Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hedefi Dünya Birinciliği: Bilecikli Bedriye Engin 'Toprağın Kadınları' Yarışmasında Finalde!

 > 
2.5bPAYLAŞIM

Yves Rocher Vakfı'nın "Dünyayı Değiştiren Kadınlar" projesi kapsamında düzenlenen Toprağın Kadınları Ödülleri'nde finale kalan Bilecikli Bedriye Engin'in hedefi birinci olmak...

56 yaşındaki Engin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2012 yılında düzenlediği bir yarışmada ''Bilecik'in en temiz köyü'' seçilen Kurşunlu'da ikamet ediyor.

Kütüphaneden alınan 3 bine yakın kitap! Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından 2013'te "Sıra dışı okur" seçilmiş.

Üç çocuk annesi ve ilkokul mezunu Bedriye Engin, harman zamanında bile bir ayda 3 kitap okuyor.

Küçük yaşlarda edindiği kitap okuma alışkanlığı nedeniyle "Köyünden çıkmadan dünyayı okuyan kadın" olarak adlandırılan Engin, kendisini sıradan bir köylü olarak gördüğünü söylüyor ve kitap sevdasını şöyle anlatıyor: 

“Baktım komşu bir kadın hem yün eğiriyor hem de koyunlarını güdüyor. O zaman dedim benim koyun edinmem lazım acilen. İkiz koyun buldum onları çoğalttım, sadece kitap okumak için. Büyükbaş hayvanlarımın yanında 17 yıl küçükbaş hayvan baktım ama ben sadece kitaplarla mutlu oldum. Hayatımda sadece kitap vardı, tarlada kitap okurken dinlendirdim.”

Hikâyesi geçen yıl Güven İslamoğlu'nun Yeşil Doğa adlı programına konu olmuştu 📹

Bir öğretim üyesinin tavsiyesi ve bir mimarın desteğiyle hazırladığı proje "Toprağın Kadınları" ödüllerinde Türkiye birincisi oldu.

Ankara Üniversitesinden bir öğretim üyesinin tavsiyesi ve bir mimarın desteğiyle hazırladığı "Eko Köy Turizmi Projesi", Yves Rocher Vakfı'nın yürüttüğü "Dünyayı Değiştiren Kadınlar" başlıklı çalışma kapsamında düzenlenen "Toprağın Kadınları" yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

Birincilik ödülü 10 bin euro'yu Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda düzenlenen etkinlikte alan Engin, kazandığı bu parayı yine turizm alanında yatırım için harcamış.

Bilecik'in Gölpazarı ilçesine bağlı köyünü ekoturizmle tanıştıran Engin, vakfın projesinin toprakla ilgili girişimci kadınlara destek olmayı hedeflediğini söylüyor.

Halk oylamasına katılmak için buraya tıklayabilirsiniz.

"Dört özellik istiyorlar. Birincisi doğa ile insanı buluşturmak, ikincisi çok çeşitlilik, üçüncüsü sürdürebilirlik, dördüncüsü de bu alanda ödül almak."

'Bu mutlu kadınlar grubuna biraz daha mutlu kadın eklemek istiyorum'

Türkiye birinciliği ödülünü 7 Mart'ta aldığını aktaran Engin, şöyle devam ediyor: 

"Kazanırsam bir 10 bin euro daha alacağım. Bir de halk oylaması yarışması var, onda da birinci durumdayım. Vakfın internet sitesi üzerindeki oylama 9 Mart'ta başladı 26 Mart'ta sona erecek. Eğer halk beni sosyal medyada oylarsa 5 bin euro da oradan gelecek. 4 Nisan'da eşimle Fransa'da olacağız. Orada dünya birincisinin kim olduğunu açıklayacaklar. İnşallah ben olurum. Ben mutluyum, ekip çok mutlu. Bu mutlu kadınlar grubuna biraz daha mutlu kadın eklemek istiyorum. Esnaf da kazanıyor, köylü de. Herkes kazanıyor. İnsanların hayatına dokunmak çok önemli."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir