Havelock Kişilik Analizine Göre Bilinçaltında Ne Kadar Narsistsin?

-

Narsisizm, insan için yaşamını sürdürebilmesi açısından bir ölçüde gereklidir ancak bu durum sınırları biraz aşarsa tehlikeli hale gelebilir.

Bakalım acaba sen, ne ölçüde narsistsin?

1. İlk olarak bunlardan hangisi seni daha çok korkutuyor söyle bakalım.

İnsanlar/ İlişkiler
Sevgisizlik
Yalnız Kalmak
Saygı Görememek

2. Peki ya herkesin gözünün üstünde olduğu çok ünlü biri olmak ister miydin?

3. Yaptığın işlerin sonucunda onay ve takdir almak senin için ne kadar önemli?

4. Aşağıdaki yargılardan kaç tanesini kendinle bağdaştırıyorsun?

5. Şimdi de bu 7 yargıdan kaç tanesini kendine yakın görüyorsun seç bakalım.

6. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi seni daha iyi özetler?

7. Son olarak kolay heyecanlanır mısın?

Evet
Hayır

Narsist senin diğer adın!

Sen tam anlamıyla ateşli bir narsistsin! Daima ilgi odağı olmak, dikkatleri üzerine çekmek istiyorsun. Herkesin uymak zorunda olduğu kurallardan çok sıkılıyor kendi kurallarını kendin yaratıyor ve çevrendekilerin de buna uymasını bekliyorsun. Pek çok konuda kendini oldukça yetenekli ve başarılı hissediyorsun bu da biraz çevrendekilere tepeden bakmana neden oluyor. Aslına bakarsan yüksek özgüvenin ve kendinden emin tavırlarınla gerçekten de herkes seni beğeniyor ve çoğu konuda takdir ediyor. Narsistik düşüncelerini yaşamına uygun aktardığında pek problem yaratacağını düşünsek de yine de kendini biraz daha törpülemende fayda var. Sonuçta insanların seni yanlış tanımasını istemezsin değil mi?

Narsisizmin sınırlarında geziyorsun!

Sen belli başlı konularda kendine fazlasıyla güveniyorsun. Bu güven de seni ister istemez bazı durumlarda ukalalığa ve kendini beğenmişliğe itiyor. Diğer insanlara göre biraz daha mesafeli ve ciddi olsan da onlara karşı empati yapmaktan geri duramıyor çevrene karşı büyük bir özenle yaklaşıyorsun. Zaman zaman karakter özelliklerin bazı konularda katı ve tepeden bakan ifadeler kullanmana sebep olsa da sırf bu yüzden seni narsist biri olarak tanımlayamayız. Yine de dikkatli olmanda fayda var çünkü her an sınırın diğer tarafına geçebilecek potansiyele sahipsin.

Narsizm ile uzaktan yakından alakan yok!

Sen çevrene karşı daima arkadaş canlısı ve anlayışlı birisin. Ne olursa olsun güler yüzlü bir tutum sergileyerek etrafa pozitif enerji yayıyorsun. Çoğu konuda başarılı olduğunu hissetsen bile alçak gönüllüğü elden bırakmıyor, takdir görmekten çok iyi bir insan olmak için çabalıyorsun. Bu sebeple de az konuşup çok dinliyor ve herkese hak ettiği değeri vermeye özen gösteriyorsun. Bu durum her ne kadar seni anlayışlı ve güvenilir bir insan haline getirse de bazı noktalarda kendini öne çıkarmanda ve tabiri caizse potansiyelini insanların gözüne sokmanda fayda var. Çünkü gerçekten takdiri hak ediyorsun!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
paco-hernandez

uzaktan yakından alakam yok, prensip olarak kullanmıyorum!

zeliha-akman

Narsizm ile uzaktan yakından alakan yok! ha şunu bileydin :D

alesgerli.z

Narsist senin diğer adın! Narsist senin diğer adın! Sen tam anlamıyla ateşli bir narsistsin! Daima ilgi odağı olmak, dikkatleri üzerine çekmek istiyorsun. Herkesin uymak zorunda olduğu kurallardan çok sıkılıyor kendi kurallarını kendin yaratıyor ve çevrendekilerin de buna uymasını bekliyorsun. Pek çok konuda kendini oldukça yetenekli ve başarılı hissediyorsun bu da biraz çevrendekilere tepeden bakmana neden oluyor. Aslına bakarsan yüksek özgüvenin ve kendinden emin tavırlarınla gerçekten de herkes seni beğeniyor ve çoğu konuda takdir ediyor. Narsistik düşüncelerini yaşamına uygun aktardığında pek problem yaratacağını düşünsek de yine de kendini biraz daha törpülemende fayda var. Sonuçta insanların seni yanlış tanımasını istemezsin değil mi?

su_anki_id

Etrafa gülücük saçmadığım gibi ukala ve dik başlıyım.. kendime değer vermediğim gibi başkalarınada vermem.. insanın tür olarak kıymetli olduğuna inanmam..tutturamadın editciim.. bence sen psikoloğunu değiştir

emelce

Aslan burcunun kişilik özelliği olarak kendimi biraz fazla sevebilirim tamam ama ne demek narsist senin diğer adın ☺☺

Görüş Bildir