Hayvanseverleri Kendine İlk Bakışta Aşık Edecek Dünyanın En Nadir Görülen 21 Köpek Cinsi

-

BuzzFeed'den derlediğimiz dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan ve çeşitli sıradışı özelliklere sahip bu nadir köpek ırkları gerçekten çok tatlış.

Yanlış anlaşılmasın, asla herhangi bir köpek ırkının diğerine göre daha çok sevilmesi gerektiğini söylemiyoruz. Hepsi bizim canımız hepsi sevgimize ve ilgimize aynı şekilde karşılık verir.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/juliapugachevsk...

1. Appenzell Dağ Köpeği

Appenzell Dağ Köpeği
Appenzell Dağ Köpeği

Appenzell İsviçre'de bir dağ köyü olsa da aslında bu köpek bir Alman ırkı olan Bernli dağ köpeğinin kısa tüylü halidir diyebiliriz. Çiftlik hayvanları ve çocuklarla arası çok iyidir. Ayrıca koşmayı seviyorsanız bu köpek size eşlik edecek en iyi ırklardan biridir.

2. Azawakh

Azawakh
Azawakh

Tazının kıvrık kuruklusu demek mümkün. Düşük kulakları ve asaletli görüntüleriyle narin bir köpek gibi görünseler de çok iyi koku alır ve çok hızlı koşarlar.

3. İtalyan Bergamo Çoban Köpeği

İtalyan Bergamo Çoban Köpeği
İtalyan Bergamo Çoban Köpeği

Bergamasco çoban köpeği denilen bu rasta köpekler kendilerini size eşit görmeleriyle bilinir. Oldukça zeki köpeklerdir, çobanlık işinde gerçekten başarılıdırlar. Bob Marley saçları görüntüleri de cabası! :)

4. İtalyan Bracco

İtalyan Bracco
İtalyan Bracco

Beagle cinsi av köpeği ve tazı karışımı olan Bracco hem aktif, hem sevecen hem de zekidir.

5. Çatalburun

Çatalburun
Çatalburun

Türkiye dışında pek bilinmeyen ve pek de görülmeyen Çatalburun da burunlarındaki ayrımdan tanınır. Tarsus bölgesinde görülen Çatalburun Pointer cinsi köpeklerin tek ayık burunlu olanıdır.

6. Kafkas Ovcharka (Rusça 'çoban')

Kafkas Ovcharka (Rusça 'çoban')
Kafkas Ovcharka (Rusça 'çoban')

Bu Rus Kafkas dağ köpeğinin ayı bile avlayabildiği söylenir. Bu yüzden Kafkasya Dağları'nda yaşıyor ve kurtarladan ya da ayılardan korunmaya ihtiyaç duyuyorsanız imdadınıza yetişirler.

7. Çekoslovakyalı Vlcak (Kurt köpeği)

Çekoslovakyalı Vlcak (Kurt köpeği)
Çekoslovakyalı Vlcak (Kurt köpeği)

Genel olarak kurt köpeği cinsi özelliklerini taşıyan Vlcaklar çok sadıktırlar ve sadece doğru eğitilmedikleri zaman vahşileşebilirler. Diğerlerine nazaran oldukça yeni bir ırk sayılabilir.

8. Estrela Dağ Köpeği

Estrela Dağ Köpeği
Estrela Dağ Köpeği

Portekiz çoban köpeği olan bu cins, sürüleri kurtlardan korumak için kullanılıyor. İnsanlara karşı soğuk ve ilgisiz tavırları olduğu bilinir ama şu ifadeye bakar mısınız?

9. Grand Basset Griffon Vendéen

Grand Basset Griffon Vendéen
Grand Basset Griffon Vendéen

Bir Schnauzer düşünün ama Basset hound bacakları ve kulakları var. Genellike mutlu ve eğlenceli bir tavırları vardır. Sizi gerçekten mutlu edecek bir minnoş!

10. Hovawart

Hovawart
Hovawart

Rottweiler renklerinde Golden retriever hayal edebiliyor musunuz? 13. yy'da soyları tükenmek üzereyken şanslıyız ki böyle bir şey olmadı ve bu güzellik hala yaşamaya devam ediyor.

11. Kai Ken

Kai Ken
Kai Ken

Bu nadir görülen Japon ırkı hemen hemen hiç tüy dökmüyor ve ev köpeği olmak için gayet uygun. Anime filmlerde çok karşımıza çıkarlar, şu duruştaki tarza bakar mısınız?

12. Kooikerhondje

Kooikerhondje
Kooikerhondje

Bu Hollanda spaniel'lerini 17. yüzyıl tablolarında görmüşsünüzdür. Sıradışı görünümlerini kulaklarındaki küpe görünümlü siyah tüylerine borçlular.

13. Lancashire Heeler

Lancashire Heeler
Lancashire Heeler

Corgi şeklinde paketlenmiş bir doberman düşünün, birazcık eğitilmeleri gerekiyor yoksa oldukça yaramaz bir ırk olabiliyorlar.

14. Mudi

Mudi
Mudi

Macar çoban köpeği ırkı olan bu şirin şeyler çok başarılı birer iş, spor ve gösteri köpeğidir.

15. Pumi

Pumi
Pumi

Bir üstteki ırkla bağlantılı bir Macar köpeği.

16. Rus Süs Köpeği

Rus Süs Köpeği
Rus Süs Köpeği

Dünyadaki en küçük köpeklerden biridir ve insalara aşıktır. Bir Spice Girls üyesi havaları vardır!

17. Schapendoes

Schapendoes
Schapendoes

Hollandalı çoban köpeği ırk, tam bir oyun ve insan delisi.

18. Sloven Cuvac

Sloven Cuvac
Sloven Cuvac

Sahiplerine çok bağlıdırlar ve oldukça kıskanç olabilirler, hatta fazla korumacı bir ırktır diyebiliriz.

19. İspanyol Mastif

İspanyol Mastif
İspanyol Mastif

Mastifleri bilirsiniz, bu dev İspanyol versiyonu ise sarılıp uyumalık!

20. İsveç Lapphund

İsveç Lapphund
İsveç Lapphund

Bu köpekten dünyada toplam 1200 tane var ve çoğu İsveç'te yaşıyor. Bu köpekler evinizi korur, avlanır ve geyik sürülerine çobanlık eder.

21. Fırça Tüylü Vizsla

Fırça Tüylü Vizsla
Fırça Tüylü Vizsla

Sör Arthur Conan Doyle'a benzediğini söyleyebiliriz. Bu da bir Macar ırkı.

Ama en güzelleri; temiz kalpleriyle, masum yüzleriyle, yaşadıkları onca zorluğa rağmen bizden vazgeçmeyişleriyle sokak canlarımızı unutmayalım!

Bu içerikte sizlere adece köpek ırkları ile bilgiler vermeyi amaçladık. Lütfen köpek sahiplenmek istediğinizde petshoplardan satın almayın, barınaklardan ve sokaklardan sahiplenin ve bir can kurtarın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayna-efendi

köpek alacaksanız barınaktan sahiplenin diyeceğim ama hava atmak için cins köpek alanlar için bir şey ifade etmeyecek

kbrnrshn

#2 Kylie Jennerın köpeğinin cinsi değil mi ya

esen-miray-yilmaz

Irkçılık yapmayın Bütün köpekler güzel hepsi tatlı kıymetli :) Bütün hayvanlar güzel.

erlik

Arkadaşlar konu ile alakasız ama biz 27 kiloluk tüy yumağı oğlumuz için Ankara içinde eş arıyoruz. Kendisi eşime göre Mercan, veterinere göre Barak Teriyer, bana göre çırpı bacaklı kemirgen, anneme göre " yağcı". Her gören "aaa bu Barak Teriyer" dese de. Yavrusunu sorsalar da ne yazık ki yok. Hiç bir şekilde yavru veya bir şey talep etmiyorum. Yeter ki minderleri, halıları, vs rahat bıraksın. Kendisinin resimleri burada. İlan vermediğim bir burası kaldı sanırım.

sikrabil

Yavru ıstemıyosunuz ama daha sonrası ıcın yavruların akıbetını takıp etmıceksenız yada yavrularla napılcagını onemsemıceksenız o zaman kopegınızı kısırlastırın mınderlerınızı rahat bıraksın

erlik

Yavruları umursamıyor olsam, oğlumun sokakta yaşayan başka bir köpek ile çiftleşmesine göz yumardım, yavrularsa "bana ne " der geçerdim. Her seferinde engel oldum. Sırf sokağa daha fazla can düşmesin diye. Çünkü biz birinci köpeğimizi barınaktan aldık. Çok fazla iç paraziti olduğu için kurtulması zor diyerek, daha fazla köpeğe parazit bulaştırmaması için ayırmışlardı. Mercan'ı ise eşim, 2012'de yol kenarında küçük bir beton borunun içinde buldu. Bize geldiğinde daha 30 günlük yavruydu. Gece kalkıp besledik. Üzerine birde kanlı ishal geçirdi. Gece yarılarına kadar veterinerde bekledik. İmkanlarımız yettiğince sokak köpeklerini beslemeye çalışıyoruz. Derme çatmada olsa kulübeler inşa ediyoruz.

erlik

Köpeğimi damızlık olarak görsem; çiftlikler, tacirler istediğinde gidip çiftleştirdim. Kısırlaştırmaya gelince: Bir sağlık sorunu olmadığı sürece ameliyat edilmesi veya benzeri bir müdahaleyi doğru bulmuyorum. Bence süs için bir canlının kulağını, kuyruğunu kesmekten farkı yok. Yavru talep etmememin nedeni de 3. bir köpeğe bile bakacak yerimizin olmaması. Hali hazırda iki adet köpeğimiz var. Minderleri rahat bıraksın kısmı sadece şakaydı. Tek istediğim, bizim gibi köpeğine eş arayan birilerini bulabilmek.

sikrabil

Canım kendınle celısıyosun bak mantıklı bı sekılde anlatıcam ılk yorumunda kopegının barak terıyer oldugunu kac kere vurgulamıssın yavrusunu sorduklarına gore soran ınsanlar cıns kopek ıstıyen ınsanlar sen bu kopegı cıflestırdıgınde dogucak olan cıns yavruların hepsını cıftlestırdıgın hayvanın sahıbı bakıcakmı ? tabıkı hayır ya verılcek ya satılcak burda salak yok yanı herkes bunun boyle olucagını bılır ayrıca kısırlastırma ıle kulak ve kuyruk kesmeyı bır tutmanda kendını kurtarma caban aa ama dersenkı ıllakı barak terıyer cınsı bı kopek aramıyoum cıftlestırmek ıcın cıns olmayan bı hayvanda olur sahıplerınıde cok ıyı bı sekılde arastırıcam yavruların ne olucagınıda takıp edıcem benım cevremde bırsuru barınaktan kurtarılmıs kopekler ve yavrularla ılgılenıcek cok güzel ınsanlar var yardımcı olurum

erlik

sen mümkünse hiç bir işime yardımcı olma. Peşin hükümlü sabit fikirli olanlar mümkünse hayatımdan uzak dursun. Haa için rahat etmeyecekse tamam sen haklı ol.

sikrabil

Yav he sen suna kıvıramadım desene

cansen-volkan

ağzınıza sağlık biraz bilinçlensek herşey çocuklarımız için daha kolay olurdu...

erlik

İhtiyacım yok :) Kavga etmek ya da kendi sabit fikrilerini bana kabul ettirmek için uğraşmayı kesersen sevinirim. Zira senin ben ve etrafımdaki insanlar zaten beni biliyor

fantaue

#7 ve #12 güzelmiş.

Görüş Bildir