Hayatlarında İlk Kez Gördükleri Gitarı Çalmayı Öğrenecekler

16PAYLAŞIM

Batman’ın Cevizli Köyü’ndeki Cumhuriyet İlkokulu’na sınıf öğretmeni Ayşegül Ünlü’nün isteği üzerine Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından 20 gitar gönderildi. Kendilerine gönderilen gitarları alan ancak henüz çalmayı bilmeyen 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerine hafta sonları köye gelecek bir müzik öğretmeni gitar çalmayı öğrenecek. Gitarları ile okulları önünde bir araya gelen öğrencilerin sevinci yüzlerinden okunuyordu. Çocuklar gitar öğrenmek için çok heyecanlı olduklarını ifade ettiler.

Batman’ın Kozluk İlçesi’ne 8 kilometre uzaklıkta bulunan ve dağlık alandaki 300 nüfuslu Cevizli Köyü’nde 50 eğitim öğrencinin eğitim gördüğü Cumhuriyet İlkokulu’nda sınıf öğretmenliği yapan Ayşegül Ünlü, köyde ve okulda farkındalık yaratmak, öğrenciler arasında olumlu motivasyon sağlamak için, birçok belediyeden öğrencileri için 20 gitar isteminde bulundu.

Aslen Antalyalı olan öğretmen Ünlü’nün talepleri birçok yerden olumsuz yanıt alırken Antalya merkez Muratpaşa Belediyesi, bu talebi olumlu karşılayarak, belediye bünyesindeki Adalya Vakfı tarafından alınan 20 gitar, Batman’ın Kozluk İlçesi’ne bağlı Cevizli Köyü’ndeki Cumhuriyet İlkokulu’na gönderildi.

Köyde farkındalık yarattı

Muratpaşa Belediyesi’nin gönderdiği gitarları alan öğretmen Ayşegül Ünlü, gitarları 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerine dağıttı. Gitarların öğrenciler ve velileri arasında sevinç ve heyecana yol açtığını belirten öğretmen Ünlü, şöyle dedi:

"Ben Antalyalı’yım, Muratpaşa Belediyesi’nden gitar talebinde bulundum. Köyde ve öğrenciler arasında bir heyecan yaratmak, bir farkındalık yaratmak istedim. Öğrencilerimin farklı bir etkinlik yapmasını istedim, o nedenle de aklıma bu fikir geldi. Sonuçta öğrenciler hevesliydi ama imkanları yoktu. Birçok belediyeden istedim ama hepsi bu teklifi geri çevirdi. Muratpaşa Belediyesi yöneticilerine, Turunç Masa ve Adalya Vakfı yöneticilerine bu isteğimizi karşıladıkları için çok teşekkür ederiz. Belediyeye e-mail attım, öğrencilerimizin müziğe ilgisi vardı. Onlar da olumlu yanıt verdiler. Öğrenci sayımıza göre gitarları kargo ile yolladılar."

Gitarla daha kolay öğrenecekler

Diğer enstrümanlara oranla gitarın çok kolay öğrenildiğini, gitar çalmayı öğrenen bir insanın da ileride diğer enstrümanlara kolayca geçebildiğini anlatan Ünlü, şöyle konuştu:

"İlkokulda öğrendiğimiz şarkılar genelde gitarla çalınan şarkılar olduğu için gitarı daha yakın buldum. Öğrencilerin sevdiği şarkılar daha çok gitarla çalınabileceğini düşündüğüm için gitar istedim. Daha kolay öğrenilebileceğini düşündüm. Fiziki durumlarına uygun yani mesela bağlamada, çocukların kolları daha kısa kalacaktı bu yüzden gitar tercih ettim. Gitar öğrenmeleri halinde öğrencilerimiz, ileriki yaşlarda diğer enstrümanları da kolayca öğrenebilecek. Bir amacımız da; bilgili, başarılı, sorumluluk sahibi, ayni zamanda da imkanlar ölçüsünde sosyal becerileri olan öğrenciler yetiştirmek."

'Ne zaman çalacağız' diye merak içindeler

Köyde yaşayanların eğitime çok önem verdiğini, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle koordineli ve uyumlu bir şekilde eğitim verdiklerini anlatan öğretmen Ayşegül Ünlü, şöyle konuştu:

"Öğrenci velileri çok memnun kaldı, teşekkür ettiler. Zaten eğitime önem veren bir köy. Olumlu bir tavır sergilediler. Gitarlar okulda kalacak. Hafta sonu müzik öğretmeni gelecek ve boş vakitlerinde öğrencilere gitar çalmayı öğretecek. Hafta içi boş saatlerde de öğrencilerimiz gitar çalacak. 3 ve 4’üncü sınıftaki öğrenciler gitar eğitim görecek. Çocuklar çok mutlu. Hepsi şimdiden kendisini popçu gibi hissetmeye başladı. Öğrenciler, ’Hadi ne zaman çalacağız’ diye merak içindeler. Çok heyecanla müzik öğretmeninin gelmesini bekliyorlar. Her kesin ismini gitarının üzerine yazdık. Çok mutlu oldular. Bir şarkı öğrettik öğrencilere. Gitarların okula gelmesi öğrenciler üzerinde müthiş bir motivasyon sağladı. Yeni yıl hediyesi oldu onlar için. Diğer köylere de emsal teşkil edecek. Umarım daha güzel projeler geliştirerek, öğrencilerimizin eğitimine katkı sunarız."

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir