Görüş Bildir

Hayvanlara Kötü Muameleye Rektörden 'Ödül' Gibi Atama

Anasayfa > Gündem

Elazığ’da hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu iddiasıyla yargılanan eski Veteriner İşleri Müdürü, Fırat Üniversitesi’nin hayvan hastanesinde gece hekimi olarak göreve getirildi.

AK Partili Elazığ Belediyesi’ne ait Hayvan Hastanesi ve Geçici Bakımevi’nde hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu iddiasıyla yargılanan isimler arasında yer alan eski Veteriner İşleri Müdürü Vesile Tutcugil’in, Fırat Üniversitesi rektörü Fahrettin Göktaş tarafından üniversitenin hayvan hastanesinde gece hekimi pozisyonunda görevlendirildiği ortaya çıktı.

‘İç yüzünü kimse bilmiyor’

‘İç yüzünü kimse bilmiyor’

Üniversite hastanesinden adını vermek istemeyen bir yetkili, Tutcugil’in üniversiteye alınmasıyla ilgili, “Asistanlar gelmeyince akşamları acilde kimse kalmıyordu. Hasta sahipleri de ‘niye kimse yok, niye 24 saat açık değilsiniz’ diye tepki gösteriyordu. İhtiyaca binaen alındığı söyleniyor. Yaklaşık iki ay oldu göreve getirileli. Rektörün de onayıyla belediyeden buraya kadro aktarımıyla geldi” dedi. Vesile Tutcugil’in veteriner müdürü olduğu dönemde Hayvan Hastanesi ve Geçici Bakımevi’nde çalışan bir yetkili ise Tutcugil’in belediyeden üniversiteye nasıl geçiş yaptığının iç yüzünü kimsenin bilmediğini söyledi. Tutcugil’in hayvanseverlerden çok korktuğunu ama müdürlüğü bırakacak biri olmadığını söyleyen yetkili, “Çünkü müdür olmak için çok çabalamıştı. Üniversitede sadece gece nöbeti tuttuğunu biliyorum. Arkasında birileri var mı, varsa kimlerdir bilmiyorum. Bu suçtan yargılanan birinin, özellikle bir eğitim kurumunda görev yapıyor olması çok içler acısı” ifadelerini kullandı.

'Bu karardan derhal dönün'

'Bu karardan derhal dönün'

Davanın sanıklarından Tutcugil’in üniversiteye gece hekimi olarak alınmasının kamuoyu vicdanını rahatsız ettiğini belirten hayvan hakları savunucusu veteriner hekim Türkan Ceylan şu sözleri kaydetti:

Bu karar kabul edilemez. Tutcugil’in veteriner hekimlik etik değerlerini açıkça ayaklar altına alıyor, binlerce hayvanın ölümünden yargılanıyor. Söz konusu görevlendirme 'ödül'. İş arayan binlerce veteriner hekim var. Bu kadro sadece Vesile hanıma özel mi açılmıştır? Yargılanan şahıs neden üniversiteye alınmıştır? Bu soruların cevabını, Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun olmuş bir veteriner hekim olarak arıyor, rektörün bu karardan derhal dönmesini talep ediyorum.''

Konuyla ilgili aranan Fırat Üniversitesi Rektörü Fahrettin Göktaş, telefonlara cevap vermediği belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
8
7
3
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ceren yildirim

Anasının amı artık oha