Stephen Hawking ve 100 Milyon Dolarla Uzayda Yalnız Değil miyiz Yakında Öğrenebiliriz

 > -
Abone ol

Uzayda yaşam, herkesin aklına kurcalayan bir konu. Bize benzeyen yaşam formları mevcut mu? Mevcutsa bu yaşam formları belirli bir zekaya ve düşünebilme kapasitesine sahip mi? Bizden haberleri var mı? Ya da kocaman okyanusta, akıntıya kapılıp giden kayıp bir balık gibi yalnız mıyız? 

Hawking'in de içerisinde bulunduğu grup bu projeyi hayata geçiriyor ve evrende yaşam formları aramaya başlıyor.

İngiliz Fizikçi Profesör Stephen Hawking uzayda yaşam olup olmadığı sorusunu cevaplamayı amaçlayan yeni bir girişimin açılışını yaptı.

Geçtiğimiz pazartesi günü, ünlü fizikçi Stephen Hawking ve Rus iş adamı Yuri Milner, yeni projelerini tanıtmak için Londra'da bir basın toplantısı düzenlediler.

Projenin amacı dünya dışında akıllı bir canlıya ulaşmak. Bunun için de 100.000.000$'lık bir bütçe ayrılacak.

10 yıl sürmesi planlanan bu projede dünyaya en yakın bir milyon yıldızdan sinyaller dinlenecek. Bu girişimi Londra'daki Royal Society bünyesindeki "Breakthrough Initiatives" grubu başlatacak.

Projenin açılışında konuşan Hawking "Evrende bir yerlerde akıllı yaşam bizim ışıklarımızı izliyor ve bunların ne anlama geldiğini anlıyor olabilir."dedi.

"Işıklarımız cansız bir kozmosda dolaşıyor da olabilir. Her halükarda önümüzdeki en büyük soru bu. Dünya dışında hayat olup olmadığı sorusunun yanıtını bulmak için harekete geçmenin zamanı geldi. "diyen Hawking "Yaşıyoruz. Akıl sahibiyiz. Bilmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.

Berkeley, California Üniversitesi'nde astronom olan Geoffrey Marcy de grubun beyni olarak etkinlikte konuştu.

"Evreni, biyolojik materyallerin bir birleşimi olarak ele alırsak eğer; diğer sistemlerde dünyaya benzeyen şaşırtıcı sayıda gezegene rastladık." dedi.

Girişimin Dünya dışında akıllı yaşam belirtileri bulmak için başlatılmış en büyük bilimsel hamle olduğu kaydediliyor.

  • Girişim kapsamında daha önceki programlardan 10 kez daha kapsamlı bir uzay taraması yapılacak.

  • Beş kez daha fazla radyo dalgası 100 kat daha hızlı taranacak.

  • Dünyanın en güçlü iki teleskobu da bu çalışmaya katılacak. Bunlardan biri Avustralya'da diğeri ABD'ye konuşlandırılacak. Öte yandan radyo teleskoplardan edinilen verilerden yola çıkarak uzaylıların yaşamını kanıtlayabilecek kişiye de 1 milyon dolar ödül verilecek.

  • 9 milyon gönüllünün nöbetleşe çalışacağı proje çerçevesinde gökyüzü taraması yapılarak, dünya dışında bir yaşam izi aranacak.

  • Bununla birlikte proje sayesinde normal şartlarda bir yılda toplanabilecek verilerin bir günde toplanacağı belirtiliyor.

Peki nasıl, NASA'nın üst düzey bilim adamları önümüzdeki 10 yıl içerisinde evrende bir yaşam belirtisi bulacaklarından bu kadar emin olabiliyorlar?

Peki nasıl, NASA'nın üst düzey bilim adamları önümüzdeki 10 yıl içerisinde evrende bir yaşam belirtisi bulacaklarından bu kadar emin olabiliyorlar?
Peki nasıl, NASA'nın üst düzey bilim adamları önümüzdeki 10 yıl içerisinde evrende bir yaşam belirtisi bulacaklarından bu kadar emin olabiliyorlar?

Girişimin kurucusu olan, ABD merkezli yüksek teknoloji milyarderi Yuri Milner, dünya dışında zeka belirtilerini bilimsel şekilde araştırmaya uygun teknolojinin olduğunu kaydetti.

Milner "Mevcut teknoloji bize insanlığın en büyük sorularından birini cevaplamak için gerçek bir fırsat veriyor: Uzayda yalnız mıyız?" dedi.

Profesör Hawking de araştırmanın insanlığın önemli bilimsel girişimlerinden biri olduğuna inandığını ekledi.

Hawking şöyle konuştu: "Evreni anlamak için atomlar hakkında bilmeniz gereken şeyler var: atomları bağlayan gücü, uzay ve zamanın şeklini, yıldızların doğum ve ölümünü, galaksilerin dansını, kara deliklerin sırlarını bilmeniz gerek.

"Ama bunlar yeterli değil. Bunlarla her şeyi açıklamak mümkün değil. Bunlar yıldızların ışığını açıklayabilir ama dünyadan yükselen ışıkları açıklayamaz.

"Bu ışıkları anlamak için hayat hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir, o ışıkların arkasındaki aklı anlamanız gerekir."

Peki, sizce bu araştırmaların sonucunda ne gibi bir sonuca ulaşılacak? Evrende gerçekten yalnız mıyız? Yoksa bize benzeyen yaşam formlarına rastlamak mümkün mü?

Evrende yalnız değiliz. Yaşam formuna bu araştırma sonucunda ulaşılacaktır.
Evrende yalnız olup olmadığımız bilinemez. Eğer bir yaşam formu varsa ona ulaşmak için daha çok yol katetmemiz gerekmekte.
Evrende yalnızız. Üzerinde yaşam olabilecek bir gezegen bulabileceğimizi düşünmüyorum.

Kaynaklar: 123

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
respectmyauthoritah

Lan var ya eğer sırf bu dalgaya uzaylılar gelip eve, köye göz koyarsa ilk bu Hawking'i bulup balkondan atacam..

time-traveler

Neden ulkemizden bilim adamı çıkmıyor? sorusunun cevabını bazı arkadaşların yorumlarında bulabilirsiniz

isik-izi-fatih

yalnız değiliz kediler köpekler filan ve daha bissürü mahlukat

sisteminkopgi

Yıldızlar ötesi filmini izleyenler bilir. Orda bir öğretmen amerkiya uzaya çıkmadı uzay çalışmaları yapmadı dünya globaleşmeden önce sadece Rusyayı oylama ve kaynak harçatma politikası olduğunu söylüyor. Sadece oylesine soylenmiş bi komplo teorisi ama olabilir beklerim. Uzayda yaşamın olması bizim işimize gelir dinsizlikle Allah'ı inkar etmeyle bir alakası yok fakat bazı sorulara cevap bulunaçağı kesin belki bu cevaplar Allah'ın varlıgını kesin olarak kanıtlar ve tartışmalar bitebilir.

ecegece1

Lan gerizekalı örümcek kafalılar. Yok Allah'tan korkun boş işlerle uğraşmayın falan filan. Ulan başka boyutlar olduğuna inanıyorsunuz görünmeyen varlıklara inanıyorsunuz , onları Allah yarattıysa uzayda yaşayan canlıları da Allah yarattı Ne yani Allah başka biyerde başka bi canlı yaratamaz mı? Madem müslümanız Madem Allah'ın birliğine varlığına inanıyorsunuz gücüne neden inanmayıp bilimin getirdiğini reddediyorsunuz. Çatlayın patlayın oh. Uzaylılar var istediğiniz kadar inkar edin

altruisthide

Bağnazlıkta master yapmışlar adamlar zaten ,bu kadar salak bir ülkeye fazla yemin ediyorum

ecegece1

Aynen haklısın.

ravenblack

Millet zaten uzaylıları filmlerdeki gibi ya zibidi koca gözlü koca kafalı ya da tırpan gibi kolu çok bacağı olan karides ağızlı yaratık sanıyo ne malum bir virus ya da mikrop olmayacağı? Sonuçta onlar da birer yaşam formu..

Görüş Bildir