sanatçı: Vik Muniz

-
Abone ol

İnsanların yaşamlarının hikayesi her zaman ilgi çeker. Fakat Vik Muniz duyabileceğiniz en değişik hikayelerden birine sahip...

Öncelikle 'Kim bu Vik Muniz?' diyenlere bi cevap verelim...

Brezilyalı bir adam bir gün bir trafik kazası geçirir.

Ciddi bir şey olmaz. Kazayı yapan kişi başı ağrımasın diye adama bir miktar para verir ve yoluna gider. Adam Rio’da yaşayan işsiz, güçsüz bir adamdır... Elindeki paraya bakar ve o parayla bir anda New York’a gitmeye karar verir. Orada öyle harika şeyler ortaya çıkarır ki günün en başarılı sanatçılarından biri olur. O isim Vik Muniz. Asıl etkileyici olan bununla sınırlı değil, yaptığı büyük bir belgesel var.

Peki o belgeselde ne anlatıyor?

Lüks villalar ve varoşlar arasında kalmış hayatları...

Muniz yerel halkı belgelerken onlara büyük bir gelir kapısı açar. Vik Muniz ülkesi için, ülkesi içinde bir şeyler yapmak istiyor. Brezilya bizim gibi bir ülke; bir yanda süper lüks villalar, o villaların hemen yanında pencere ve balkondan görünen varoşlar... Arada büyük uçurumlar var.

Geri dönüşüm malzemelerini ayıran insanlar...

Muniz çöp toplayıcılarını keşfeder, daha doğrusu çöplerden geri dönüşüm malzemelerini ayıklayan insanları. Bir şeyler yapmak ister buna dair. Çekimi yaklaşık üç yıl kadar sürecek bir projeye başlar. Catador denen geri dönüşümcüleri bir süre izler öncelikle, hikayelerini dinler. Onlarla yakınlaşır ve arkadaşlık kurar.

Kırık hayatları, insanlarının kırılgan yanlarını, zorluklarını, kiminin yaptığı işten yakınmasını, kiminin gurur duymasını toplar belgeselde.

Yemek yapan bir kadın, işçi bir genç, barakada yaşayan bir anne...

Başrole aldığı insanları, birçok kişinin hikayesini çeker ve eserlerine koyar.

Çöpten yaratılan eserler ihtiyacı olanlar için gelir kaynağı olur.

Peki nasıl? Önce fotoğraflarını çeker, sonra hikayede onu etkileyen neyse o kısmın içine yine aynı çalışanlarla birlikte çöpleri doldurur. Son derece etkileyici eserler çıkar ortaya. Peki neyle? Çöple! Çöpten oluşturulan eserler Londra'da bir açık arttırmada satılıyor. Elde edilen gelir işçilerin ihtiyaçları ve örgütlenmesine harcanıyor.

İşte o eserlerden bazıları;

İnsanlığa ve sanata katkılarından dolayı Vik Muniz'i tebrik ediyoruz. 👏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cem_coen

Çöpleri kullanırken bakteri giderici kullanmıyorlar çok önemli bir etken dikkat edilmesi gerekiyor.

Görüş Bildir