Hayata Veda Partisi! ALS Hastası Kadın Arkadaşlarını Davet Ettiği Partiyle Hayatına Son Verdi

9.2bPAYLAŞIM

Temmuz ayının başında Betsy Davis bütün yakın arkadaşlarına iki gün sürecek bir parti için davetiyeler gönderdi. Davetiyede bu partinin daha önce katıldıkları hiçbir partiye benzemediği ve duygusal dayanıklılık ve açıklık gerektirdiği de yazıyordu. Giyim, kuşam, yiyecek, içecek her şey serbestti. Partinin tek bir kuralı vardı: Ağlamak yok! Detayları sizler için Dailymail'den derledik.

41 yaşındak ALS hastası Betsy Davis, ölümcül dozda ilaç alıp hayatına son vermeden önce bütün yakın dostlarıyla vedalaşacağı bir parti düzenledi.

Kaliforniya eyaletinde yakın geçmişte kabul edilen yasaya göre, hastalığın son döneminde olan veya 6 ay ömür biçilen yetişkinler doktor kontrolü altında ötanazi yapabiliyor.

Betsy Davis bu kanun kapsamında hayatına son veren ilk Kaliforniyalı oldu.

'Benim ve davet edilen herkes için çok zor bir karar oldu, ama şüphesi onun yanında olacaktık.' dedi New York'lu arkadaşı Niels Alpert. 'Bir intiharla sona erecek harika bir haftasonu geçirme fikri pek de normal değil, her gün olan bir şey değil. O harika eğlencenin, gülümsemelerin ve kahkaların arka planında o haftasonunun neyi getirdiğini biliyorduk.' diye ekliyor.

23-24 Temmuz günleri için planladığı bu buluşmada Betsy, bütün detayları planlamıştı ve bunları bütün davetlilerle paylaştı.

Güney Kaliforniya'da Ojai kentinde yapılan partiye 30'dan fazla kişi katıldı. Entsrumanlarını getiren arkadaşları müzik dinletisi yaptı ve Betsy'nin en sevdiği film hep birlikte izlendi.

Bütün misafierlere Betsy'nin en sevdiği kokteyller ve pizzalar ikram edildi.

Sık sık kız kardeşinin bulunduğu yerden ayrılmak zorunda kalan Kelly Davis ise gözyaşlarının boğazında düğümlendiğini ama kız kardeşinin bu fikrine sonsuz saygı duyduğunu anlatıyor.

Betsy hastalığa yakalanmadan önce aslında bir ressam ve performans sanatçısıydı. 2006 yılında Getty Center'da sokak gösterisini sergilerken.

Davetliler ayrıca bir 'Betsy Hatırası' alabiliyorlardı. Betsy'nin şahsi eşyalarından veya yaptığı resimlerden hazırlanmış olan bu hatıraların her birinin üzerinde birer not bulunuyordu.

Partinin sonunda saat 6:45 civarında gün batımı sırasında, üzerinde kimonosu yanında bakım görevlisi, doktoru, masaj terapisti ve kız kardeşiyle birlikte ilaçları aldı.

4 saat sonra hayata gözlerini yumdu.

Arkadaşları, bunun bir zamanlar sahnede kremşanti ile resimler yapan sanatçının son gösterisi olduğunu söylediler. 

'Betsy'nin yaptığı one bir kişinin arzu edebileceği en güzel ölümü verdi.' dedi bir arkadaşı ve ekledi, 'İşleri kendi eline aldı, ve aramızdan ayrılışını bir sanata dönüştürdü.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-arslan21

Birazcik genetik biliminden haberdar olan herkes sunu bilir ki insan dna si tipki diger en basit prokaryotik canlilarda oldugu gibi sartlar ne kadar agir olursa olsun kendi varligini devam ettirmek uzere (hayatta kalmak) zibilyon tane genetik switchin aktive ettigi reaksiyon pathwaylerine sahip bir yapidadir. Yani cinnet gecirmediyse oyle kolay kolay bilincli bir sekilde kimse kendi varligina son vermek istemez sartlar ne kadar agir da olsa.. Zavalli gülyüzlü bu talihsiz kadinin nasil dayanilmaz korkunc acilar cektigini varin bi de siz dusunun.

Gizli Kullanıcı

okurken gözlerim doldu, insanlar o ortamda nasıl ağlamadan durabildi ki?

oksuruk

Arkadaş anlamıyorum. Ölümcül bir hastalıgın pençesindesin. Ölümcül hastalığa yakalanan insanlar gıdıklanmıyor değil mi ? Hergün vücudunun bir yeri çürüyüp gidiyor. Ve ölen bir şey de acı çeker. Bir canlıyı acı çekerken görmek çok mu hoş ? Kediniz var köpeğiniz var. Yaşlanınca kıvranarak ölmesini mi isteyeceksiniz gözlerinizin önünde ? En azından mutlu bir şekilde veda partisini vermiş ve birdaha uyanmamak üzere uyumayı tercih etmiş. Rahmetlinin arkasından felsefe yapmayın bari.

ohyes

toprağı bol olsun.

berlin123

90 p ^^

Görüş Bildir